۲۲ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، برگزیدگان دوسالانه کتاب برتر موسیقی همزمان با مراسم جشن خانه موسیقی و اختتامیه فستیوال موسیقی تهران با حضور جمع زیادی از هنرمندان پیشکسوت و جوان عرصه موسیقی و معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.


هیئت داوران دوسالانه کتاب برتر موسیقی با ترکیب استاد مصطفی کمال پورتراب، حسین یاسینی و هومان اسعدی در بخش ترجمه کتاب “الموسیقی الکبیر تالیف ابونصر فارابی” با ترجمه و شرح فارسی زنده یاد دکتر مهدی برکَشلی که به تازگی توسط انتشارات سروش منتشر شده است را به عنوان اثر برگزیده دوسالانه در این بخش معرفی کردند.


براساس همین گزارش در بخش پژوهشی دکترسید حسین میثمی – نویسنده کتاب بررسی و تحلیل موسیقی کلاسیک در قزوین ( از دوران صفوی تا اواخر قاجار ) از انتشارات سوره مهر حائز رتبه اول شد.

رتبه  دوم این بخش نیز کیوان پهلوان، نویسنده کتاب دف و دایره در تاریخ ایرانی، از انتشارات آرون بود.


همچنین در این بخش کتاب “سه تار” نوشته فرهود صفر زاده(انتشارات ماهور) و “کتاب اهل ساز (سازشناسی موسیقی بوشهر)” نوشته محسن شریفیان – (انتشارات داستان سرا) شایسته تقدیر شناخته شدند.


هیئت داوران همچنین در بخش برگزیده کتاب های آموزشی کتاب صد درس(شیوه تنبور نوازی) نوشته استاد علی اکبر مرادی نوازنده و مدرس برجسته و کرمانشاهی تنبور را از انتشارات عارف به عنوان اثر برتر معرفی کرد.


کتاب “الموسیقی الکبیر ” اثر ماندگار ابونصر فارابی کامل ترین و بزرگ ترین کتابی است که از آغاز اسلام تاکنون دربارة موسیقی به زبان عربی نوشته شده است. این اثر بر همة مباحث اصول موسیقی و مبادی آن، علوم نظری و عملی و وابسته های این علم احاطه دارد و مرجع تاریخی کامل در هنر موسیقی به شمار می آید.


این کتاب به همت انتشارات سروش پس از مدت ها منتشر و ۲۷ خردادماه سال جاری در مراسمی با حضور دکتر داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، سید عبدالله انوار نویسنده، محقق و مترجم ، دکتر ذکرگو استاد دانشگاه، خانواده مرحوم دکتر برکشلی و جمعی از اصحاب فرهنگ، هنر و اساتید موسیقی در انتشارات سروش رونمایی شد.

مطالب مرتبط :
  1. موسیقی را نباید به دست نااهلان سپرد/ اهتمام اندیشمندان مانند فارابی باید به تولید علم باشد
  2. فارابی گام ۱۲٫۵ پرده موسیقی را ۸۰۰ سال قبل از باخ کشف کرد
  3. اختتامیه جشنواره دوسالانه صحیفه سجادیه دانشگاهیان کشور ۸ خرداد برگزار می شود/ تجلیل از ۹۰ برگزیده
  4. فارابی موسیقی خیال انگیز را اوج موسیقی می داند/ فیلسوف کار سیاسی نمی کند اما باید به سیاست فکر کند
  5. سازمان انتشارات اوقاف با ۱۰ عنوان کتاب جدید به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می آید

پارک علم و فناوری قم

zohur