۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین ناطقی مدیر مرکز احیای آثار اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در توضیح پروژه های مرکز احیاء آثار اسلامی اظهار داشت: پروژه هایی که در مرکز احیا در دست اجرا است در دو بخش آثار شخصیت محور و آثار موضوع محور تقسیم بندی می شود.


وی ادامه داد: در آثار شخصیت محور در حقیقت مجموعه آثار یکی از شخصیت های بزرگ علمی شیعه مورد توجه قرار می گیرد. در این پروژه ها معمولاً تمامی آثار یک شخصیت علمی شناسایی و نسخه های خطی و چاپی آن گردآوری شده و این مجموعه آثار با یک رویه تصحیح و به صورت موسوعه آثار شخص مورد نظر چاپ و عرضه می شود.


مدیر مرکز احیای آثار اسلامی افزود: بخش دوم آثار موضوع محور است، به این معنا که رساله ها و آثاری که در موضوع خاصی تألیف و توسط افراد مختلف نوشته شده، گردآوری و نسخه های آن تصحیح و ضمن یک مجموعه چاپ و عرضه می شود.


حجت الاسلام ناطقی در ادامه سخنانش  ابراز داشت: در بخش اول چهار پروژه مهم در حال انجام است. یکی از این پروژه ها که به زودی به چاپ می رسد، مجموعه آثار شهید ثانی است که اکنون کار تصحیح آن به پایان رسیده و فقط جلد اول و آخر آن باقی ماند و در یک مجموعه ۳۰ جلدی منتشر و به زودی به علاقه مندان ارائه می شود.


وی اضافه کرد: این مجموعه شامل ۵۵ اثر از آثار شهید ثانی در موضوعات فقهی، رسائل و آثار دیگر است که برای اولین بار کارهای چاپی آن انجام می شود و این آثار در طول ۱۰ سال شناسایی، گردآوری، تصحیح و آماده چاپ شده است.


عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ادامه به معرفی ویژگی های این اثر پرداخت و اظهار داشت: این پروژه ویژگیهای خوبی دارد از جمله اینکه در این مجموعه به نسخه های نفیسی دست پیدا کرده ایم که برخی از آنها به دست خط خود شهید ثانی نوشته شده و برخی از دیگر آثار نیز توسط شاگردان ایشان نوشته و توسط شهید ثانی تأیید شده است.


وی افزود: یکی دیگر از ویژگیهای این اثر آن است که مقدمه آن به شرح حال شهید ثانی و آنچه در تاریخ آمده اختصاص دارد و جلد آخر موسوعه نیز به فهرستهای جامع این موسوعه اختصاص پیدا کرده است. در آغاز تمامی مجلدات یک دلیلی چاپ کردیم که در این دلیل کلیه آثاری که در این موسوعه چاپ شده است گنجانده شده است.

مطالب مرتبط :
  1. جلد دوم موسوعه آیات الاحکام به‌زودی منتشر می شود
  2. جلد اول فرهنگ‌نامه تحلیلی واژگان مشابه به‌زودی منتشر می‌‌شود
  3. «الدرالمنثور من الماثور و غیر الماثور» علامه عاملی تصحیح و منتشر شد
  4. جلد چهارم درسنامه مهدویت به زودی منتشر می شود
  5. جلد دهم مجلدات گلشن ابرار به زودی منتشر می شود/ شرح حال بیش از ۳۰۰ تن از عالمان آذربایجان

پارک علم و فناوری قم

zohur