۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، آیا اندیشه های شهید مطهری آنچنان که بایسته و شایسته بوده در جامعه ما در میان خواص و عوام شناخته شده است؟، در طول ۳۵ سال انقلاب اسلامی و حتی قبل از آن چقدر وامدار استاد مطهری هستیم؟، اگر امروز استاد مطهری در قید حیات بودند به چه مسائلی می پرداختند؟، مباحث مورد نظر مطهری در سخنرانی ها و کتابهایشان به چه درد جامعه امروز ما می خورد؟ آیا هنوز برای ما و نسل جوان ما مفید هستند؟، آیا امروزه باید از مطهری عبور کرد؟ دلایل پاسخ خود را توضیح دهید؟ اینها سؤالاتی است که در اقتراح محمد فنایی اشکوری، استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) پرسیده شد که اکنون این گفت و گو را با هم می خوانیم.


*آیا اندیشه های شهید مطهری آنچنان که بایسته و شایسته بوده در جامعه ما در میان خواص و عوام شناخته شده است؟


اگر شهید مطهری را با دیگر متفکران و نویسندگان مقایسه کنیم اقبال کم سابقه ای نسبت به آثار شهید مطهری بوده است. هم عمق و جذابیت آثار شهید مطهری و هم تأیید حضرت امام نسبت به اندیشه ها و آثار شهید مطهری در این زمینه مؤثر بوده است.  متأسفانه مطالعه در کشور ما از جایگاه خوبی برخوردار نیست و آمار مطالعه اصلا افتخار آمیز نیست. بسیاری از کسانی هم که مطالعه می کنند و سهم بالایی در همین آمار دارند سراغ آثار علمی و دینی و فرهنگ ساز نمی روند. آثار کم ارزش و بی و ارزش و حتی مبتذل و مخرب هم خوانندگان زیادی دارد.


*در طول ۳۵ سال انقلاب اسلامی و حتی قبل از آن چقدر وامدار استاد مطهری هستیم؟


سهم شهید مطهری در معرفی اندیشه های ناب اسلامی در دوره معاصر بسیار مهم و منحصر بفرد است. شهید مطهری مطالعات اسلامی را وارد مرحله جدیدی کرد. ایشان سطح آثار دینی را بسیار بالا آورد. مواجهه عقلانی با مسائل و توجه به مسائل مبتلابه روز و اشراف به اندیشه های سنتی و جدید شهید مطهری را از دیگر عالمان و نویسندگان متمایز می کند. ایشان هم در نقد افکار الحادی و التقاطی و هم در عرضه روزآمد معارف اسلامی موفق بود.


*اگر امروز استاد مطهری در قید حیات بودند به چه مسائلی می پرداختند؟


قطعا مهمترین دغدغه شهید مطهری پس از انقلاب اسلامی تبیین مبانی نظری انقلاب اسلامی و طراحی نظام های اقتصادی سیاسی اجتماعی حقوقی و تربیتی و ارائه سبک زندگی اسلامی اسلامی بود، چیزی که بیشترین نیاز امروز ما در عرصه دین پژوهی است. بسیاری از این مباحث را با اینکه هنوز نظام اسلامی وجود نداشت مطرح کردند، مثل مباحث اقتصاد و تعلیم و تربیت. اندیشه های شهید مطهری در حوزه های فلسفی و الاهیاتی بیشتر مورد توجه واقع شده تا در حوزه های فقهی و سیاسی و اجتماعی؛  در صورتی که در این حوزه ها هم اندیشه های بدیع و بلندی داشتند و اگر آن نحوۀ نگاه در این حوزه ها نیز مورد توجه جدی واقع می شد می توانست بسیار راهگشا باشد.


*مباحث مورد نظر مطهری در سخنرانی ها و کتابهایشان به چه درد جامعه امروز ما می خورد؟ آیا هنوز برای ما و نسل جوان ما مفید هستند؟ 


بسیاری از آثار شهید مطهری از چنان عمقی برخوردار است که گذر زمان از اهمیت آنها نمی کاهد. این آثار در آشنایی ما با عمق معارف دینی و نحوه مواجهه با اندیشه ها کمک فراوانی می کنند. اصالتی که در قلم و سخن شهید مطهری هست و بصیرت و جامع نگری که در این آثار دیده می شود نیاز همیشگی ماست. شهید مطهری هم با جمود و تحجر کهن و هم با الحاد و التقاط و تفکر سکولار نو مقابله می کرد. امروز نیز ما با این دو جریان مواجه هستیم و اندیشه شهید مطهری سرمشق خوبی برای مواجهه با این دو جریان انحرافی است.     


*آیا امروزه باید از مطهری عبور کرد؟ دلایل پاسخ خود را توضیح دهید؟


امروز باید همان کاری را کرد که اگر مطهری می ماند می کرد. اندیشه شهید مطهری پویا بود. او یک چشم به معارف دینی و یک چشم به دنیای دگرگون شونده جدید داشت و در پی یافتن پاسخ دینی برای پرسشهای نو بود. تفکر صحیح انقلاب اسلامی ادامه طبیعی راه شهید مطهری است نه باید در مطهری توقف کرد و نه می توان نادیده اش گرفت. باید راهش را ادامه داد. بسیاری از مسائلی که امروز مطرح است در زمان شهید مطهری مطرح نبود. آن مباحثی هم که در آن زمان مطرح بود امرزوه ممکن است پاسخ های دیگری بطلبد. خاصیت معرفت واندیشۀ بشری پویای و پیشرفت است و خلاقیت و نوآوری هیچ گاه نباید پایان بپذیرد.

مطالب مرتبط :
  1. ادراکات اعتباری علامه طباطبایی نتیجه مواجهه با تکثر است/ جهت‌گیری مختلف شهید مطهری با علامه در مواجهه با تکثر
  2. شهید مطهری در تعارض بین علم و دین بر تأویل علم تاکید دارد/ آزادی عقیده و آزادی فکر از دید استاد مطهری
  3. مراسم اهدای جوایز چهارمین دوره مسابقه کتابخوانی شهید مطهری در لبنان برگزار شد
  4. دیدار جمعی از مسئولان بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری با آیت الله مظاهری
  5. تمدید مهلت ارسال مقاله به همایش بین المللی اندیشه های فلسفی شهید مطهری

پارک علم و فناوری قم

zohur