۲ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت‌الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی، مسئول کمیته مساجد ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی امروز ۲ بهمن ماه در نشست مسئولان ستادی و استانی این کمیته که در ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران از سال ۱۳۴۲ با رهبری امام خمینی(ره) برنامه‌ریزی شد، گفت: هم‌اکنون در سال ۱۳۹۲ و بعد از گذشت ۳۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامی و ۵۰ سال پس از گذشت این مبارزه و جهاد فی سبیل‌الله به لطف الهی آثار و برکات انقلاب اسلامی ایران قابل مشاهده است.


وی توحید کلمه و کلمه توحید را رمز پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: اگر در پیروزی انقلاب اسلامی این دو عامل را مورد توجه قرار دادیم برای ادامه راه نیز باید این دو مؤلفه مورد توجه قرار گیرد.


 وی با استناد به روایات اسلامی گفت: در روایتی آمده است که توکل به خدا بهای هر چیز گران‌بهایی است و نردبانی برای رسیدن به خداست. مهم‌ترین هنر امام خمینی (ره) ارتباط با خدا بوده است و این ارتباط بود که توانست انقلاب اسلامی ایران را به وجود آورد.


وی وحدت کلمه را یکی دیگر از مؤلفه‌های پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: امام خمینی (ره) فقیهی جامع‌الشرایط بود که جایگاه حکومت اسلامی را در قرن اخیر پایه‌ریزی کرد و هم‌اکنون مهم‌ترین رسالت کمیته مساجد دهه فجر انقلاب اسلامی بازخوانی جایگاه ولایت‌فقیه در شکل‌گیری انقلاب است که باید مورد توجه قرار گیرد تا در ادامه راه دچار هیجانات و سردرگمی نشویم.


 دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) با تکیه بر قرآن، عترت، وحدت و خودسازی هدفمند از خواهش‌های زودگذر دنیا عبور کرد، اظهار کرد: بعد از ایشان هم امروز می‌بینیم حتی در دورترین نقاط جهان امام خمینی(ره) را سمبل پیروزی نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌دانند، از این رو باید به بررسی ریشه‌ها و عوامل ماهیت و اهداف انقلاب اسلامی که در پیش‌روی ماست باید تلاش کنیم تا انقلاب بیمه شود و برای صدور انقلاب اسلامی برنامه‌ریزی داشته باشیم.


 وی دومین مولفه‌ بعد از تبیین جایگاه ولایت‌ فقیه را توجه به عوامل شکل‌گیری انقلاب اسلامی و تبیین آن دانست و گفت: امروز جوانان‌ ما باید اطلاعات‌شان در مورد شکل‌گیری انقلاب اسلامی بالا باشد.


 وی بازخوانی وجه تمایز انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌ها، ضرورت آگاهی‌بخشی در مورد آسیب‌ها، تهدیدها و توطئه‌ها علیه انقلاب اسلامی ایران، تبیین نقش انقلاب در بیداری اسلامی و تبیین نقش مردم در شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران و تقویت روحیه همدلی، همبستگی و وفاق ملی را از مؤلفه‌هایی دانست که باید در حال حاضر مورد توجه قرار گیرد.


 حجت‌الاسلام سلیمانی تبیین جلوه‌های کارآمدی انقلاب در جبهه‌های سیاسی، اجتماعی و …، توجه به نام‌گذاری سال حماسه سیاسی و اقتصادی و نیز توجه به ضرورت تربیت روحیه خداباوری، خودباوری، اعتماد به نفس و هویت ملی را از دیگر مواردی دانست که باید مورد توجه مسئولان و دست‌اندرکاران قرار گیرد.


 وی با اشاره به اینکه دهه فجر انقلاب اسلامی مظهر قدرت اسلام و توانمندی ملت ایران و پیوند امام و امت است، گفت: این دهه، دهه تحقق وعده الهی است و نماد عبودیت در برابر خدا و مبارزه با طاغوت است. بنابراین باید در این ایام ستادهای مردمی با محوریت مساجد تشکیل شوند و در برگزاری هرچه باشکوه‌تر برنامه‌های این ایام تلاش شود.


 وی اهتمام به راهپیمایی ۲۲ بهمن، برگزاری یادواره شهدای انقلاب اسلامی، توجه به نماز جماعت روز ۲۲ بهمن را از مواردی دانست که باید مورد توجه کمیته مساجد ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی قرار گیرد.

مطالب مرتبط :
  1. بایسته های جایگاه مساجد در جامعه اسلامی بررسی شد
  2. نخبگان مردم را به پاسداری از اصل ولایت فقیه ترغیب کنند
  3. هیچ کس مانند امام خمینی به ولایت فقیه خدمت نکرد/ امام (ره) تا آخرین روز حیاتشان مستأجر بودند
  4. علل وعوامل شکل گیری انقلاب مشروطه
  5. تبیین جایگاه مسجد در برنامه های توسعه جمهوری اسلامی/ ارائه طرح یک فوریتی به مجلس در حوزه مساجد

پارک علم و فناوری قم

zohur