۱ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


پروفسور اسکات دیویسون استاد فلسفه دانشگاه ایالتی مورهد در کنتاکی آمریکا در خصوص جایگاه بوعلی سینا در تاریخ فلسفه غرب به خبرنگار مهر گفت: در تاریخ فلسفه غرب بوعلی سینا جایگاه ویژه و ممتازی دارد و از او به عنوان فیلسوفی در تراز ارسطو و افلاطون یاد می شود.


وی تصریح کرد: همچنین او با فیلسوفان بنام قرون وسطی چون فیلسوف مسیحی آکوئیناس و فیلسوف یهودی ابن میمون قابل مقایسه است. البته خود آکوئیناس و فیلسوفان قرون وسطی متأثر از آرای بوعلی سینا هستند.


مؤلف “ارزش ذاتی چیزها” تأکید کرد: اینکه بخواهیم دستاوردهای ابن سینا در حوزه های مختلف از جمله فلسفه، منطق، پزشکی و غیره را برشماریم کاری سخت و دشوار است چرا که کوششهای او و دستاوردهای او در این حوزه ها بسیار ژرف و گسترده است.


دیویسون در ادامه افزود: به طور خلاصه می توان گفت که دستاوردهای او صرفا به حوزه های فلسفه ومنطق خلاصه نمی شود و او دستاوردهای زیادی در علوم و پزشکی داشت.


وی در ادامه به مهمترین دستاورد بوعلی سینا در حوزه فلسفه و منطق پرداخت و تأکید کرد: مهمترین دستاورد بوعلی سینا در فلسفه و منطق این است که منطق و متافیزیک ارسطویی را بسط و گسترش داد.


فیلسوف آمریکایی در پایان تصریح کرد: در واقع کاری که بوعلی سینا انجام داد این بود که منطق و متافیزیک ارسطو را چنان بسط و گسترش داد که برای معتقدان ادیان و خداباورانی که به کتاب معتقد هستند قابل فهم باشد.

مطالب مرتبط :
  1. ابن سینا نقش مهمی در گسترش فلسفه داشته است/ تأثیر فیلسوفان معاصر کاتولیک مسیحی از ابن سینا
  2. بسیاری از ابعاد منطق ابن سینا کشف نشده است/ بوعلی فیلسوفی تحلیلی
  3. اهدای مجسمه بوعلی سینا به دانشگاه پزشکی مینسک
  4. آرای ابن‌سینا در منطق هنوز هم مورد توجه هستند
  5. بوعلی سینا عقل و برهان را برای شناخت هستی کافی می‌دانست

پارک علم و فناوری قم

zohur