۱۸ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، همزمان با آغاز آموزشی‌های زائران حج تمتع ۹۳کتاب مناسک حج با ویرایش جدید و حواشی و استفتائات جدید مراجع عظام تقلید از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج منتشر شد.


در مقدمه این کتاب آمده است: «از آنجا که روحانیون محترم کاروان‌ها که وظیفة خطیر ارشاد زائران به مسائل شرعی را برعهده دارند نیازمند مناسکی جامع هستند تا بر اساس آن بتوانند با سهولت از جدیدترین فتاوای مراجع عظام تقلید مطلع شوند، و به زائرین منتقل کنند و از سوی دیگر لازم است در هر سال کتاب مناسک محشی حج مورد بازنگری قرار گیرد تا نواقص چاپ‌های پیشین برطرف و تغییرات فتاوای مراجع و مسائل مستحدثه در آن طرح گردد؛ تهیه و تنظیم این مناسک با حواشی مراجع بزرگوار تقلید، توسط بعثه مقام معظم رهبری، گامی بزرگ در جهت آگاهی و آموزش مناسک حج همراه با جدیدترین فتاوای مراجع و مسائل مستحدثه محسوب می‌شود.»


در این کتاب جدیدترین استفتائات حضرات آیات عظام سیدعلی سیستانی، مکارم شیرازی، لطف‌الله صافی گلپایگانی، سیدموسی شبیری زنجانی، سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی، جعفر سبحانی، حسین نوری همدانی، محمدفاضل لنکرانی، محمدتقی بهجت و جواد تبریزی آورده شده است.


این کتاب در بردارنده «مقدمه»، «شرایط وجوب حجت الاسلام»، «مسائل متفرقه استطاعت»، «استفتائات استطاعت»، «نیابت در حج»، «استفتائات نیابت»، «حج استحبابی»، «اقسام عمره»، «اقسام حج»، «صورت حج إفراد و عمره مفرده»، «صورت حج تمتع اجمالا» و «استفتائات اقسام عمره و حج» است.


با توجه به اینکه عملیات تخریب قسمتی از مسجدالحرام و توسعه مطاف در حال انجام و در حدود ۳ سال به طول خواهد انجامید. بنابراین برای انجام طواف و نماز طواف افراد ناتوان در طواف کعبه، سازه‌ای در دو طبقه احداث شده است که طبقه اول آن با ارتفاعی در حدود نیمه ارتفاع دیوار کعبه و طبقه دوم آن بیش از ۱۳متر و حدوداً هم سطح طبقه دوم مسجدالحرام است که برای استفاده در موسم حج سال جاری و در دو سال آینده در نظر گرفته شده است. از این‌رو بیشتر تغییرات و پربحث‌ترین مبحث این کتاب همین بخش است که نظرات و دیدگاه مراجع عظام تقلید به صورت کامل بیان شده است.

مطالب مرتبط :
  1. انتشار کتاب «مناسک مختصر حج آیت الله العظمی خامنه ای» در عراق
  2. ویرایش جدید کتاب «فلسفه مقدماتی» منتشر شد
  3. فتوای مراجع عظام تقلید درباره طواف در طبقه فوقانی کعبه
  4. ویرایش جدید کتاب «دختر پیامبر» تألیف آیت الله جاودان منتشر شد
  5. دیدار دست اندرکاران دانشنامه فاطمی(س) با مراجع عظام تقلید

پارک علم و فناوری قم

zohur