۱۳ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، ام ای پاتانکار از رهبران اجتماعی بمبئی که پخش صدای اذان از بلندگوهای مساجد را مخل آسایش می داند، گفت: اذان برای اقامه نماز اجباریست نه استفاده از بلندگو!


وی افزود: صدای اذان باید پرطنین باشد و به گوش زیبا برسد اما استفاده از بلندگوها مخل آسایش شهروندان شده است، ما اعتقاد داریم که مساجد پیش از مداخله پلیس باید بلندگوهای نصب شده روی مناره ها را پایین بیاورد.


بحث برسر پخش اذان از بلندگوها هنگامی آغاز شد که یک ساکنان شهر بمبئی دادخواستی را به دادگاه عالی بمبئی علیه استفاده از بلندگوها توسط مساجد در این منطقه ارائه کرد.


براساس بررسیهای بعدی مشخص شد که ۴۵ مسجد از ۴۹ مسجد در این منطقه اجازه استفاده از بلندگو را ندارند. دادگاه عالی بمبئی نیز از پلیس خواست بلندگوهای غیرقانونی مساجد را پایین بیاورد.


علی نمازی دبیر افتخاری هئیت امنای مسجد مغول در این شهر با اشاره به اینکه این مسجد صدای بلندگوهای خود را کم خواهد کرد، گفت: ما نمی خواهیم اقدامات ما به ویژه فعالیتهای دینی ما مشکلی برای شهروندان ایجاد کند.


درحالی که برخی از مسلمانان مسئله عدم استفاده از بلندگوهایی که مخل آسایش شهروندان می شوند را پذیرفته اند، اما این تصمیم دادگاه موجب خشم بسیاری از مسلمانان شده و آنها تصمیم گرفته اند که علیه این حکم فرجام خواهی کنند. براساس حکم دادگاه استفاده از بلندگو بین ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح غیرقانونی است. این درحالی است که مسلمانان نماز صبح خود را پیش از ساعت ۶ اقامه می کنند.


مخالت با طنین اذان که از گلدسته های مساجد به گوش می رسد به ماه ها پیش باز می گردد هنگامی که یک هندو تظاهراتی را در شهر منگلور در جنوب هندوستان برگزار کرد تا مقامات ممنوعیتی بر پخش اذان صبح اعمال کنند، البته محدودیتهای پیش روی آزادی دینی مسلمانان به اذان صبح محدود نمی شود.


گروه های جناح راست هندوستان طی چند سال گذشته ستادهایی را علیه اقامه نماز مسلمانان در فضای باز تشکیل دادند. وقتی مساجد ظرفیت همه نمازگزاران را نداشته باشد دسته هایی از مسلمانان در خارج از مسجد و در ادامه صفوف مسجد اقامه نماز می کنند، اما تشکیل صفوف نماز در خارج از مساجد تنها به مناسبتهای ویژه صورت می گیرد و مسئله ای نیست که هر روز قابل مشاهده باشد.

مطالب مرتبط :
  1. حضور جوانان در مساجد رذایل اخلاقی را از آنها دور می کند/ کانونهای فرهنگی مساجد نسل آینده انقلاب را بیمه کند
  2. پخش اذان از شبکه تلویزیونی بریتانیا برای اولین بار
  3. اجرای سبک زندگی ایرانی اسلامی منوط به فعالیت مساجد است
  4. مسابقات سراسری اذان، ابتهال و همخوانی کشور ۹ اردیبهشت ماه آغاز می شود
  5. پخش اتوماتیک اذان در هر نقطه از ایران و جهان

پارک علم و فناوری قم

zohur