۱۸ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر در برنامه عطر انتظار شبکه قرآن و معارف سیما به بیان ویژگی‌هایی از حکومت امام زمان(عج) پرداخت و گفت: از نظر اسلام در زمان امامان معصوم(ع) امور زندگی مردم به دست ائمه سپرده شده است و در زمان غیبت امام زمان(عج) نیز این مسئولیت بر عهده ولی‌فقیه است مسلما ما نمی‌توانیم مانند زمانی که امام زمان(عج) حضور دارند عمل کنیم اما باید به دنبال تحقق الگوهای حکومتی ایشان باشیم انتظار نیز به معنای تحقق بخشیدن به مواردی است که مطلوب امام عصر(عج) می‌باشد.


وی بیان داشت: در بسیاری از روایات خصوصیات حکومت اسلامی آمده است اما در نامه ۵۳ نهج البلاغه این موارد یکجا و از زبان امام علی(ع) خطاب به مالک اشتر بیان شده است. حکومت امام زمان(عج) مانند حکومت پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع) است اما از آن جهت که سال‌های زیادی از آن حکومت‌ها گذشته وقتی مردم امام زمان(عج) و حکومت ایشان را می‌بینند فکر می‌کنند که حضرت مهدی(عج) الگوهای جدید آورده‌اند.


وی با بیان این مطلب که اسلام نظام موروثی نیست و براساس الگوی حزبی عمل نمی‌کند گفت: اولین نکته در رابطه با حکومت امام عصر(عج) این است که حاکمان و مسئولان حکومتی بر اساس معیار دینی انتخاب می‌شوند.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تأکید کرد: یکی از معیارهای حکومت اسلامی این است که به آن مسئولیت به چشم یک حق نگاه نکنند به طوری که امام علی(ع) در نامه ۵۳ نهج البلاغه خطاب به مالک اشتر می‌فرماید “ان عملک لیس لک بطعمة ولکنه فی عنقک امانة” یعنی فرمانداری برای تو وسیله آب و نان نیست، بلکه امانتی است که به عهده ات واگذار شده است.


وی بیان داشت: یکی از اصلی‌ترین ویژگی حکومت امام زمان(عج) بحث عدالت است به طوری که گفته می‌شود آن قدر این عدالت در زمان حضرت مهدی(عج) توسعه پیدا می‌کند که به درون خانه مردم هم نفوذ می‌یابد.


قاضی عسگر تأکید کرد: از نظر امام علی(ع) عدل به معنای قرار دادن هرچیزی در سرجای خود می‌باشد بنابراین قرار گرفتن هر فرد بر سر مسئولیتی مناسب از موارد این عدل خواهد بود و این از جمله مواردی است که در حال حاضر در جامعه ما بسیار کم دیده می‌شود و غالبا شخص افرادی را که در جناح دیگری قرار دارند تغییر می‌دهد و این معیار اسلامی نیست.


وی گفت: اشخاص باید خود نیز به این نکته توجه کنند که اگر کسی وجود داشت که توانایی اش نسبت به آن فرد بیشتر بود مسئولیت را به او بسپارد از طرفی طبق روایات اگر فردی مسئول نیز تشخیص اشتباه بدهد و کسی را بر مسئولیتی بگمارد که وی شایستگی آنرا ندارد به خدا و رسول(ص) و مؤمنین خیانت کرده است.


قاضی عسگر تصریح کرد: از نظر اسلام و ائمه حکومت اسلامی تنها متعلق به مسلمانان نیست بلکه در نظام اسلامی همه افرادی که حکومت را پذیرفته‌اند در پناه حکومت اسلامی خواهند بود.


وی با تأکید بر این مطلب که نظام حکومتی امام زمان(عج) هرگز نظام بی‌تفاوتی نیست و نسبت به همه اتفاقات عکس العمل نشان خواهد داد اظهار داشت: مقابله با ظلم و ستم و دفاع از مظلوم از دیگر خصوصیات اصلی حکومت امام زمان(عج) می‌باشد، در اینجا این سؤال پیش می‌آید که چه طور ممکن است که جامعه اسلامی در برابر این همه ظلم رژیم صهیونیستی ساکت  بنشیند آیا این برای کشورهای اسلامی ننگ نیست؟


وی در رابطه با مردم مظلوم غزه گفت: امروز مردم غزه این بینش را پیدا کرده‌اند و به این باور رسیده‌اند که هرگز نمی توانند از راه مذاکره به حقشان برسند، آن‌ها آگاهی یافته‌اند که هیچ چیزی جز اسلام نمی‌تواند آنان را در برابر ظلم حاکمان صهیونیستی نجات دهد و این همان چیزی است که امام خمینی(ره) بر آن تأکید داشتند.

مطالب مرتبط :
  1. استبداد به رأی دشمنی خدا را در پی خواهد داشت/ منشأ واقعی قدرت حکومت اسلامی حضور مردم است
  2. انقلاب اسلامی شجره طیبه تنومندی شده که با هیچ تندبادی نمی لرزد/ این انقلاب قطره ای از دریای حکومت امام زمان(عج)است
  3. احیای سنت مأموریت ذاتی حکومت اسلامی است/ دو سطح از کارکرد حکومت در نهج البلاغه مدنظر است
  4. حکومت دینی وابسته به معرفت حقیقی مردم است/ جواب امام صادق(ع) به دعوتنامه ابومسلم
  5. امروز انقلاب اسلامی مدعی قرائت از دین است/ دشمن با علم کردن تکفیری‌ها به مقابله با اسلام برخاسته است

پارک علم و فناوری قم

zohur