۱۷ مرداد ۱۳۹۱ موضوع: اخبار

 

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری قم، دکتر محمود حکمت نیا با تاکید براینکه حرکت صنعت بدون عناصر علوم انسانی امکان پذیر نیست، گفت: دولت باید با کمک صاحبان علم و فناوری برای تولید کالاهای مختلف از جمله کالاهای تربیتی راهبرد و پیوست فرهنگی تعریف و اجرا کند.

معاون علمی پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی حوزه علمیه با بیان اینکه در حوزه مالکیت فکری فعالیت های زیر ساختی آغاز کرده است، اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما به بحث مالکیت فکر و ایده توجهی نمی شود و زیر ساخت های علمی و فنی تعیین نشده است که این برای امنیت ایده و اندیشه ایرانی معضلی شده است.

معاون علمی پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تاکید براینکه تبیین زیر ساخت ها و اهداف مالکیت فکری از رئوس برنامه های این معاونت است گفت: درکشوری مانند آمریکا از اینکه ایده ای را ارایه دهند که دچارتناقض و تکذیب باشد به شدت ابا دارند و بر سلامت و خلاقیت ایده تاکید ویژه دارند.

ضرورت توجه به ثبت دقیق و درست علایم تجاری

وی با اشاره به این مساله که در کشوری مانند ایران ایده های دست نخورده فراوانی وجود دارد و مردم بسیار خلاق هستند، افزود: مساله ای که بسیار مهمتر از تولید ایده است این است که بتوانیم ایده ها را حتی از نوع کوچه و بازاری آن حفظ و حمایت کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه مرکز رشد علوم انسانی می تواند علوم انسانی را کاربردی کند، بیان داشت: ارتباط علوم انسانی با مرکز رشد این است که بتواند شرکت هایی را تربیت کند که در مشاوره و خدمات رسانی به صنعت کوشا باشند و مباحث اخلاقی و حقوقی در صنعت را حرفه ای و نهادینه کند.

معاون علمی پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تاکید براینکه علوم انسانی به جاری شدن صنعت کمک می کند، گفت: ثبت علایم تجاری و ایجاد بانک ثبت ایده از جمله کارهایی است که شرکت های خدمات مشاوره ای می توانند برعهده بگیرند.

وی با بیان اینکه دولت نباید به هیچ عنوان در ثبت علایم تجاری دخالت کند، گفت: مباحث مربوط به حوزه مالکیت فکری متخص شرکت های خصوصی است و نباید دولت با قدرت تصدیگری خود مانع جریان سازی این حوزه شود.

اکثر مردم کشور ذهن خلاق و ایده های ارزشمند دارند

حکمت نیا با تصریح این مطلب که در آداب و سنن بومی و اسلامی ما هزاران ایده جریان دارد، بیان داشت: بسیاری از این ایده ها قابلیت تجاری دارند که اگر یک شرکت خصوصی آن را ثبت کند جزء علایم تجاری و وگرنه جزء علایم جغرافیایی مختص آن منطقه است.

وی همچنین افزود: گاهی اوقات مغازه داران جامعه ایده های خلاقانه ای دارند که به فکر ما هم نرسیده است و باید از آن ها درجهت بهبود امور استفاده کرد.

حکمت نیا با اشاره به لزوم بهره گیری از علوم انسانی در عرصه صنعت، خدمات و کشاورزی گفت: علوم انسانی خدمتگزار صنعت است و باید با تقویت پارک های علم و فناوری، گره های موجود در برقراری این ارتباط میان صنعت و علوم انسانی را گشود.

وی اضافه کرد: برای نوآوری در صنعت و فناوری باید از توان علوم انسانی بهره مند شد و در این راستا می توان اقدام به تاسیس شرکت ها و واحدهای مشاوره ای شد.

معاون علمی پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات به جهت عدم آشنایی لازم و نبود مشاوره در این باره، مشاهده می شود که سال ها عملکرد یک مجموعه اشتباه بوده است.

وی در ادامه با اشاره به دغدغه مسئولان کشور درباره موضوع عفاف و حجاب بیان داشت: ما باید در این باره در وهله اول ، الگوهای صحیح و اسلامی پوشش در جامعه را شناسایی و سپس از این الگو ها حمایت لازم را به عمل آوریم.

حکمت نیا همچنین با بیان این که علوم انسانی می تواند جهت تولید را مشخص کند، گفت: متاسفانه در حال حاضر علوم انسانی کشور به تولید کالا جهت نمی دهد از جمله در عرصه تولید لباس.

وی اضافه کرد: بی شک اگر لباس و پوشش را بخشی از فرهنگ بدانیم در آن صورت نگاه ما به لباس و سیستم تولید در این خصوص تغییر می کند.

حکمت نیا یکی از آموزش های ضروری کارکنان شرکتهای خصوصی و حتی ارگان های دولتی را آموزش هتل داری ارزیابی کرد و گفت: شاید این آموزش با شغل بسیاری از افراد همخوانی نداشته باشد، اما چیزی که در این آموزش ها به آن تاکید شده است، احترام به ارباب رجوع و مشتری است موضوعی که در بسیاری از ادارات و نهادهای ما نسبت آن بی توجهی هستیم.

این استاد فقه و حقوق اسلامی، با اشاره به اینکه طی یک بررسی نوع و نحوه سرقت از بیش از ۷۰ شغل مرسوم در کشور را آسیب شناسی کرده ایم، گفت: این امر باعث می شود که یک شاغل بداند ضعف های حرفه ای و اخلاقی یک شغل چیست و در و هله بعد ریشه بسیاری از آسیب های شغلی کشور شناسایی می شود.

معاون علمی پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تاکید براینکه باید با طراحی بازار و کالای اسلامی، هنجارها و قواعد دینی را در بازار به فرهنگ تبدیل کنیم، گفت:مرکز رشد علوم انسانی نباید وارد مرزهای دانش شود، بلکه باید ارزشهای علوم انسانی و اخلاق را در صنعت به خدمت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه حمایت از ایده بسیار مهم تر از ثبت یک ایده است، افزود: در سال ۱۹۸۲ پیگیری و سماجت در ثبت و از آن مهمتر حمایت از یک ایده در زمینه میکرو ارگانیسم( موسوم به چکاپ پارتی) موجب شد که بعدها بیش از ۵۰ هزار شرکت محور همین ایده شکل بگیرد.

حکمت نیا در ادامه گریزی به آمار اختراعات سالانه کشورهای مختلف زد و افزود: در کشور هایی مانند:آمریکا سالانه بیش از ۵۵۰ هزار ، انگلستان بیش از ۳۵۰ هزار، ژاپن ۲۰۰ هزار ایده ثبت می شود که براساس آخرین اطلاعات درآمد کشور آمریکا از ثبت ایده ها سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه یکی از آسیب های صاحبان ایده در کشور ما این است که ایده خود را بازخوانی و اصلاح نمی کنند، گفت: خوشبختانه در کشور ایده های اولیه بسیار خوبی وجود دارد، اما صاحب ایده یاد نگرفته است که ایده خود را دوباره خوانی کرده و آن را اصلاح و پرورش دهد.

مطالب مرتبط :
  1. معاون استاندار تاکید کرد: مرکز رشد علوم انسانی باید الگو ساز باشد
  2. مدیر مرکز رشد علوم انسانی: جشنواره ملی کاربردی سازی یافته های علوم انسانی برگزار می شود
  3. مدیر مرکز اندیشه ولایت:منویات رهبری باید محور فعالیت های علوم انسانی باشد
  4. در راستای تقویت مرکز رشد علوم انسانی؛ نشست مشترک شورای تخصصی حوزوی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
  5. نشست کارشناسان مرکز رشد و دانشگاه ادیان و مذاهب با مشاور مرکز رشد علوم انسانی قم

پارک علم و فناوری قم

zohur