۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ موضوع: اخبار

thum-931f84170797d8f1aee-IMG_4743_23668

معاون رئیس‌جمهور تجاری‌سازی علوم انسانی در حوزه های مختلف را مورد توجه قرار داد و گفت: مسئولان دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها برای تحقق این مهم تلاش کنند.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور صبح امروز در ‌بازدید ‌از پردیس فارابی دانشگاه تهران در قم، که با حضور استاندار قم و مسئولین استان انجام شد،‌ طی سخنانی با اشاره به اینکه علوم اسلامی پایه و اساس فعالیت‌های صنعتی و پزشکی است، اظهار داشت: هر ساله ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ‌زائر عراقی در قم داریم و با این حال، دانشگاه متخصصان علوم اسلامی به رشد و پیشرفت بالایی دست نیافته است.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه در عرصه ی فناوری های نو باید با کشورهای غربی رقابت کنیم افزود: علت تعلل در این مهم عدم‌ تجاری‌سازی علوم انسانی است.
وی تفکر در زمینه ی تجاری‌سازی علوم انسانی را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه در این رابطه مدلهای موفقی برای توسعه وجود دارند افزود: در این رابطه نیاز به نهادهای واسطه مثل شرکت‌های دانش‌بنیان داریم.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور افزود: دانشگاه های قم باید صنعت علوم انسانی را گسترش و بسط دهند.
ستاری دانشگاه ها را در قبال دانشجویان، مسئول و متعهد دانست و گفت: در اقتصاد مقاومتی باید به زمینه اشتغال دانشجویان فارغ التحصیل بهاء داد و دانشگاه هم باید در این زمینه به دانشجویان کمک کند.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تصریح کرد: تجاری سازی علوم انسانی به معنای تجاری کردن دانشگاه نیست؛ باید این مسئله را جدی گرفت چرا که تکنولوژی یک ابزار است و باید برنامه برای تکنولوژی‌های جدید داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه باید از مرز‌ها فرا‌تر رفت و ‌‌مرز دانش را افزایش داد گفت: باید اراده تجاری سازی داشته باشیم تا اینکه دانشگاه‌ها با کمک مراکز رشد و نوآوری بتوانند رشد کنند. برای اینکه جوانان نخبه را در داخل کشور نگه داریم باید نگاه اقتصاد نفتی را تغییر داده و از مغز و عقل خود درآمدزایی کنیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: اقتصاد نفتی به پژوهش نفتی منجر می‌شود و باید با اراده و قدرت فکر کشور را به سمت پیشرفت و رشد پیش ببریم.
ستاری در ادامه با بیان اینکه ۱۳ ستاد فناوری در کشور درحال فعالیت هستند که در هر کدام از این حوزه‌ها دانشگاه‌ها می‌توانند با آن‌ها همکاری کنند، خاطرنشان کرد: در حوزه علوم انسانی بحث تجاری‌سازی ضعیف است و باید با اجرایی‌شدن قوانین در جهت توسعه آن پیش برویم.

مطالب مرتبط :
  1. معاون علمی و پژوهشی معاونت علمی ریاست جمهوری: تجاری سازی علوم از وظایف علوم انسانی است
  2. رئیس مرکز رشد علوم انسانی:اساس فعالیت ما ارتباط سازنده با نخبگان حوزه و دانشگاه است
  3. مرکز رشد علوم انسانی و دانشگاه جامع علمی و کاربردی تفاهم همکاری امضا می کنند
  4. تاکید دبیر ستاد فناوری های نرم معاونت علمی ریاست جمهوری بر لزوم حمایت از واحدهای فناور مرکز رشد علوم انسانی
  5. معاون استاندار تاکید کرد: مرکز رشد علوم انسانی باید الگو ساز باشد

پارک علم و فناوری قم

zohur