۲۲ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام محمدی در برنامه فصل نو شبکه قرآن و معارف سیما گفت: باید در راستای توسعه فرهنگ قرآنی، معرفت قرآنی، ایمان قرآنی و رفتار قرآنی را رشد دهیم و این با برنامه ریزی و پشتیبانی های درست از فعالیت های قرآنی امکان پذیر خواهد بود.


وی اظهار داشت: با مصوباتی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از مطالعات ۱۸ ساله، ۱۰ساله و چند ساله اخیر منتهی به سال ۸۸ صورت گرفت نهایتا به این نتیجه رسیدند که باید منشوری برای قرآن ایجاد شود که در آن اهداف و راهبردها مشخص شود و به این ترتیب منشور به تصویب رسید و در این منشور یک ارگان اجرایی که برای او سیاست گذاری و برنامه ریزی کلان پیش بینی شده بود ایجاد گردید که نامش شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور شد که در این شورا جمعی از افرادی که در امر قرآن ذی دخل هستند وجود دارند و در حقیقت می توان گفت که در حال حاضر مغز متفکر برنامه ریزی کلان قرآن و سیاست گذاری امر قرآن شورای توسعه فرهنگ قرآنی است.


حجت الاسلام محمدی ادامه داد: قرار شد تا سه کمیسیون آموزش عمومی قرآن، توسعه آموزش عالی و پژوهشی قرآن و کمیسیون تبلیغ و ترویج قرآن در شورای توسعه عالی ترین سند راهبردی فعالیت های خودشان را تولید کنند که در پایان سال گذشته کلیات این سندها نهایی شد و الان نیز این سندها در حال پیگیری از طریق شوراست.


وی با تأکید بر اینکه باید به نقطه ای برسیم تا توسعه فرهنگ قرآنی داشته باشیم بیان داشت: رشد در توسعه فرهنگ قرآنی مانند مثلثی است که سه ضلع آن توسعه معرفت قرآنی، توسعه ایمان قرآنی و توسعه رفتار قرآنی است. البته در ایران توانمندی های انتقال، مبلغان و معلمان و همچنین انگیزه برای یادگیری بسیار بالا است اما برنامه ریزی خوب و مناسب همراه با پشتیبانی از اصلی ترین مشکلات ماست. مسلما برنامه ریزی قابل جبران است اما آن چه که آسیب می زند نبود پشتیبانی است. سعی کردیم تا در منشور طوری فعالیت کنیم که نگاه مسئولین به موضوع قرآن نگاهی راهبردی باشد تا قرآن را از حاشیه به متن بیاوریم.


معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد افزود: سال ۹۲، ۲۱۸ میلیارد بودجه تصویب شد که ۹۰ درصد بودجه نیز از خزانه بودجه به شورای توسعه آمد و ما نیز سعی داشتیم تا با دقت آن را توزیع کنیم که در این توزیع ۴۹ درصد برای آموزش عمومی، ۳۹ در صد برای تبلیغ و ۱۲ در صد برای اموزش عالی در نظر گرفته شد.


محمدی اظهار داشت: در سال ۹۱ هیچ بودجه ای تعلق نگرفت و برای سال ۹۲، ۲ تا ۳۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که یک ۳۰۰ میلیارد برای حفظ و یک ۳۰۰ میلیارد برای سایر فعالیت های قرآنی در نظر گرفته شد. البته تا این لحظه موفق شده ایم که ابلاغ اصلی را بگیریم اما در تخصیص بودجه بیش از ۱۰ میلیارد به این شورا وارد نشده است. در بودجه ۹۳ نیز، ۲۰۰ میلیارد تومان برای فعالیت های قرانی در نظر گرفته شده که فکر می کنم این بودجه به دلیل نیازهای جامعه قرآنی در مجلس ارتقا پیدا کند.


دبیر شورای توسعه فعالیت های قرآنی با اشاره به این مطلب که قرآن برای تمام عرصه هنری محتوا دارد بیان کرد: ما به هنرهای قرآنی بسیار کم توجه می کنیم. در حالی که باید بستر محتوایی برای تولید آثار هنری قرآنی فراهم شود تا هنرمندان قرآنی و قرآنیان هنرمند داشته باشیم که البته شورا در این راستا اقدام به کارهایی از جمله راه اندازی جشنواره های بین المللی قرآنی آیات کرده که این جشنواره ها باعث ایجاد یک شورهنر قرآنی شد و جالب این است که ۸۰ درصد افرادی هم که در این جشنواره ها شرکت کردند کسانی بودند که از قبل در جشنواره های دیگر حضور نداشتند و این به این دلیل بود که بستر تبلغات ما، مساجد و حوزه ها بودند.


حجت الاسلام محمدی تصریح کرد: بالاترین بخش مربوط به اقبال به قرآن در توسعه فعالیت های تبلیغی و ترویجی است که پرچمدار این بحث صدا و سیما و وزارت ارشاد است. صدا و سیما با یک رادیو و یک سیمای قرآن نمی تواند همه ظرفیت هایش را پوشش دهد. با توجه به این که ما نیز نقش راهبردی صدا و سیما را می دانیم سعی کردیم تا بودجه ای بیشتراز ارگان های دیگر به آن بدهیم تا صدا و سیما بتواند از تمام ظرفیت هایش در این مورد استفاده کند.


وی در پایان تأکید کرد: با توجه به کارهای زیاد شورا در اولین جلسه ای که با آقای جنتی داشتم اولین موضوعی که با ایشان مطرح کردم این بوده که در معاونت قرآنی فرد دیگری را بگذارند و این اتفاق در هفته آینده خواهد افتاد.

مطالب مرتبط :
  1. مراکز فعال قرآنی برنامه‌های همدیگر را تکمیل کنند نه موازی‌کاری/ پیشنهاداتی برای معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد
  2. نشست آسیب‌شناسی فعالیتهای قرآنی دانشگاهها برگزار شد
  3. مدینه فاضله اسلامی با سبک زندگی قرآنی محقق می‌شود/تجلیل از ۲۰ فعال و خادم قرآن
  4. کمترین بودجه و هزینه در اختیار برنامه سازان قرآنی قرار می گیرد/ موفقیت یک شبکه جهانی در ارائه محتوای اسلامی
  5. سریالهای تلویزیونی فقط در مراسم ختم از قرآن استفاده می کنند/ حساسیت به فعالیتهای قرآنی زیاد شود

پارک علم و فناوری قم

zohur