۲۲ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام محمد صادق یوسفی مقدم در مورد اینکه چگونه می توان کودکان را با آموزه های دینی آشنا ساخت به خبرنگار مهر گفت: در منطق دین اگر خواسته باشیم کودکان را با آموزه های دینی آشنا سازیم باید به طور جدی معارف قرآن و معارف دینی را به فهم کودکان تقلیل دهیم. اگر این کار را  انجام ندهیم یقیناً بدون زبان کودک و اینکه معارف اسلامی به اندازه فهم کودک کاسته بشود کودکان را خود به خود از این معارف، زده و دور می کنیم.


وی ادامه داد: بنابراین اولین کار برای این مسئله این است که  معارف اسلامی به زبان کودک برای کودکان تبیین شود و بعد آن معارف هم باید آسان سازی بشود تا اینکه کودکان توانایی هضم آن معارف را داشته باشند. طبیعی است که این کار نیاز به پژوهش و تحقیق دارد. متأسفانه مراکز پژوهشی ما بیشتر به پژوهشهایی توجه می کنند که نیازهای آکادمیک و دانشگاهی ما را بر طرف می سازند و چه بسا برخی از پژوهشها هم منطبق و معطوف به نیازها و مسائل جامعه هم نیست.


رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم تصریح کرد: اما در عین حال بیشترین پژوهشها، پژوهشهای غیر مرتبط در زمینه کودک است. حال اینکه کودک مهمترین مسئله ای است که باید به آن رسیدگی شود و پژوهشهای لازم برای آسان سازی معارف و تبدیل معارف به زبان کودک باید انجام پذیرد.


یوسفی مقدم در مورد اینکه چه ابزارهایی برای این منظور مناسب هستند هم  اظهارداشت: در اینجا ابزارها و وسایلی که بسیار نقش آفرین هستند اول خود منابع انسانی هستند. باید به منابع انسانی ای که برای کودک کار می کنند اهمیت بدهیم متأسفانه نیروهای انسانی و کسانی که در عرصه کودک کار می کنند مورد بی توجهی هستند. بیشتر نگاه ما به مسائل کودک نگاه سخت افزاری است بنابراین توجه کردن به منابع انسانی که با مسائل کودک آشنایی دارند از جمله کتاب نویسان، مقاله نویسان یا تصویر گران و مصور سازان هنری و فرهنگی باید به اینها اهمیت داده شود.


یوسفی مقدم تصریح کرد: مسئله دوم این است که همچنانکه از ابزارهای سنتی برای آموزش و تعلیم کودک استفاده می کنیم از ابزارهای روز هم استفاده کنیم. سعی کنیم نرم افزارهای معرفتی در اختیار کودکان قرار بگیرد که هم نیازهای کودکانه و نیاز به بازی و سرگرمی در آنها بر طرف شود و هم نیازهای معرفتی آنها تأمین شود. بنابراین از یکسو منابع انسانی ای که به تحقیق و پژوهش در زمینه کودک توجه دارند باید مورد اهمیت قرار بگیرند و ارزش علمی ای که برای سایر اندیشمندان قائلیم برای  اندیشمندان عرصه کودک هم قائل شویم. مرحله دوم اینکه باید به ابزارهای جدید و به فضای مجازی در رشد و بالندگی کودکان توجه کنیم.


رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم درمورد اینکه تأکید بر چه موضوعاتی می تواند در سنین کودکی بر غنای معرفت دینی کودکان بیفزاید گفت: باید مراحلی را برای کودکان مورد نظر داشته باشیم. مباحث اعتقادی بسیار نقش آفرین هستند بایستی کودکان را با مباحث اندیشگی و اعتقادی آشنا ساخت. البته قطعاً این کار باید با زبان کودک انجام پذیرد.


یوسفی مقدم عنوان کرد: مبحث دوم مباحث تربیتی و اخلاقی است. بدون توجه به دانش تربیت نمی توانیم آن نتیجه مطلوب را از فعالیت های تربیتی خودمان بگیریم. مباحث اخلاقی هم همینطور؛ ما باید به اخلاق کودکان توجه داشته باشیم تا از نظر اخلاقی درست تربیت شوند تا در حوزه مباحث اعتقادی تربیتی، اخلاقی کودکان شایسته ای برای جامعه اسلامی تحویل دهیم.

مطالب مرتبط :
  1. معرفی سایت "به کودکان فلسفه بیاموزید"
  2. ابوریحان پیشگام آموزش فلسفه به کودکان در ایران
  3. معروفترین روش آموزش فلسفه به کودکان
  4. نقش مربی در آموزش فلسفه به کودکان/ آموزش از طریق رسانه‌های تصویری
  5. کارگاه آموزشی تربیت مربی برنامه فلسفه برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur