۳ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، معمولا در پایان داستان ها که قهرمان داستان با همسر مورد علاقه اش ازدواج می کند،این طور عنوان می شود که آنها با هم ازدواج کردند و به خوبی و خوشی تا پایان عمر زندگی کردند. ولی این امر معمولا در داستان ها اتفاق می افتد و واقعیت امر چیزی غیر از این است و ازدواج ها به طور معمول با دشواری ها و مشکلاتی توام خواهد بود.


ماهیت ارتباطی انسان ویژگی های خاصی دارد. بدین صورت که وقتی افراد در کنار یکدیگر قرار می گیرند، رفتارهایی از آنها سر می زند که باعث رنجش یکدیگر می شوند. فرض کنیم قرار باشد ما با یک عضو خانواده خود مثل پدر، مادر، خواهر یا برادرمان در یک اتاق به مدت یکی دو هفته اقامت داشته باشیم. خود به خود تعارضاتی بین ما روی خواهد داد. او می خواهد دیرتر بخوابد ولی ما عادت داریم شب ها زودتر بخوابیم. او می خواهد تلویزیون را با صدای بلند تماشا کند ولی ما صدای آرام تلویزیون برایمان خوشایند است. بنابراین بوجود آمدن تعارض و مشکل بین دو نفر که در کنار هم زندگی می کنند و ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی با هم دارند اجتناب ناپذیر است.


همسرانی که از دو خانواده متفاوت با دو زمینه مختلف فرهنگی، تربیتی و خانوادگی که می خواهند زندگی مشترکشان را شروع نمایند. بسیار بدیهی است که افکار، عقاید، رویه ها و شیوه های برخورد با امور برایشان متفاوت باشد و از این زمان به بعد است که می توانند تلاش نمایند تا به تفاهم لازم برسند.


نکته بسیار مهمی که همسران پیش از ازدواج بایستی در نظر بگیرند این است که چنانچه فردی پیش از ازدواج با این برداشت و زمینه قبلی وارد زندگی مشترک شود که حتما با همسر مورد علاقه و محبوب خود به مشکلات، کدورت ها و رنجش ها مواجه شد کمتر ناراحت می شود و آسیب کمتری را برایش به همراه خواهد داشت و چنانچه آمادگی ذهنی و روحی لازم را جهت مواجهه با مشکلات نداشته باشد، هنگام روبرو شدن با آنها، پذیرش و رویارویی با آن مشکلات، با دشواری بیشتری توام خواهد بود.


افراد بسیاری هستند که پیش از ازدواج استنباطی که از یک زندگی مشترک داشته اند، یک زندگی آرام و توام با همدلی و تفاهم بود، ولی در حال حاضر این مشکلات و درگیری ها و عدم تفاهم ها به نحوی ناخوشایند زندگی مشترک را برای آنها تیره و تار کرده است.


موضوع دیگری که همسران باید مد نظرقرار دهند، این است که ما معمولا بیشترین آسیب را از سوی افراد نزدیک و بسیار صمیمی می خوریم. افرادی که فاصله زیادی با ما دارند و چندان برخورد و تماسی با ما ندارند،به ما نمی توانند آسیب چندانی وارد نمایند. اکثر آسیب های عمده از سوی همسر، دوست بسیار صمیمی، والدین، خواهر و برادر و…..وارد می شود. ودر عین حال همین افراد می توانند در رشد و شکوفایی و پیشرفت مان قدم های سازنده ای را نیز بر دارند.


همسر نیز به واسطه نقش بسیار حساس و عمده ای که در زندگی مشترک دارد. همان گونه که می تواند باعث رشد و شکوفایی شود همچنین می تواند آسیب هایی را بوجود آورد.


بررسی ها و تجارب نشان داده که زوج های موفق به اندازه زوج های ناموفق تقریبا به یک میزان مشکل دارند. منتهی تفاوت در این است که زوج های موفق توان حل مشکل را دارند و می توانند مشکل را به نحوی منطقی، انسانی و منصفانه و عادلانه حل نمایند. ولی زوج های ناموفق توان حل مشکل را ندارند و مشکلاتشان به مرور زمان روی هم انباشته می شوند. آنها یاد می گیرند که چگونه مشکلات را نادیده بگیرند و چگونه با عوارض مخرب آنها سازگار شوند و یکدیگر را تحمل نمایند.


در نتیجه روی هم رفته مشکل در زندگی مشترک کلیه زوج ها غیر قابل اجتناب بوده و پیش خواهد آمد. و این نوع برخورد با مشکل است که نقشی تعیین کننده در سرنوشت زوج و خانواده خواهد داشت.

مطالب مرتبط :
  1. مدیر مرکز رشد علوم انسانی: حمایت های ویژه از دستاوردهای سبک زندگی انجام خواهد شد
  2. تا ۳۰ دی ماه؛مهلت ثبت نام در نمایشگاه دستاوردهای سبک زندگی اسلامی تمدید شد
  3. دبیر همایش ملی سبک زندگی اسلامی: برنامه های مرکز رشد برای نمایشگاه مطلوب است
  4. عضو محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه برپایی نمایشگاه سبک زندگی جدی گرفتن فرمایشات رهبری است
  5. در پخش زنده از شبکه یک اعلام شد:جهان بینی اسلامی راه را برای ایجاد سبک زندگی اسلامی هموار کرده است

پارک علم و فناوری قم

zohur