۲۲ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


آیت الله محسن غرویان، عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینکه رابطه مشارکت سیاسی و اجتماعی مردم با وحدت و انسجام ملی کشور چیست، گفت: وحدت یک مفهومی است که باید به دست ملت و مردم تحقق عینی و خارجی پیدا کند. مشارکت در مسائل مهمی مثل انتخابات که یک حرکت ملی و عمومی است هر چقدر بیشتر باشد نشان دهنده این است که ملت یک هدف مشترکی را با همدیگر تعقیب می کنند.


وی افزود: مسئله انتخاب رئیس جمهور برای همه ملت مهم است که مردم پای صندوق رأی می آیند برای رسیدن به آن هدف که انتخاب رئیس قوه مجریه است. خود این مسئله نشان دهنده وحدت مردم در آن هدف مشترک است. هر چقدر که مشارکت حداکثری باشد این همدلی ها را بیشتر می کند. مقام معظم رهبری هم فرمودند که به هر کدام از این کاندیداهای ۸ گانه که ملت رأی بدهند نشانه این است که نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی را قبول دارند.


غرویان تصریح کرد: بنابراین این اهداف مشترک وحدت و اتحاد و همدلی را در بین مردم نشان می دهد و این با مشارکت مردم تجلی پیدا می کند این نقش مردم در وحدت و انسجام ملی کشور بود.


 وی در مورد اینکه مشارکت سیاسی و اجتماعی مردم چه تأثیری بر قدرت ملی و بین المللی کشور دارد هم تصریح کرد: جامعه امروز ما یکی از جوامعی است که در بین جوامع دیگری که بر روی کره زمین زندگی می کنند دارای جمعیت، حکومت و نظام و قانون اساسی و طرز تفکر خاصی است. انعکاس مشارکت سیاسی مردم در دنیا اینگونه خواهد بود که ملت های دیگر نظام حکومتی ما را دارای یک پشتوانه کثیری از مردم خواهند دید و قدرت هم در واقع از همین جا حاصل می شود.


این عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة یادآور شد: یعنی قدرت سیاسی و قدرت حضور بین المللی در سایه پشتیبانی داخلی ملت از تفکر و اندیشه حاکم بر نظام جمهوری اسلامی است بنابراین هر چقدر مردم مشارکت سیاسی بیشتری در انتخابات داشته باشند قدرت جمهوری اسلامی در کنار حکومت ها و نظام های سیاسی دیگر دنیا بیشتر جلوه می کند و از این جهت مشارکت مردم در نمایش قدرت بین المللی ما تأثیر مستقیم دارد.


آیت الله غرویان، در مورد اینکه تأثیر مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو در امنیت ملی چیست هم اظهار داشت: امنیت به این معناست که مردم خوف و هراسی از یکدیگر نداشته باشند این معنایش امنیت داخلی است . همچنین امنیت در سطح بین المللی این است که ملت ما خوفی از ملت ها و کشورهای دیگر نداشته باشند. همه اینها وقتی است که مردم با یکدیگر احساس بکنند هم هدف و هم سو هستند آسیبی به یکدیگر نمی رسانند. معنای امنیت همین است وقتی که همه ملت ایران در یک هدف مشترک مثل نظام سیاسی و قانون اساسی و این آرمانهای مشترک حضور پیدا کنند همدیگر را می شناسند که همسو و هم هدف هستند و دو فردی که یک هدف و یک مقصد را دنبال می کنند هیچ وقت آسیبی به یکدیگرنمی رسانند و عداوت و دشمنی و کینه ای با یکدیگر ندارند.


غرویان عنوان کرد: بنابراین اگر مردم مشارکت مشترکی در مسائل سیاسی با هم داشته باشند نسبت به یکدیگر هم امنیت خاطر بیشتری پیدا می کنند.


وی در مورد اینکه چه نکات و مسائلی باعث شده که این دوره از انتخابات اهمیت مضاعف ملی و بین المللی داشته باشد هم عنوان کرد: سه نکته اساسی باعث این مسئله شده است. نکته اول اینکه در داخل کشور جریانات سیاسی مختلف اصول گرایان و اصلاح طلبان که دو عنوان شاخص و ممتاز شده با هم نوعی رقابت دارند و الان کاندیداها هم از هر دو جناح هستند لذا این رقابت سالم و صحیح خودش را در انتخابات نشان می دهد و نتیجه را مشخص می کند.


این عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة افزود: از این جهت انتخابات ریاست جمهوری از یک حساسیت در این دوره برخودار شده است. نکته دوم نگرش آینده ایران به مسائل منطقه است مثل جریان بیداری اسلامی. از این جهت نگاه رئیس جمهوری که در آینده می خواهد بر سر کار بیاید به مسئله بیداری اسلامی و جهان اسلام یک حساسیت ویژه ایجاد کرده و کشورهای اسلامی و منطقه منتظر هستند که ببینند رئیس جمهور آینده ایران چه نوع نگاه بین المللی دارد.


آیت الله غرویان تصریح کرد: از این جهت هم انتخابات حساسیت ویژه پیدا کرده است. نکته سوم این است که حضور ملت ما در انتخابات هر چقدر که پرشورتر باشد در واقع آن نقشه ها و ترفندهای صهیونیسم و استکبار جهانی را بیشتر بر هم خواهد زد زیرا آنها معمولاً برای هر انتخابی که در ایران اتفاق می افتد طرح و تحلیل و نقشه هایی دارند. حضور مردم در این انتخابات حالا کم، زیاد یا متوسط تحلیل های خاص آنها را به همراه دارد.


وی در پایان افزود: انشاءالله ملت ما با حضور حداکثری آن صلابت و استقامت خودشان را در مسیر انقلاب و اندیشه های امام (ره) و مقام معظم رهبری نشان بدهند.

مطالب مرتبط :
  1. مشارکت بالا در انتخابات وحدت، امنیت و قدرت ملی را تضمین می‌کند
  2. نتیجه مستقیم مشارکت ملی انسجام ملی است
  3. مشارکت در انتخابات مانع طمع بیگانگان به کشور می شود
  4. مشارکت بالای مردم مسئولیت مسئولین را سنگین تر می کند
  5. مردم در کدام فرهنگ سیاسی مشارکت سیاسی بالایی دارند

پارک علم و فناوری قم

zohur