۲۲ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


محمد جواد زارعان در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینکه رابطه مشارکت سیاسی و اجتماعی مردم با وحدت و انسجام ملی کشور چیست، گفت: هر نظامی برای وجود و ادامه حیات و بقای خود نیاز به پشتوانه های فکری، ملی و سیاسی دارد. بعضی کشورها نیروی نظامی و تسلیحاتی را پشتوانه این بقا می دانند ولی نظام حمهوری اسلامی مهمترین پشتوانه اش حضور مردم در صحنه است. یعنی در واقع بعد مردمی نظام جمهوری اسلامی بزرگترین پشتوانه ای است که باعث شده اصلاً نظام به وجود بیاید و هم در بقا و ادامه حیاتش مؤثر بوده است.


وی افزود: امام(ره) فرمود جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر. این حرف بعد مردمی بودن نظام را نشان می دهد. مردمی بودن نظام ما یعنی ریشه دار بودن نظام. پشتوانه نظام هم بر اساس حضور مردم است. اگر به این مسائل توجه کنیم متوجه می شویم که وحدت و انسجام ملی کشور ما هم از همین جا ناشی می شود. یعنی بقای نظام و اصل نظام براساس حضور و فعالیت مردم خود را نشان می دهد.


زارعان تصریح کرد: زمانی که هیچ چیز نداشتیم امام بود و مردم و مردم بودند و امام. فداکاری و جانفشانی مردم و تدبیر رهبری بود. امام در رابطه با همین انتخابات فرمود من کاری ندارم که چه کسی انتخاب می شود من یک رأی دارم میان رأی های دیگر. ولی اگر می خواهید ملت زنده بمانید و از استکبار رهایی یابید باید در انتخابات شرکت کنید. مقام معظم رهبری هم فرمودند شرکت در انتخابات هم حق و هم تکلیف مردم است. از طرفی حق مردم است زیرا تک تک مردم حق دارند در فضای سیاسی کشورشان شرکت کنند و در سرنوشت خودشان سهیم باشند و از طرفی اگر می خواهند که نظامشان حفظ بشود باید در انتخابات شرکت کنند.


وی در مورد اینکه مشارکت سیاسی و اجتماعی مردم چه تأثیری بر قدرت ملی و بین المللی کشور دارد هم تصریح کرد: وقتی ما اصل نظام و بقای نظام را در گروی حضور مردم بررسی می کنیم باعث قدرت ملی و بین الملل ما هم می شود. ما از زمانی که امام حرکتشان را برای انقلاب آغاز کردند دچار آسیب های متعدد داخلی و خارجی بودیم. تهدیدهای بین المللی و جنگ و شهادت مسئولین رده بالای نظام مثل رحایی، باهنر و بهشتی و یارانش به پشتوانه همین حضور مردم رفع شد. همین حضور مردم در صحنه بود که کمر دشمن را شکست. وقتی سفیران ما حرفی را در مجامع بین المللی مطرح می کنند احساس می کنند که پشت این حرف میلیونها نفر ایستاده اند و با اعتماد به نفسی که ایجاد می شود حرفشان را می زنند و قد علم می کنند. تنها راه حفظ نظام این است که مردم در صحنه حضور داشته باشند از طریق این مشارکت قدرت ملی و بین المللی خودشان را افزایش دهند.


معاون فرهنگی تربیتی جامعه المصطفی‏ العالمیه در مورد اینکه تأثیر مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو در امنیت ملی چیست هم اظهار داشت: انتخابات یکی از انواع مشارکت سیاسی مردم است یعنی شاید از نظر ماهیت فرقی نکند بین حضور مردم برای پشتوانه نظام و رأی دادن در انتخابات یا حرکت سیاسی ای که نظام نیاز دارد و حضور مردم را می طلبد. در واقع حضور در انتخابات منتی بر نظام نیست بلکه ادای تکلیفی است که به عنوان پاسداری از ارزشهای دینی خودمان، و حفظ ارزشهای ملی و میهنی خودمان این کار را انجام می دهیم. تک تک ایرانی ها اگر مشارکت همه جانبه ای پیدا کنند حرکت های تهدید آمیز بین المللی کاهش می یابد. یعنی مشارکت ملی، حکمرانی سیاسی کشور را تبدیل به یک حکمرانی وسیع و جامع در حد ملت ایران می کند. مشارکت مردم همانطور که قدرت ملی و بین المللی ما را تأمین می کند باعث افزایش امنیت ملی ما هم می شود همانطور که وحدت و انسجام ملی کشور را تضمین می کند.


معاون فرهنگی تربیتی جامعه المصطفی‏ العالمیه در مورد اینکه چه نکات و مسائلی باعث شده که این دوره از انتخابات اهمیت مضاعف ملی و بین المللی داشته باشد هم عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب  تمثیلی دارند وضعیت امروز انقلاب را مانند کوهنوردی که د ر راه فتح قله است تشبیه می کنند هر چه به قله نزدیکتر می شویم ارتفاعات سخت تر و نفس ها گرفته تر می شود و تهدیدها هم بیشتر است ولی اگر این سختی را طی کنیم به قله خواهیم رسید دیگر تهدیدها و سختی راه تمام می شود  و مسیر را با موفقیت طی کرده ایم. انقلاب هم در چنین مرحله ای قرار دارد. اگر بتوانیم این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذاریم دشمن شکست خورده و تلاشهای او به نتیجه نمی رسد. تحریمها نشانه دست و پا زدن و تلاشهای آخر دشمن است. بنابراین حضور مردم در این مرحله یک پیام جدی و پاسخ دندان شکن برای دشمن دارد و آن شکست دشمن است.

مطالب مرتبط :
  1. مشارکت در انتخابات مانع طمع بیگانگان به کشور می شود
  2. حساسیت های این دوره انتخابات/ بیداری اسلامی اهمیت این دوره انتخابات را مضاعف کرده است
  3. نتیجه مستقیم مشارکت ملی انسجام ملی است
  4. کدام فرهنگ سیاسی منجر به مشارکت سیاسی می‌شود/ مشارکت سیاسی نشانه توسعه سیاسی
  5. مشارکت بالای مردم مسئولیت مسئولین را سنگین تر می کند

پارک علم و فناوری قم

zohur