۲۰ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام “علی نصیری” رئیس مؤسسه معارف وحی و خرد در گفتگو با خبرنگار مهر درمورد اینکه مشارکت سیاسی و اجتماعی مردم چه تأثیری بر قدرت ملی و بین المللی کشور دارد، تصریح کرد: در دانش سیاسی وقتی که عناصر یک نظام معرفی می شود روی چند مؤلفه تأکید می شود از جمله سرزمین، مردم و قدرت. قدرت را به عنوان یکی از اضلاع و مؤلفه های مهم شکل گیری یک نظام سیاسی تلقی می کنند، آن وقت قدرت گاهی به ابعاد اقتصادی و نظامی گفته می شود ولی هر چه به دوران مدرنیته نزدیکتر می شویم کسانی که در حوزه مطالعات سیاسی و جامعه شناسی کارکرده اند پذیرفته اند که بیشترین خاستگاه قدرت، خود مردم هستند.


وی افزود: یعنی هر چه حضور و همدلی، همراهی و پذیرش مردم نسبت به نظام سیاسی بیشتر بشود آن نظام سیاسی قدرت بیشتری دارد. سابق بر این روی مسائل اقتصادی و نظامی بیشتر تأکید می شد ولی امروزه متوجه شده اند تجربه تاریخی نشان داده که قدرت اجتماعی یا همان همگرایی مردم بالاترین ممیزه ای است در ساختن یک قدرت یک نظام سیاسی و این مسئله نکته مهمش هم همراهی و همدلی مردم است.


رئیس مؤسسه معارف وحی و خرد تصریح کرد: یعنی میان حکومت و میان مردم گسست نباشد. حکومت مردم را از خودش بداند و مردم هم حکومت را از آن خودشان بدانند. یعنی مسئولینِ کشور را فرزندان خودشان بدانند که آنها را برای خدمت به خودشان گمارده اند و با تمام جان از نظام سیاسی حمایت کنند. شما ببینید که همین مسئله در طول این سی سال باعث شد تا بالاترین فشارها و سختی ها چه در ابعاد توطئه های داخلی و خارجی، جنگ و تحریمها نتوانست جواب بگیرند. برنامه های سازمان های جاسوسی دشمن که طراحی شده به صراحت به این نکته تأکید کرده اند که باید کاری کنیم که میان نظام اسلامی و مردم گسست ایجاد کنیم خودشان می گویند حمله نظامی اینجا جواب نمی دهد و تلاش برای براندازی و کودتا هم مؤثر نیست.


نصیری اظهار کرد: گسست میان مردم و نظام را واقعی ترین و منطقی ترین راه برای فروپاشی نظام می دانند حتی بحث تحریمها را که پیش کشیدند می خواهند فشار اقتصادی آنقدر بر مردم زیاد شود که مردم نارضایتی خود را از حکومت ابراز کنند و این گسست را ایجاد کنند.


وی افزود: این مقدمه را عرض کردم که نشان دهم چقدر مسئله حضور مردم می تواند مؤثر باشد. وقتی دنیا ببیند که مردم پشت زمامدارانشان هستند برای آن نظام سیاسی اعتبار خاصی قائل می شوند مانند ارزش پول ملی همانطور که اقتصاد سالم به پول ارزش می دهد حضور مردم و پشتوانه مردمی به نظام ارزش می دهد. این مسئله را حتی مردم کوچه و بازار هم فهمیده اند که یک رأی آنها چقدر مهم است آقا هم فرمودند مهم نیست که چه کسی انتخاب می شود مهم رای به نظام است.


این محقق و پژوهشگر حوزه علوم اسلامی یادآور شد: معمولاً وقتی ایام انتخابات می شود دستگاه های مربوط به نظام سیاسی و چه رسانه ها و روشنفکران و نخبگان مردم را به حضور و مشارکت سیاسی دعوت می کنند ولی بادمان باشد که اینچنین نباید باشد که فقط در دوره انتخابات به مردم اینقدر بها بدهیم. اینکه مردم آزادانه درد دل بکنند و همین فضا باعث شد که کاندیداها آمدند و مشکلات را گفتند. این صداقت ما را زیر سؤال می برد اگر قرار است نقدی بر کارنامه دولت وارد شود و نقد از بالاترین اشخاص هم وارد شود چرا اینها اینقدر مسائل را در سینه هاشان نگه داشته بودند چرا زودتر از اینها با مردم صحبت نکردند الان در پایان ۸ ساله دولت نقد می کنند که فایده ای ندارد.


رئیس مؤسسه معارف وحی و خرد یادآور شد: این کار جالبی نیست. نقد باید همیشگی باشد نقد و انتقاد باعث رشدمان می شود اینقدر از آن نهراسیم. اگر این فضایی که در کشور های آزاد و دموکراسی حاکم است که به مطبوعات و رسانه هایشان اجازه می دهند که آزادانه از دولت انتقاد کنند بر کشور ما هم حاکم شود قطعاً به نفع همه خواهد بود. بالاترین مصلحت این است که مردم و رسانه ها آزاد باشند البته خط قرمزها روشن است. اما اصل این است باید اعمال و کارکردهای مسئولان به چالش کشیده شود.


نصیری در پایان اظهار داشت: به هر حال اصل مشارکت خیلی مهم است در این دوره امیدوارم مشارکت بیشتری داشته باشیم اما چیزی که مهمتر است این است که هر چه مشارکت مردمی بیشتر باشد مسئولیتی که بر دوش مسئولان نظام است بیشتر می شود و اینها بیشتر باید پاسخگو باشند. نه اینکه به محض تمام شدن انتخابات دوباره این نقدها فروکش کند و تا چهار سال دیگر مسکوت بماند این کار درستی نیست.

مطالب مرتبط :
  1. مردم در کدام فرهنگ سیاسی مشارکت سیاسی بالایی دارند
  2. لزوم مشارکت آگاهانه و همراه با احساس تکلیف/ تشخیص اصلح با خود مردم است
  3. کدام فرهنگ سیاسی منجر به مشارکت سیاسی می‌شود/ مشارکت سیاسی نشانه توسعه سیاسی
  4. مشارکت سیاسی و جمهوریت نظام
  5. خصوصیات ذاتی و رفتاری نخبگان/ نخبه دردآشنا به مسئولیت خود به خوبی عمل می کند

پارک علم و فناوری قم

zohur