۱۱ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرگزاری مهر، جامعه‌ مسیحیت نیجریه ضمن ابراز تأسف از کشتار سه تن از فرزندان شیخ ابراهیم زاکزاکی، رهبر حرکت اسلامی نیجریه که در جریان تظاهرات و راهپیمایی روز جهانی قدس در زاریا
واقع در شمال نیجریه، سه تن از فرزندانش توسط ارتش کشور به همراه جمع بسیاری دیگر از تظاهرکنندگان به شهادت رسیدند، با وی و دیگر مسلمانان کشور ابراز همدردی کرد.

مسیحیت نیجریه هم چنین ضمن تأسف زیاد از برخورد نظامیان با شیعیان، انفجار اخیر بمب در کلیسای سابون‌گاری شهر کانو که منجر به کشته شدن ۵ نفر و زخمی شدن ۸ نفر از شهرواندان کانو شد را محکوم کرد.

در بیانیه‌ی جامعه‌ مسیحیت نیجریه که روز یکشنبه ۶ تیر در ابوجا، پایتخت سیاسی نیجریه صادر شد، رئیس جامعه‌ی مسیحیت، با اظهار تأسف شدید از این دو واقعه‌ اخیر، آنرا برای افزایش بحران کشور بسیار مؤثر دانست.

وی زاکزاکی را در این غم بزرگ به آرامش الهی دعوت کرد و در شرایط بسیار ناامن نیجریه‌ امروز، همه‌ آحاد مردم اعم از مسلمان و مسیحی را به زندگی مسالمت‌آمیز با هم فراخواند.

وی بمب‌گذاری روز یکشنه در کلیسای کانو را نوعی وحشیگری انسانی دانست و با خانواده‌های کشته‌شدگان این حادثه ابراز همدردی کرد.

در همین حال، سازمان حقوق بشر در کادونا، ضمن محکومیت به شهادت رساندن سه تن از فرزندان زاکزاکی، دولت نیجریه را به بررسی و تحقیق از این واقعه فراخواند.

این سازمان طی بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتار شیعیان توسط ارتش غیر‌قابل قبول تلقی می‌شود؛ چون آنها در حال برگزاری آرام مراسم سالانه‌ خود بودند.

در این بیانیه آمده است: «این مراسم در روز جمعه‌ آخر ماه رمضان از سال ۱۹۸۰ که رهبر انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی (ره) آنرا روز قدس نامید، در نیجریه برای مدت ۳۲ سال بدون هیچگونه درگیری و با رعایت کامل آرامش و امنیت برگزار شده است. بنابراین ما ( سازمان حقوق بشری) ضمن اعلام محکومیت شدید این اتفاق ناگوار در کشور و حمله‌ نظامیان به صفوف مسلمانان (شیعیان) زاریا، از دولت نیجریه می‌خواهیم تا نسبت به این موضوع رسیدگی عاجل کند. ما از فرصت استفاده کرده ضمن تشکر و قدردانی از شیخ زاکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه برای حفظ آرامش  قابل تحسینی که در واقعه‌ از دست دادن سه فرزندش از خود نشان داد، برای برقراری صلح و امنیت در کشور دعا می‌کنند.

مطالب مرتبط :
  1. سازمان دارالقرآن با صدور بیانیه ای کشتار مردم بی دفاع غزه را محکوم کرد
  2. امام خمینی(ره) به دلیل اعتقادات از اقلیتهای دینی حمایت می کرد/ مسیحیان زیادی با دیدن روش زندگی امام(ره) شیعه شدند
  3. مسلمانان آمریکا مسلح کردن صهیونیستها توسط دولت اوباما را تقبیح کردند
  4. هشدار مجمع جهانی اهل بیت(ع)در پی شهادت فجیع عالم شیعی/ فهرستی برای ترور رهبران شیعه مصر تهیه شده است
  5. بیانیه مجمع جهانی تقریب مذاهب درباره کشتار مسلمانان در آفریقای مرکزی

پارک علم و فناوری قم

zohur