۱۵ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، گولفتین چلیک استاد دانشگاه مدنیت استانبول و نجاتی آیدین استاد یار دانشگاه ملک فهد از عربستان سعودی تحقیق با عنوان “ارزشها، تقوا، شادیهای دنیوی و رضایت از زندگی” انجام داده اند تا همبستگی میان ارزشهای دینی جامعه و سبک زندگی مردم ترکیه را بررسی کنند.


محققان با حمایت شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه پرسشهای مدنظر خود را از ۸۷۸ نفر پرسیده اند که نیمی از آنها مرد و بالای ۱۸ سال بودند، اما این افراد چه از نظر اجتماعی و چه از نظر اقتصادی از اقشار مختلف انتخاب شده بودند.


یک نفر از هر سه نفری که برای این تحقیق به سوالات محققان جواب دادند عادت به انجام خریدهای تجملی داشتند و یک سوم از آنها ترجیح می دادند که اجناس گران قیمت خریداری کنند.


این تحقیق همچنین نشان می دهد که ۴۰ درصد از مردم برای داشتن درآمد بیشتر تلاش می کنند و ۶۲ درصد ترجیح می دهند شغل معتبری داشته باشند ولو این که این شغل درآمد کمتری برایشان به همراه داشته باشد.


بیش از ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق ترجیح شخصیتی شاد داشته باشند درحالی که یک پنجم آنها اظهار داشتند که هدف آنها در زندگی تنها استفاده از لذتهای دنیوی چون خوردن غذای خوب و سرگرم شدن است.


نیمی از آنها دروغ مصلحتی را تأیید کرده و نیمی دیگر اظهار داشتند به همه وعده های خود جامه عمل می پوشانند. همچنین نیمی از آنها خود را افرادی خیر و نیکوکار توصیف کردند.


تقریبا همه شرکت کنندگان در این تحقیق مسلمان بودند و ۸۹ درصد آنها اظهار داشتند که نمازهای یومیه خود را سر وقت اقامه می کنند. این افراد که خود را افرادی مومن و با تقوا توصیف می کنند، اظهار داشتند که ترجیح می دهند از برندهای شناخته شده استفاده کنند حتی اگر مجبور شوند قیمت گزافی بابت آن پرداخت کنند. از این تعداد ۲۸ درصد تأکید کرده اند که به داشتن در آمد بالا در زندگی خود اهمیت می دهند.


نجتی آیدین استاد یار دانشگاه ملک فهد گفت: نتایج این تحقیقات نشان می دهد سیستم کنونی ترکیه نتوانسته پاسخگوی همه نیازهای مردم باشد، این کشور به یک منبع یا یک زمینه نیاز دارد تا بتواند وضعیت کنونی را بهبود بخشد.


وی این تحقیق را پایه ای برای ارائه راه حل به مشکلات اجتماعی آینده در ترکیه توصیف کرد.

مطالب مرتبط :
  1. دستگاه مستقلی به نام رفاه و تامین اجتماعی نداریم/ رفاه و تأمین اجتماعی صدر برنامه ها باشد
  2. دینی که الگوی اخلاقی ما باشد با مدرنیزاسیون منافاتی ندارد
  3. مبین بودن و فصاحت قرآن با عدم فهم بعضی از الفاظ آن منافاتی ندارد/ پاسخ به شبهاتی درباره زبان قرآن
  4. مدرنیته در بعد تاریخی در تضاد با دین و در بعد هنجاری منافاتی با دین ندارد
  5. امام علی(ع) برای دنیا و تلاش برای آباد کردن آن اصالت قائل هستند/هیچ راه گریزی از مرگ وجود ندارد

پارک علم و فناوری قم

zohur