۲۹ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام والمسلمین هادی ملکی کارشناس حوزه مسجد در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص اتفاقات تاریخی مسجد الاقصی و قبه الصخره اظهار کرد: مسجد الاقصی و قبه الصخره از مکانهای ارزشمند معنوی برای مسلمانان و دیگر ادیان ابراهیمی به حساب می آید.


وی افزود: این دو مکان مقدس میزبان بزرگترین انبیاء و اولیای الهی بوده و مسجدالاقصی به عنوان نخستین قبله گاه مسلمانان همواره نزد خداوند از ارزش و قرب بالایی برخوردار بوده است.


این کارشناس حوزه مسجد به اتفاق نظر علمای شیعه و سنی در احترام به مسجد الاقصی اشاره کرد و گفت: مسجد الاقصی بعد از مسجد النبی و مسجدالحرام در مدینه سومین مسجد مهم برای مسلمانان به شمار می رود به شکلی که علمای اهل سنت و اهل تشیع همواره با احترام از آن یاد کرده اند.


حجت الاسلام ملکی با بیان اینکه آتش سوزی مسجد الاقصی با هدف از بین بردن قداست این مکان انجام شد تأکید کرد: حادثه آتش سوزی مسجد الاقصی به دست صهیونیستهای جنایتکار و با هدف از بین بردن قداست این مکان صورت گرفت که به فضل خدا این قداست همچنان حفظ شده است.


وی نامگذاری این روز به عنوان روز جهانی مساجد را به فال نیک گرفت و تصریح کرد: نامگذاری این روز به عنوان روز جهانی مساجد از اهمیت بالایی برخوردار است و خط ضد صهیونیستی جامعه اسلامی را به خوبی مشخص می کند.


این کارشناس حوزه مسجد به لزوم ارج نهادن به این روز مهم اشاره و تصریح کرد: گرامیداشت این روز مهم در سراسر کشورهای اسلامی از ارزش فراوانی برخوردار است و نباید نادیده گرفته شود.


حجت الاسلام ملکی با بیان اینکه مسجد سنگر اصلی در عرصه جنگ نرم فرهنگی هستند، بیان کرد: در شرایط فعلی که دشمن با همه توان خود در عرصه جنگ نرم فرهنگی در میدان حاضر شده است مساجد به عنوان سنگر اصلی نباید نادیده گرفته شوند.


وی افزود: تقویت مساجد جامعه و به خصوص جوانان را از گزند تهاجم فرهنگی دشمن مصون می دارد و معنویت و ارزشهای الهی را در جامعه منتشر می کند.


این کارشناس حوزه مسجد به نقش این مکان معنوی در مقابله با افراطی گری اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر گروه هایی مانند داعش بنام اسلام دست به جنایات متعددی می زنند که مساجد با آگاه سازی درخصوص آن می توانند این فتنه ها را از جامعه اسلامی دور کنند.


حجت الاسلام ملکی در پایان وحدت جامعه اسلامی را مهمترین نیاز امروز دنیای اسلام دانست و عنوان کرد: دنیای اسلام برای پشت سر گذاشتن خطرات و فتنه های پیش رو نیاز به وحدت و همبستگی مستمر و دائمی دارد.

مطالب مرتبط :
  1. «وحی» مشترک بین ادیان ابراهیمی است/ تنها تفسیر وحی در ادیان ابراهیمی متفاوت است
  2. مسجد مرکز تمدن سازی و شکل دهی به جامعه است/ از معماری اسلامی در جهت احیای بافت ناسازگار کنونی استفاده کنیم
  3. تخریب مساجد توسط داعش ادعای آنها در خصوص اسلام را زیر سؤال برد
  4. بازسازی ۲۰۰ مسجد تخریب شده نوار غزه ضروری است
  5. یازدهمین اجلاس روز جهانی مسجد برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur