۱۵ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نخستین گام به سوی اوج خوشبختی، پذیرفتن مسئولیت کامل و همه جانبه زندگی خود است. درست همانند فردی که هر یک از جنبه های زندگی اش را خود می آفریند. داشتن احساس مسئولیت، در قبال تمام وقایع چه خوب و چه بد،لذت بخش یا ناگوار، خوشایند و یا بدفرجام در زندگی لازم و ضروری است. البته تنها صحبت درباره مسئولیت عادی نیست که در آن خود را فردی مسئولیت پذیر می شناسیم،  بلکه منظور ازآن، قابل اعتماد بودن و به حرف خود عمل کردن است. یعنی آن که با وقوع هر حادثه ای، مسئولیت کامل آن را به گردن خود بگیریم و از این پس بپذیریم که دلیل و سرچشمه تمام وقایع زندگیمان خود ما هستیم و نه هیچ کس دیگر.


ما قربانی یک زندگی”تحمیل شده” نیستیم، بلکه آفریننده وعامل اصلی و طراح تجربه های زندگی خود هستیم. باید این عقیده را از خود دور نگه داریم که دلیل و قوع هر حادثه و موقعیتی در زندگی، عامل بیرونی است. ما خود را به وضعیت و شرایط امروز رسانده ایم و خود خواسته ایم که در همین وضعیت توقف کنیم. حال باید باز هم خودمان تصمیم بگیریم که این شرایط فعلی را تغییر دهیم و یا این که همچنان زندگی خود را بدون تغییر و یا حرکتی ادامه دهیم.


باید این واقعیت را در یابیم که اگر سلطه زندگی ما نا آگاهانه به دست شخص یا گروهی از افراد دیگری افتاده است خودمان این وضعیت را پیش آورده ایم و هیچ شخص دیگری عامل آن نبوده است. طبیعی است که می توان سلطه زندگی را در هر زمان به دست آورده و سپس آن را به هر جهت و به سوی هر مقصدی هدایت کرد.


این موضوع بیشترین آزادی و اختیار را برای ما تداعی می سازد که باید به خاطر سپرده شود زیرا اکر خود ما آفریننده زندگیمان هستیم پس می توانیم با آزادی تمام آنچه را که تصمیم به انجام آن گرفته ایم، انتخاب کنیم.با چنین طرزفکر جدیدی احساس مسئولیت کامل،شادی و رضایت فوق العاده ایی را درون خود احساس می کنیم. دیگر نیازی به این نیست که به دنبال کسب اجازه در بیرون از حیطه اختیار خود باشیم تا بتوانیم زندگی را به شیوه دلخواه خود اداره کنیم.می توانیم خود را از قید و بندهایی که باعث محدودیت ما شده اند نجات دهیم. پذیرش مسئولیت، امری اجتناب ناپذیراست.


درک مفهوم “یکنواختی” برای عده ای از افراد مشکل است. آنها باقی ماندن در قید و بندها و داشتن زندگی برده وار را به هر چیزدیگر، حتی خود نیز ترجیح می دهند. این گونه افراد سالهای سال در گور یک زندگی یکنواخت دفن شده اند و ماندن درآن را آسانتر از هر کار دیگری می دانند. آنها ممکن است برای توجیه این بی ارادگی عمدی خود،هزاران عذر و دلیل بیاورند که در ظاهر درست و منطقی به نظر برسد.


ازدست دادن انگیزه پرس و جو از دیگران و پذیرفتن هر باور یا عقیده ای از اطراف و یا حتی دفاع کورکورانه از این عقاید ناسنجیده به عنوان حقیقت محض،کاملا کار خسته کننده و بی فایده ای خواهد بود. زندگی بدون سنجش و تحقیق، بسیار خشک و بی روح است. برای شناخت زندگی و بهره گیری کامل از آن، باید طرز فکرو دید یک جنگجو را نسبت به زندگی را داشته باشیم.البته این نگرش کینه توزانه نیست،بلکه با آگاهی،توانمندی و اراده سخت برای کسب پیروزی و غلبه بر سختی ها همراه است. مراقب خود باشیم تا در دام بی ارادگی گرفتار نشویم گرچه شاید به ظاهر راه آسان و راحتی باشد. در زندگی همواره موضوعات گمراه کننده پیش می آید که ما اغلب به اشتباه آنها را در قالب حقایق و درستی ها می شناسیم.


پذیرش مسئولیت به طور کامل،تنها راه تغییر زندگی و رسیدن به اوج توانمندی است. ما در صورتی مسئولیت پذیر می شویم که این حقیقت را بپذیریم،سرچشمه همه تواناییها درون خود ما است و نیز این که ما توانایی کسب هر تجربه دلخواه را داریم. متاسفانه بیشتر مردم از داشتن آزادی، محبوبیت، قدرتمندی و همچنین موفقیت ترس دارند.

مطالب مرتبط :
  1. خصوصیات ذاتی و رفتاری نخبگان/ نخبه دردآشنا به مسئولیت خود به خوبی عمل می کند
  2. مشارکت بالای مردم مسئولیت مسئولین را سنگین تر می کند
  3. آسیب پذیری جوانان از تبلیغات دشمن/ توجه اسلام به آسیب های دوان جوانی
  4. مدیر مرکز رشد علوم انسانی: حمایت های ویژه از دستاوردهای سبک زندگی انجام خواهد شد
  5. کتاب «جامعه‌پذیری دینی در ایران» منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur