۵ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، گردهمایی موسسات قرآنی شمیرانات و شمال تهران عصر روز گذشته با حضور جمعی از مدیران مسئول این موسسات، لاله افتخاری نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی، محمدصادق افراسیابی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات و شمال تهران، حسن محمدی، رئیس اتحادیه ی تشکل های قرآنی کشور و جمعی از فعالان حوزه‌های قرآنی در حاشیه نمایشگاه قرانی مردم و رمضان، فصل نیایش و مهربانی در سالن همایشهای فرهنگسرای ملل در پارک قیطریه تهران برگزار شد.


در این مراسم برخی از مدیران مسئول موسسات قرآنی تهران طی سخنانی به بیان برخی مشکلات و موانع پیش روی این موسسات پرداخته و خواستار رفع مشکلات از طریق همکاری نهادهای فرهنگی از جمله اداره ارشاد و شهرداری تهران شدند.


مسئولان به جای تصدی‌گری، حامی، هادی و ناظر موسسات مردمی قرآنی باشند


لاله افتخاری نماینده مردم تهران و رییس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی، طی سخنانی در این همایش تأکید کرد: وظیفه اصلی ما این است که پیام دین را با روش‌های مختلف تبلیغ کرده و در جامعه نهادینه کنیم و این موسسات مردمی قرآنی هستند که بیشترین تلاش خود را در این مسیر بکار گرفتند که این عمل هم لایق تشکر و هم توجه بیشتر است.


وی با بیان اینکه اهمیت پرداختن به موضوع قرآن و سیره اهل بیت(ع) بر هیچ کس پوشیده نیست، اظهار داشت: ما در فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی که از مجلس هفتم راه‌اندازی شد تلاش خود را در همین زمینه بکار گرفتیم.


افتخاری تأکید کرد: البته مسئولان باید به جای تولی‌گری توان مردم را بسنجند، به موسسات مردمی کمک کنند و به جای تصدی‌گری حمایت، هدایت و نظارت داشته باشند تا تشکل‌های مردم‌نهاد قرآنی دغدغه‌هایی غیر از فعالیت خود در این حوزه نداشته باشند.


وی از عملکرد این مؤسسات تشکر و در جهت رفع مشکلات آنها در فراکسیون قرآن و عترت مجلس تأکید کرد و گفت: در مسیر تبلیغ و ترویج و پژوهش، ظرفیتهای بسیاری در موسسات قرآنی است که باید از آنها به درستی استفاده شود.


تفاهم نامه ارشاد و شهرداری برای رفع مشکلات موسسات قرآنی


محمدصادق افراسیابی، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات نیز دیگر سخنران این مراسم بود که ایجاد موسسات مردمی قرآنی را یک ایده موفق برای نهادینه کردن قرآن در زندگی مردم دانست و افزود: امیدواریم همه موسسات قرآنی عزم و تلاش خود را برای اجرای هرچه بهتر دستورات نورانی قرآن در زندگی مردم به کار گیرند که البته همینطور هم هست.


وی با پراهمیت‌ خواندن نقش این موسسات اظهار داشت:‌ همانطور که در قرآن آمده، هدف از خلقت انسان، عبادت و عبادت نیز بر مبنای شناخت شکل میگیرد که این شناخت تنها از طریق قرآن به دست می آید چرا که قرآن نگاه ما را نسبت به جهان اطراف مطابق با حقیقت تعریف می‌کند بنابراین مهمترین وظیفه ما رجوع به قرآن است.


افراسیابی تصریح کرد: اگر به قرآن رجوع کنیم، این کتاب برای عمل صالح، حرکت درست و اندیشه نورانی کافی است و این قرآن است که ما را به سمت اهل بیت(ع) راهنمایی می‌کند.


وی پیامبر(ص) و اهل بیت را مفسران واقعی قرآن کریم دانست و گفت: قرآن کتاب زندگی، دین، دنیا و سعادت در همه عرصه‌هاست و توجه به آن یک اصل است.


سرپرست اداره ارشاد شمیرانات تصریح کرد: اینکه امروز موسسات قرآنی در کشور ما نه تنها آزادانه عمل می‌کنند بلکه مورد حمایت و تشویق نیز قرار می‌گیرند، ثمره خون شهیدان است چرا که در پیش از انقلاب اسلامی نه تنها اینگونه نبود، بلکه جلوی فعالیت‌های قرآنی را هم می‌گرفتند اما به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی این موسسات در سطح جامعه رشد کرده‌اند.


افراسیابی افزود: ما در اداره ارشاد وظیفه داریم که در جهت قرآن حرکت کنیم و این موسسات را حمایت کرده و مشکلات آنها را بشنویم تا بتوانیم با همکاری یکدیگر مسیری بهتر را طراحی کرده و در جهت نقش آفرینی بیشتر موسسات قرآنی حرکت کنیم.


وی این مهم را نیازمند گفت‌‌وگو، تعامل و مدون شدن طرح‌ها، ایده‌ها و نظرها دانست و افزود: خوشبختانه در این دوران با تفاهمی که میان وزارت ارشاد و شهرداری صورت گرفته زمینه برای توجه بیشتر به حوزه قرآن و عترت فراهم است.


سرپرست اداره ارشاد شمیرانات با تأکید بر اینکه باید مشکلات و موانع پیش رو را با همکاری یکدیگر برطرف کنیم، تصریح کرد: پیمودن این مسیر به تنهایی ممکن نیست. بلکه ما باید با ایجاد یک زمینه و بستر مناسب در تهران شاهد جهش و شکوفایی در حوزه قرآن و عترت باشیم.


افراسیابی یادآور شد: با تفاهمی که با مدیریت فرهنگی منطقه یک و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری این منطقه داشتیم، امروز درب تمام فرهنگسراها و سرای محلات منطقه بر روی موسسات قرآنی باز است و آنها می‌توانند با استفاده از امکانات موجود، برنامه‌های خود را عملی کنند تا ما بتوانیم انشاءالله شاهد همگرایی بیشتر موسسات قرآنی باشیم.


موسسات قرآنی رقیب یکدیگر نیستند


دژمی مدیر سازمان مردم‌نهاد اندیشه ولایت نیز طی سخنانی، مشکل عمده در عملکرد موسسات قرآنی را عدم هماهنگی و همگرایی با یکدیگر دانست و افزود: ما باید با شکل‌دهی یک اتحادیه ی قرآنی و توجه بیشتر به استفاده از توان یکدیگر مشکلات را برطرف کنیم چرا که امروز متأسفانه بسیاری از موسسات اگرچه در کنار یکدیگر هستند اما از توان هم استفاده نمی‌کنند که این امر گاهی به موازی‌کاری و حتی تعطیلی برخی موسسات می‌انجامد.


دژمی با تأکید بر اینکه نباید موسسات قرآنی به چشم رقیب به هم نگاه کنند، گفت:‌آنچه مسلم است تنها از طریق همکاری و هم‌افزایی می‌توان مشکلات را حل کرد.

وی افزود: در بودجه کشور سالانه اعتبارات زیادی به دستگاه‌های فرهنگی اختصاص می‌یابد که متأسفانه ما معمولا نمی‌توانیم به درستی از این ظرفیت استفاده کنیم.


مدیر سازمان مرد‌م‌نهاد اندیشه ولایت، یکی دیگر از مشکلات را کم توجهی به بحث سیره اهل بیت(ع) به عنوان چراغ راه زندگی دانست و افزود: اگرچه ما بیشترین محور کارمان را در این سازمان به تبیین اندیشه‌های ولایت در کلام امام و رهبری متمرکز کردیم اما طرح‌هایی را نیز در آشنایی با سیره اهل بیت ارائه کردیم چرا که از این طریق می‌توان زندگی بهتر را برای مردم رقم زد.


وی همچنین ایجاد مشکل در روند ثبت سازمان‌ها و موسسات غیردولتی قرآنی را یکی دیگر از موانع پیش روی این سازمان‌ها عنوان کرد و گفت: لازم است تا دوستان ما در ارشاد به این موضوع توجه کنند که نباید به موسسات قرآنی به چشم دیگر شرکت‌ها نگاه کرد و همچنین نباید با تغییر مدیریت‌ها و سلیقه‌ها این موسسات که در جهت ترویج جامعه قرآنی عمل می‌کنند دچار مشکل شوند.


سلطه فرهنگ غربی در جامعه از طریق مشاوره‌های غلط


مهرانگیز معافی مدیر موسسه قرآنی میلاد کوثر نیز طی سخنان کوتاهی با بیان اینکه این موسسه فعالیت خود را در حوزه‌های روخوانی و حفظ قرآن از سال ۸۰ آغاز کرد، گفت: البته ما یک کار ویژه مهم نیز در موسسه خود تعریف کردیم که آن هم تربیت مشاورین قرآنی بود چرا که متأسفانه ما شاهد هستیم در مراکز مشاوره نه تنها عملکرد خوبی صورت نمی‌گیرد بلکه فرهنگ غربی از این طریق در حال سلطه بر خانواده‌هاست بنابراین ما با هدف طراحی سبک زندگی اسلامی و تربیت کودک علاوه بر تلاش برای آموزش مشاورین به آموزش مادران نیز مبادرت کردیم.


معافی افزود: دوره تربیت مشاور را بعد از ماه مبارک رمضان راه‌اندازی خواهیم کرد و افرادی که در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا سطح دو حوزه به بالا هستند می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.


آمادگی شهرداری برای همکاری با مراکز و موسسات قرآنی


پاشایی مدیر فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران نیز با اشاره به وجود ۳۷۴ سرای محله در مناطق ۲۲ گانه تهران به وجود خانه‌‌های قرآن و عترت در این مراکز اشاره کرد و گفت:‌ ما در منطقه یک از ۲۶ سرای محله با امکانات و فضای مناسب بهره‌مندیم و همین جا از همه دوستان در موسسات قرآنی دعوت می‌‌کنیم تا بیایند امکانات ما را ببینند و هر کمکی که از دست ما بربیاید در این زمینه دریغ نخواهیم کرد.


در پایان این همایش، از موسسات قرآنی حاضر در گردهمایی با اهدای لوح و یک جلد کلام الله مجید، تقدیر به عمل آمد.

مطالب مرتبط :
  1. مسئولان باید معروفها را در خود احیا کنند/ نظارت ملی یعنی نظارت مردم بر عملکرد مسئولان
  2. همایش بانوان قرآنی انگیزه فعالیتهای قرآنی زنان را افزایش می دهد
  3. شورای توسعه فرهنگ قرآنی توانست در فعالیتهای قرآنی انسجام ایجاد کند
  4. عملکرد مسئولان و نظارت مجلس بر بحث عفاف و حجاب ضعیف بوده است
  5. قالیباف: نگاه جامع برای زیست مؤمنانه مبتنی بر فرهنگ قرآنی وجود ندارد/ مسجدجامعی: تهران به پایگاه فعالیتهای قرآنی تبدیل می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur