۲۸ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در برنامه فصل نو که از شبکه قران و معارف سیما پخش می شود گفت: امربه معروف و نهی از منکر عزم ملی را می طلبد و تمام مردم و ارگان ها و نهادها باید در آن مشارکت داشته باشند.


وی تأکید کرد: تمامی افرادی که استاد فن شریعت اسلام هستند و تمامی کسانی که دغدغه مسائل دینی را دارند باید امر به معروف را برای مردم تفهیم کنند این موضوع نیازمند به بسترسازی فرهنگی دارد.


وی افزود: آموزش در بیان احکام ضروری است و این آموزش از زمان کودکی و  دوره های دبستان و دبیرستان و دانشگاه که شخصیت توحیدی افراد ساخته می شود باید صورت بگیرد و در این رابطه باید از اساتید فن استفاده شود. همچنین باید مشاوره های خوب و منطقی به کسانی که دارای ضعف اعتقادی هستند داده شود.


وی با اشاره به این که موضوع امر به معروف ونهی از منکر عزم ملی را می طلبد گفت: امر به معروف و نهی از منکر باید از مسئولین شروع شود وما در این رابطه شاهد بودیم که رئیس جمهوری خواستند تا قانون عفاف و حجاب عملی شود و این مسئله بسیار مهمی بود که ما به دلیل توجهات رئیس جمهور از ایشان تشکر می کنیم.


وی در رابطه با همکاری دیگر نهادها در بحث احیا امر به معروف و نهی از منکر تأکید کرد: تلاش ما در مجلس قانونمند کردن امر به معروف و نهی از منکر است. از طرفی باید پشتوانه قانونی برای مقابله با باندهای مختلف منکرات که در داخل با هدایت خارج ساماندهی می شوند نیز وجود داشته باشد و قوه قضاییه و دستگاه های امنیتی با پشتوانه قانون دراین رابطه در صحنه حضور داشته باشند. برای احیا این مهم باید آثارامر به معروف و نهی از منکرنیز از رسانه های متفاوت به خصوص صدا و سیما تشریح و بیان شود.


حجت الاسلام سالک با بیان این مطلب که مسئولین باید در خود نیز معروف ها را احیا کنند گفت: تلاشمان بر این بوده که در مجلس نهم اخلاق توأم با کرامت حفظ شود به همین دلیل در جلسات غیر علنی شخصیت هایی مثل آیت الله استادی و آیت الله موحدی کرمانی دعوت شده و تذکراتی را یاد آور می شوند.


رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با ذکر این مطلب که تلویزیون میلیون ها نفر مخاطب دارد تصریح کرد: ما برای ورزش کانال جداگانه ای را در نظر گرفته ایم اما باید پرسید که چند در صد از برنامه های سیما و شبکه قرآن و معارف سیما به موضوع امر به معروف و نهی از منکر اختصاص دارد.


وی ادامه داد: توصیه می کنم تا مرکز پژوهش های شبکه قرآن و معارف سیما با یک فراخوان تمام مطالب مربوط به امر به معروف و نهی از منکر را که در حوزه های علمیه و مراکز دانشگاهی و پژوهشی وجود دارد را جمع آوری کند.


حجت الاسلام و المسلمین سالک با بیان نقش روحانیت در فریضه امر به معروف و نهی از منکر و کوتاهی هایی که در این رابطه از سوی روحانیون صورت گرفته گفت: ما در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰۰۰مسجد در کل کشور داریم و به طور میانگین ۳۵ میلیون نفر تحت پوشش بحث های امامان جماعت هستند. اگر امامان جماعت بین نماز تنها یک مورد از امر به معروف و نهی از منکر را بیان می کردند سبک زندگی دینی تحقق پیدامی کرد البته ائمه جمعه این کار را می کنند اما این زحمت گاهی با یک فیلم سینمایی و یا تلویزیونی نامناسب از بین می رود.


وی در پایان خاطر نشان کرد: ما نباید از حرکت های دشمن و منافقان که با ابزار رشد تکنولوژی علیه اسلام منکرات را رشد داده و به معروفات ضربه می زنند غافل باشیم و به خاطر داشته باشیم که امر به معروف و نهی از منکر یک عزم ملی نیاز دارد و در این رابطه نیاز به همپوشانی و هم افزایی است.

مطالب مرتبط :
  1. قواعد حاکم بر عملکرد اجتماع متفاوت از عملکرد افراد است/ تحلیل رفتار انتخاباتی مردم ایران
  2. سبک زندگی مردم جامعه ایران از رفتار مسئولان تأثیر زیادی می‌گیرد
  3. نخبگان مردم را به پاسداری از اصل ولایت فقیه ترغیب کنند
  4. حکومت در ایران باید کاری کند که جوامع اسلامی به ما مباهات کنند
  5. امر به معروف و نهی از منکر با حریم شخصی افراد در تضاد نیست

پارک علم و فناوری قم

zohur