۲۶ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مروری بر چند خبر کوتاه از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خواهیم داشت:


پروژه «فلسفه علم اصول» آماده چاپ و انتشار است

 

حجت الاسلام و المسلمین خادمی کوشا مدیر گروه دانشهای وابسته به فقه از آخرین وضعیت پروژه «فلسفه علم اصول» خبر داد.


وی با اعلام خبر اجرای پروژه «فلسفه علم اصول» در پژوهشکده فقه و حقوق، اظهار داشت: این پروژه که توسط جناب آقای آیه الله صادق لاریجانی رئیس محترم قوه قضائیه انجام شده، نگارش آن به پایان رسیده و امیدواریم به زودی جهت چاپ آماده شود.


خادمی کوشا ادامه داد: در این پروژه که از سال ۸۴ در دست انجام است، مولف «فلسفه علم اصول» را در ۳۰ جلد جمع آوری کرده اما بخش مورد نظر پژوهشگاه در ۲ جلد منتشر می شود، که این دو جلد اکنون انجام شده و در مرحله نهایی برای چاپ قرار دارد.


پروژه «حجیت و کارآمدی» در پژوهشکده فقه و حقوق در حال انجام است

 

حجت الاسلام و المسلمین حسنعلی علی اکبریان مدیر گروه فلسفه فقه پژوهشکده فقه و حقوق از آخرین وضعیت پروژه «حجیت و کارآمدی» خبر داد.

 

وی با اعلام خبر اجرای پروژه «حجیت و کارآمدی» در پژوهشکده فقه و حقوق، اظهار داشت: این پروژه به عنوان موظفی اینجانب و به صورت مجموعه مقالات و نشست علمی است که نشست علمی این پروژه با حضور آیت الله اراکی و حجت الاسلام و المسلمین علیدوست به پایان رسیده است.


وی ادامه داد: مقالات آن هم از حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد، حجت الاسلام و المسلمین رحیم زاده و همچنین یک مقاله از حجت الاسلام و المسلمین حسین تاشی است که شورای پژوهشی دو مقاله اول برگزار شده و اصلاحات آن نیز به پایان رسیده و مقاله سوم هنوز به شورای پژوهشی فرستاده نشده و محقق در حال اعمال ارزیابی است.


عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و  فرهنگ اسلامی اضافه کرد: این پروژه به صورت مجموعه مقالات و نشست ها و با یک مقدمه چاپ می شود.


پروژه «مجموعه مقالات ناظر فقه و جامعه» در حال انجام است


حجت الاسلام و المسلمین اشکوری از آخرین وضعیت پروژه «مجموعه مقالات ناظر فقه و جامعه» خبر داد و گفت: این پروژه از سال ۹۰ شروع شده و قرار است در دو جلد ارائه شود.


وی ادامه داد: این اثر برگرفته از یک مجموعه ۸ جلدی سلسله گفتگوهای فقه و جامعه است که قرار شد فقط مقالات ناظر هر جلد انتخاب شود و پس از اصلاحات در یک مجموعه چاپ شود. جلد اول این اثر تمام شده و تنظیم جلد دوم آن هم حدود ۸۰%  انجام شده و در مراحل پایانی قرار دارد.


این پژوهشگر حوزه مطالعات فقهی حقوقی در ادامه بیان داشت: ۴ مقاله جلد اول عبارتند از؛ حق،حکم و تکلیف، پیش درآمدی بر مکتب شناسی فقهی، قاعده عدالت، قانون گذاری در جمهوری اسلامی. ۴ مقاله جلد دوم عبارتند از؛ اصول فقه حکومتی، تاثیر اخلاق در اجتهاد، موضوع شناسی فقهی، مقایسه منابع و روش های فقه و حقوق.


وی ادامه داد: این هشت مقاله ناظر چون از قوت علمی خوبی برخوردار بودند به پیشنهاد حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی سبحانی و پذیرش حجت الاسلام والمسلمین توسلی آماده سازی شدند تا به عربی ترجمه شده و در دسترس نخبگان عرب زبان قرار گیرد.

مطالب مرتبط :
  1. پروژه «بررسی فقهی حقوقی میراث فرهنگی» منتشر می شود/ چند خبر کوتاه از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
  2. رتبه وب‌سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ایران و خاورمیانه/ مروری بر چند خبر کوتاه
  3. بررسی «حیات، حکمت و حکومت پیامبر اعظم (ص)»/ خبرهایی از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
  4. «روش شناسی مطالعات اسلامی در غرب» منتشر می شود/ مروری بر چند خبر کوتاه
  5. آغاز به کار گروه «روش‌شناسی علوم انسانی اسلامی»/ چند خبر کوتاه از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پارک علم و فناوری قم

zohur