۲۸ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نشست «نقش بوکوحرام در اوضاع فرهنگی سیاسی نیجریه» سه شنبه ۲۷ خرداد در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حضور شهاب‌الدین دارایی، رئیس مرکز توسعه‌ی همکاری‌های علمی و دانشگاهی این سازمان، هیأت علمی و اجرایی دانشگاه بایرو کانو نیجریه و جمعی از پژوهشگران و کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.


هیأت علمی دانشگاه بایرو کانو نیجریه، به همت رایزنی فرهنگی ایران در این کشور و با هدف آشنایی با ظرفیت‌های علمی و فرهنگی ایران به کشورمان سفر کرده است. معاونت معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی میزبانی این هیأت را به عهده دارد.


در این دیدار ابراهیم یحیی، عضو هیأت علمی دانشگاه بایرو کانو نیجریه، درباره‌ جایگاه گروه بوکوحرام نزد مردم نیجریه، گفت: مردم کشورم، بوکوحرام جدید ـ که شیوه‌ تازه‌ای برای فعالیت‌های خود برگزیده است ـ را یک حرکت اسلامی نمی‌دانند.


وی در ادامه سخنان خود درباره‌ میزان آشنایی نیجریه‌ای‌ها از ایران اظهار کرد: نظر ملت نیجریه به کشور ایران کاملاً مثبت است. نیجریه‌ای‌ها با هر چیزی که رنگ و بوی تمدن غربی را بدهد، مخالف هستند، به همین دلیل طرفداری ایران را می‌کنند.


یحیی همچنین درباره‌ رهبران گروه بوکوحرام گفت: در گذشته این گروه را کسانی هدایت می‌کردند که در عربستان سعودی تحصیل کرده‌ بودند؛ اما در حال حاضر هیچکس نمی‌داند که این گروه را چه کسی و با چه هدف و دیدگاهی رهبری می‌کند.


پایان این نشست تخصصی با پاسخ ابراهیم یحیی، به سوالات مطرح شده از سوی پژوهشگران و کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همراه بود.


هیأت علمی و اجرایی دانشگاه نیجریه‌ای روز یکشنبه‌ گذشته ۲۵ خرداد و به همت رایزنی فرهنگی ایران در نیجریه وارد کشورمان شدند.


این هیأت در طول اقامت یک هفته‌ای خود در ایران، ضمن شرکت در «نقش بوکوحرام در اوضاع فرهنگی سیاسی نیجریه» دیدارهایی با مسئولین برخی مراکز علمی و دانشگاه‌های معتبر تهران و مشهد از جمله خواجه نصیرالدین طوسی، مرکز تحقیقات کشاورزی کرج وابسته به دانشگاه تهران، معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه‌های فردوسی و علوم اسلامی رضوی خواهند داشت.


حضور در برنامه‌های فرهنگی در تهران و مشهد و امضای تفاهمنامه بین دانشگاه بایرو کانو نیجریه با برخی از این دانشگاه‌ها از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این هیأت علمی نیجریه‌ای است.

 

مطالب مرتبط :
  1. آینده امت اسلامی در گرو حرکت همزمان ایران و مصر است/ عدم بازگشت مجدد دوران مبارک به مصر
  2. نشست علمی نقد حرکت جوهری برگزار می شود
  3. برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن از دستاوردهای انقلاب است/ برخی دولتهای اسلامی امریکا را قبله‌گاه خود می‌دانند
  4. حضور فعال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران
  5. حرکت جوهری ملاصدرا مدل اسلامی برای تعلیم و تربیت است/ گزارشی کوتاه از کمیسیون تعلیم و تربیت اسلامی

پارک علم و فناوری قم

zohur