۲۸ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، جایگاه حسین معصومی همدانی در حوزه‌ تاریخ علم، ادبیات و فلسفه مورد نظر صاحب‌نظران است و دانش وسیع و عمیق او زبانزد خواص. مقاله‌های تحقیقی معصومی در زمینه‌های علمی، ادبی و فلسفی از بهترین مقالات پنجاه سال اخیر است که مورد رجوع بیشتر استادان و دانشجویان بوده و جامعه علمی و فرهنگی ایران همواره از راهنمایی‌های دقیق و آثار وزین او بهره برده است.


مراسم نکوداشت مقام علمی و فرهنگی دکتر معصومی همزمان با شصت‌وپنجمین سال زندگی او شنبه دوم آذر ساعت ۱۶ و با حضور اصحاب فرهنگ، اندیشه و علم در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می شود.


در این مراسم محمدعلی موحد، فتح‌الله مجتبایی، ضیاء موحد، نصرالله پورجوادی، محمدرضا خواجه‌پور، هوشنگ رهنما، کامران فانی، شهین اعوانی و حسین شیخ‌رضایی درباره‌ مقام علمی و فرهنگی معصومی‌ همدانی سخن می‌گویند.


مرکز فرهنگی شهر کتاب در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم واقع است.


یادآور می شود، حسین معصومی همدانی مدرس ادبیات فارسی، تاریخ ریاضیات، تاریخ علم و فلسفه علم در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و دانشگاه صنعتی شریف و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است. وی همچنین مدیریت گروه زبان و رایانه فرهنگستان زبان و ادب فارسی را برعهده داشت.


وی در ۱۳۲۷ در شهر همدان بدنیا آمد و فرزند ملاعلی معصومی همدانی است.


معصومی همدانی درجه کارشناسی مهندسی برق را در سال ۱۳۵۱ از دانشگاه صنعتی شریف دریافت کرد و در سال ۱۳۸۵ در رشته تاریخ علم از دانشگاه پاریس ۷ فارغ‌التحصیل شد. رساله دکتری او درباره ابن هیثم است.


برخی از آثار وی عبارتند از: ترجمه کتاب جزء و کل نوشته ورنر کارل هایزنبرگ، مردمشناسی هنر (ترجمه)، ترجمه کتاب فلسفه علوم طبیعی نوشته کارل همپل، زندگی‌نامه علمی دانشمندان اسلامی (ویراستار و سرپرست)، ترجمه کتاب شان علم نوشته کارل فریدریش فون وایتزکر، خاکستر ناتمام، ایرانی‌ها چه رویائی در سر دارند؟ (ترجمه)، ترمودینامیک تعادل (ترجمه)، نسبیت:خاص، عام، کیهان‌شناختی (ترجمه)، مقالاتی در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، مقالاتی در دانشنامه جهان اسلام، مقالاتی در نشر دانش، مقالاتی در معارف، مقالاتی در تحقیقات اسلامی، مقالاتی در کیهان فرهنگی و تاریخ علم در چهار قرن اخیر در ایران (در مجموعه Aspects of Islamic Civilization از انتشارات یونسکو).

مطالب مرتبط :
  1. برپایی مراسم مدافعان حرم در سالروز شهادت حضرت زینب(س)/ تجلیل از مقام علمی آیت الله سیدمحمد خامنه ای
  2. اعلام مراسم تشییع و خاکسپاری استاد آیتی
  3. نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی به فلسفه‌ زبان» برگزار می شود
  4. «اساس تاریخ شیعیان در سوریه و لبنان» منتشر شد
  5. رونمایی از ترجمه نهج البلاغه در صربستان با حضور دکتر لاریجانی

پارک علم و فناوری قم

zohur