۲۴ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی همزمان با میلاد صدیقه طاهره(س) مراسم رونمایی از دانشنامه فاطمی با حضور و سخنرانی فقهای عظام و اساتید حوزه و دانشگاه شنبه ۳۰ فروردین ماه از ساعت ۱۶:۳۰ در این پژوهشگاه برگزار می شود.


دانشنامه‌ فاطمی(س) دائرةالمعارفی شش جلدی و مشتمل بر یکصد و هفده مدخل کلان در دو بخش عمده تبیین زندگانی، سیره و تعالیم حضرت فاطمه زهرا(س) و تحلیل علمی نظری مباحث مربوط به حرمت و حقوق زن، هویت و منزلت نهاد خانواده منتشر شد.


دانشنامه‌ فاطمی(س)، دائرةالمعارفی است «ساختار موضوعی» شش جلدی و مشتمل بر یکصد و هفده مدخل کلان در دو بخش عمده:۱٫ تبیین زندگانی، سیره و تعالیم حضرت فاطمه زهرا(س) (به مثابه‌ الگوی عینی زن مسلمان) و ۲٫ تحلیل علمی نظری مباحث مربوط به حرمت و حقوق زن، هویت و منزلت نهاد خانواده با استناد به منابع اندیشه‌ دینی و توجه به آرای جدید و نظرها و نیازهای معاصر.

 

اهداف:

۱٫ تبیین جامع و علمی تاریخ زندگانی و منزلت الهی حضرت فاطمه زهرا(س)، به منظور رفع ابهامات و پاسخ‌گویی به شبهات کلامی تاریخی و نیز افشاء و تحلیل تحریفات و انحرافات.

۲٫ توصیف و تحلیل بینش، منش و کنش (تعالیم، اخلاق و سیره‌ی) آن بزرگوار، به مثابه نمونه‌ی انسان کامل، به منظور ارائه‌ی الگوی عینی زن مسلمان.

۳٫ تبیین ماهیت و مرتبت، حرمت و حقوق زن، مبانی و منزلت نهاد خانواده، و حقوق و تکالیف ارکان آن از منظر اسلام، به شیوه‌ای اجتهادی و نظریه‌پردازانه و روزآمد، به منظور گره‌گشایی و روشنگری، رفع شبهات و تحریف‌زدایی در این زمینه‌ها

۴٫ نقد نظرها و نظریه‌های معارض با اندیشه‌ دینی و نگرش‌های متحجرانه و متجددانه دریاره‌ زن و نهاد خانواده در جوامع اسلامی.

 

محصول تلاش جمعی همکاران دانشنامه، اثری است که سعی شده است این ویژگیها را داشته باشد:

 

۱٫ مرجعیت علمی: در مجموعه حاضر، سعی شده است حاصل پژوهش، حاوی مهم‌ترین و تحلیلی‌ترین اطلاعات باشد و کم‌ و بیش خواننده را از مراجعه به منابع دیگر‌ ـ جز برای آگاهی از جزئیات و تفصیل بیشتر‌ ـ بی‌نیاز سازد و نیز مرجعی برای اهل تحقیق باشد.

 

۲٫ ارائه الگوی زن مسلمان: هدف اساسی تولید این دانشنامه، آشنایی با حضرت فاطمه(س) برای الگوگیری از رفتار و منش ایشان است. از این‌ رو افزون بر گزارش جامع از زندگی و منزلت ایشان، سیره ایشان در امور اخلاقی، عبادی، معنوی، همسرداری، خانه‌داری، تربیت فرزند و امور فرهنگی ـ اجتماعی و سیاسی، بررسی و هر کدام در مقاله‌ای مستقل تألیف شده است.

 

۳٫ دفاع عالمانه از حقایق تاریخی: در این دانشنامه، با زبان و روش علمی و استناد به منابع معتبر شیعه و اهل‌ سنت، به دفاع از حقایق و رخدادهای تاریخی، همان‌گونه که بوده، پرداخته شده و از اظهارنظرهای غیرمستند و دخالت دادن احساسات، پرهیز گردیده است.

 

دانشنامه‌ فاطمی(س) به همت سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به شمارگان ۲۵۰۰ نسخه، ۲۸۸۰ صفحه و قیمت ۱۵۰۰۰۰ تومان منتشر شده است.  

 

مطالب مرتبط :
  1. دانشنامه فرهنگ فاطمی(س) رونمایی می شود
  2. «دانشنامه امام حسین (ع)» مورد بررسی قرار می گیرد
  3. مراسم رونمایی از «اندیشه سیاسی- تربیتی در نامه های نهج البلاغه» برگزار می شود
  4. دانشنامه امام حسین(ع) تحولی در عاشورا پژوهی و مقتل‌شناسی به وجود می آورد
  5. دانشنامه فاطمی منتشر شد / تبیین زندگانی، سیره و تعالیم حضرت فاطمه زهرا(س)

پارک علم و فناوری قم

zohur