۳ تیر ۱۳۹۱ موضوع: اخبار

 

به گزارش روابط عمومی پارک علم وفناوری قم، در ابتدای این جلسه آقای مصطفی ملایی با بیان اینکه تجربیاتی را به عنوان مدرس دوره های خلاقیت و کارآفرینی در اختیار حوزه علمیه گذاشته است گفت: مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی در همان ابتدای فعالیت خود با تشکیل یک کمیته نظارتی حوزوی درصدد است که منویات بزرگان و نخبگان حوزه را به علوم انسانی کنونی که مورد نظر و قبول مقام معظم رهبری نیست، وارد کند و در این راه باید از فیوضات کارشناسان برگزیده حوزه استفاده شود.

درادامه مدیر حوزه علمیه استان قم با بیان اینکه استکبار جهانی برای نابودی مسلمانان برنامه ریزی دقیقی دارد گفت: طرح ایجاد دهکده جهانی یک ترفند شیطانی برای استثمار و سلطه بر ملت های جهان است

حضرت حجت الاسلام و المسلمین احمد فرخ فال شنبه سوم تیرماه سال ۹۱ در دیدار با مدیر مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی گفت: این یک خیال خام است که فکر کنیم کشورهای غربی از روی دوستی و انسانیت خدماتی مانند اینترنت، ماهواره و.. را در اختیار مردم جهان بویژه مسلمانان گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته بزرگانی مانند استاد مطهری مباحث عمیق و دقیقی را درباره جهان بینی اسلامی مطرح می کردن، ادامه داد: اکنون استکبار با مباحثی مانند دهکده جهانی و ابزار رسانه ای و نرم افزاری درصدد تغییر افکار و جهان بینی دنیا به سمت اهداف شوم خود است.

مقام معظم رهبری درباره علوم انسانی کنونی دغدغه جدی دارند

فرخ فال با اشاره به دغدغه و نگرانی جدی مقام معظم رهبری درباره هویت و ریشه های علوم انسانی کنونی کشور گفت: ایشان در دیداری که با نخبگان و استادان برجسته حوزه علمیه در سال ۸۹ داشتند نقدهای اساسی به شکل و محتوای علوم انسانی کنونی داشته و خواستار تغییر بنیه و رویه بدنه علوم انسانی به سمت علوم انسانی با محتوای اسلامی شدند.

مدیر حوزه علمیه استان قم با اعلام هشدار این مطلب که دشمن به دنبال تلقین ساخت و پرداخت اندیشه های خود به هویت دینی کشورهای مسلمان است، گفت: همین نکات اساسی است که نقش و حساسیت کار مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی را مهم و استراتژیک جلوه می دهد و باید با برنامه ریزی دقیق ایده های علوم اسلامی با رویکرد حوزوی کاربردی و به بدنه جامعه تزریق شود.

روش های دشمن برای تخریب مسلمانان تغییر کرده است

فرخ فال با تاکید براینکه دشمن دیگر خوب می داند که با لشکرکشی و توپ و تانک حریف مسلمانان نخواهد شد ادامه داد: حربه ها و نقشه های دشمن برای نفوذ و سلطه بر مسلمانان کاملا تغییر کرده و دیگر رویه خشن و سختی ندارد و اتفاقا فریبنده و زیباست.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه دشمنان بشریت میدان بازی درست کرده اند که خواسته و ناخواسته باید وارد آن شویم گفت: اکنون ایجاد فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی متنوع و مفرح میدان بازی استکبار شده است و چاقوی دولبه در خانه تک تک ما وجود دارد.

مدیر حوزه علمیه استان قم با اشاره به اینکه درست است که دولت با تشکیل شبکه ملی اینترنت سعی دارد که اثر مخرب فضای مجازی ساخته غربی ها را خنثی کند، افزود: هجمه فرهنگی و آموزشی دشمن به قدری شدید است که باید با همان روش و ابزار خودشان با آنها مقابله به مثل کنیم.

پالایش علوم انسانی موجود تنها با مدیریت حوزه علمیه امکان پذیر است

فرخ فال با تاکید براینکه با وجود برنامه ریزی و نفوذ فرهنگی دشمن در جامعه نباید نا امید و مایوس شویم بیان داشت: باید با روشن بینی و آینده نگری دو برابر هجمه دشمن کار و تلاش کنیم و با زبان جهانی و ابرازهای بومی پیشرفته با این هجمه ها مبارزه کنیم.

وی با اظهار این مطلب که فضای علوم انسانی کشور نیاز به استحاله و نهضت فرهنگی دارد اضافه کرد: تمام سطوح علمی و پژوهشی کشور برای اینکه بتوانند با هجمه های فرهنگی دشمن مبارزه کنند نیاز به استفاده از منویات و افکار تولیدی حوزه علمیه کشور دارند.

وی با اعلام این خبر که همکاری آموزش و پرورش و حوزه علمیه به تشکیل مدارس امین منجر شده است افزود: بیش از ۹۰ درصد قدرت و کیفیت حوزه های علمیه کشور در بدنه حوزه علمیه قم وجود دارد هرچند از لحاظ آماری و کمی نیز قم به عنوان ام القرای تشیع ۶۵ درصد حوزه های علمیه کشور را تشکیل می دهد.

موضوعات علوم انسانی را فقط افراد متخصص به سرمنزل می رسانند

استاد حوزه علمیه قم به نقش مهم مرکز رشد در تحول علوم انسانی کشور اشاره کرد و گفت: البته این استحاله و پالایش تنها به دست حوزه علمیه مدیریت و نظارت شود و ارتباط حوزه علمیه با مرکز رشد دراین زمینه ضرورت انکاپذیری دارد.

فرخ فال درادامه بر ورود افراد متخصص و همگن با موضوع مطروحه در مرکز رشد علوم انسانی تاکید کرد و گفت: یکی از مسائل بسیار مهمی که وجود دارد این است که موضوعاتی را باید در علوم انسانی با ترتیب اولویت و در نظر گرفتن مقتضیات پیرامونی آن استحصال کرد.

تاکید برارتباط معاونت پژوهش حوزه علمیه با مرکز رشد علوم انسانی

مدیر حوزه علمیه استان قم، با تشریح این مطلب که اگر به لحاظ امکان وقوعی موضوعی قابل طرح و اجرا نبود نباید موضوعات اساسی تحت الشعاع قرار بگیرند، اظهار داشت: اگر در گروهی که برای تفسیر و تبیین موضوعات مختلف در نظر می گیرید افراد متخصص و اهل فن وارد نشوند، هدف شما به طور کلی تخریب شده ودیگر نمی توانید حتی موضوع را طرح مجدد کنید.

در پایان حجت الاسلام و المسلمین فرخ فال برارتباط حوزه علمیه با مرکز رشد علوم انسانی تاکید کرد و گفت: برای این امر مهم نیاز است مدیریت پژوهشی حوزه علمیه ورود پیدا کرده و با کارشناسان خود مباجث محوری را ارزیابی کرده و به نتیجه برساند.

مطالب مرتبط :
  1. عضو برجسته حوزه علمیه قم:علم بدون کاربری وهم و خیال است
  2. مدیرانجمن مدیریت حوزه علمیه قم: نیازهای پژوهشی باید با خواسته های جامعه اسلامی سازگار باشد
  3. مدیر مرکز اندیشه ولایت:منویات رهبری باید محور فعالیت های علوم انسانی باشد
  4. رئیس مرکز رشد علوم انسانی:اساس فعالیت ما ارتباط سازنده با نخبگان حوزه و دانشگاه است
  5. معاون استاندار تاکید کرد: مرکز رشد علوم انسانی باید الگو ساز باشد

پارک علم و فناوری قم

zohur