۱۸ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، خانواده به عنوان اولین کانونی که فرد در آن قرار می گیرد دارای اهمیت زیادی است. اولین تاثیرات محیطی که فرد دریافت می کند از محیط خانواده است و حتی تاثیرپذیری فرد از سایر محیط ها می تواند نشات گرفته از همین محیط خانواده باشد. خانواده پایه گذار بخش مهمی از سرنوشت انسان است و در تعیین سبک و خط مشی زندگی آینده، اخلاق، سلامت و عملکرد فرد در آینده نقش بزرگی بر عهده دارد.


عواملی چون شخصیت والدین، سلامت روانی و جسمانی آنها، شیوه های تربیتی اعمال شده در داخل خانواده، شغل و تحصیلات والدین، وضعیت اقتصادی و فرهنگی خانواده، محل سکونت خانواده، حجم و جمعیت خانواده، روابط اجتماعی خانواده و بی نهایت متغیر دیگر در خانواده وجود دارند. شخصیت فرزند، سلامت روانی و جسمانی او، آینده شغلی، تحصیلی، اقتصادی، سازگاری اجتماعی و فرهنگی تشکیل خانواده او و غیره را تحت تاثیر قرار می دهند.


اهمیت خانواده در دوران کودکی


نوزاد در خانواده به دنیا می آید و اولین تعاملات خود را با محیط آغاز می کند در این کانون اولیه اولین تاثیرات متقابل آغاز می شود و کودک کم کم در فرآیند رشد و اجتماعی قرار می گیرد. همانطور که روانشناسان معتقدند سالهای اولیه کودکی نقش به سزایی در رشد و شخصیت و آینده او دارد. بیشتر طرح واره ها و شناخت های کودک از خود، اطرافیان و محیط در این دوران شکل می گیرد. میزان سلامت جسمانی و روانی کودک بسته به ارتباطی است که خانواده با وی دارد و تا چه حد تلاش می کند نیازهای او را برآورده سازد.


کودکانی که از لحاظ عاطفی و امنیتی در خانواده تامین نمی شوند به انواع مشکلات مبتلا می شوند. مشکلات کودکان اغلب با شیطنتها، دروغگویی ها و حرف نشیدن های ساده شروع می شود و با توجه به وضع نابسامان خانواده به بزهکاری ها و جنایات بزرگسالی منتهی می شود. سخت گیری زیاد والدین یا بی توجهی آنها یا ننر و لوس بارآوردن کودک و برآورده ساختن کلیه نیازهای منطقی و غیر منطقی او، شخصیت سالمی را به بار نخواهد آورد. سلامت خانواده، تعادل شخصیتی والدین و آشنایی آنها به اصولی که می تواند محیط خانواده را سالم تر سازد بسیار حائز اهمیت است.


اهمیت خانواده در دوران نوجوانی


نیازهای مرحله نوجوانی دوران حساس است. به طوری که در کنار سایر تحولات و تغییراتی که از جنبه های جسمانی و روانی در فرد اتفاق می افتد، ویژگی مشترک و مهم دیگرآن دوران، استقلال طلبی نوجوانان در خانواده است. نوجوان می خواهد به طریقی رشد استقلال خود را به خانواده ثابت کند و بر این اساس شروع به ایجاد فاصله بین خود و خانواده می کند و به گروه همسالان نزدیک می شود.


در صورتی که خانواده در این دوران به کارکردهای اساسی خود آشنایی نداشته باشد و همچنین با ویژگی های دوران نوجوانی آشنا نباشد، نخواهد توانست عملکرد تربیتی خود را به نحو احسن ایفا نماید و چه بسا که اقدامات نادرست از سوی خانواده، فضای نامناسب موجود در خانواده و غیره بیشتر نوجوان را از محیط خانواده دور ساخته و در صورتی که خانواده در گذشته نیز کارکرد تربیتی خود را به شیوه درست اعمال نکرده باشد و فرد از پختگی فکری کاملی برخوردار نباشد با گرایش به زمینه های ناسازگارانه مثل عضویت در گروههای افراطی و سایر زمینه ها مشکلات فردی و اجتماعی زیادی را به بارخواهد آورد.


سختگیری زیاد والدین و خانواده در این دوران و همچنین سهل گیری و آزادگذاری آنها فرزند را موجودی سرکش، طغیانگر و متزلزل بار خواهند آورد. از این گذشته این دوران، چون دوران الگوگیری و همانند سازی بوده لازم است خانواده الگوهای مناسبی را برای نوجوانان خود فراهم سازند. میزان حضور خانواده در اجتماع نیز در این اهمیت به سزایی دارد، چرا که بسیاری از نوجوانان پریشان حال و آشفته به خانواده هایی تعلق دارند که از زندگی اجتماعی مجزا و بیگانه اند.خانواده در عین حال که کوچکترین واحد اجتماعی است مبنا و پایه هر اجتماع بزرگ است. افراد سالم، موفق و فعال از داخل خانواده های سالم بیرون آمده اند و افراد ناسالم پرورش یافته خانواده های ناسالم هستند.


انحرافات خانواده، عدم سلامت روانی خانواده، مشکلات اقتصادی و اجتماعی خانواده از لحاظ تاثیری که روی اعضای خود دارد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد واسط میان خانواده و اجتماع هستند و افراد پرورش یافته در خانواده وارد اجتماع می شوند و ویژگی های سالم یا ناسالم خود را که در خانواده دریافت کرده وارد اجتماع می کنند، از این لحاظ سلامت یک جامعه به سلامت خانواده های آن وابسته است.


خانواده مهمترین کانونی است که جامعه از آن تغذیه می کند. فرد در کنار تاثیری که از اجتماع خود می پذیرد با توشه ای که از خانواده خود دریافت کرده محیط پیرامون خود را تحت تاثیر قرار می دهد. چنین تاثیراتی علاوه بر مسائل پیرامونی جزئی بلکه بر مسائل کلان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی یک جامعه نیز نقش دارند. بنابراین اصلاح یک جامعه و پیشرفت و ترقی آن از جنبه های مختلف متاثر از اصلاح خانواده است.


 

مطالب مرتبط :
  1. پیامدهای غفت انسان از شناخت خود/ ریشه یابی بحران اخلاقی و معرفتی
  2. ریشه یابی فکری و تاریخی اختلاف تسنن و تشیع/ کشتار شیعیان فاقد هرگونه مستند دینی است
  3. ویژگی های همسر ناسازگار؛ از ناهنجاری شخصیتی تا ناتوانی در برقراری ارتباط
  4. ۵ ویژگی محوری خانواده پایدار/ از تحمل شکست تا احساس مشترک
  5. مبانی دینی و اخلاقی خانواده بررسی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur