۲۵ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مرتضی طاهریان دبیر اجرایی شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت در خصوص نامگذاری شعار سال و عناوین روزهای دهه کرامت به تبیین ملاک‌های تعیین روزهای این دهه پرداخت و گفت: در شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت ۱۸ کارگروه تخصصی فعالیت دارد که یکی از این کارگروه‌های تخصصی شورا، کارگروه محتوایی است که با مسئولیت آستانه مقدسه حضرت‏معصومه‏(س) شکل گرفته است.


وی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین وظایف این کارگروه علاوه بر تلاش بر بحث و بررسی درباره سیاست‌های کلی، بحث نام‌گذاری شعار سال و عناوین روزهای دهه کرامت است که باید گفت یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث کارگروه محتوایی است. جلسات اولیه کارگروه محتوایی در سال ۱۳۹۳ با موضوع نام‌گذاری عناوین روزهای دهه کرامت در اوایل اردیبهشت ماه طی سه جلسه در شهر مقدس قم برگزار شد و پس از تهیه پیش‌نویس اولیه، عناوین روزها و شعار سال آماده و در صحن علنی شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت اعلام شد که پس از اعلام نظر اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت، کارگروه موظف شد بر اساس نظرات شورا آخرین اصلاحات را انجام دهد.


طاهریان با اشاره به اینکه بررسی اسامی روزها و شعار سال سه ماه به طول انجامید، بیان کرد: بعد از اصلاحات صورت گرفته، پیش‌نویس نهایی آماده و عناوین روزهای دهه کرامت اطلاع‌رسانی شد. در نام‌گذاری سال و عناوین روزها به چند محور توجه شده است، در نامگذاری روزها تلاش شده است که به سه شخصیت بزرگوار(حضرت معصومه(س)، حضرت امام رضا(ع)  و حضرت شاه چراغ(ع) که مرتبط با دهه کرامت هستند، توجه شود و با توجه به اینکه روز بزرگداشت امامزادگان در این دهه قرار دارد بنا شد بخشی از عناوین روزها هم به امامزادگان اختصاص ‌یابد.


دبیر اجرایی شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت، نکته بعدی در انتخاب شعار سال و عناوین روزها را توجه به شعار سال که مقام معظم رهبری در ابتدای سال به آن اشاره داشته اند، دانست و تصریح کرد: در نامگذاری عناوین روزها و سال به خط مشی‌ها و نیازهای امروزی جامعه که بخش مهمی برگرفته  از فرمایشات مقام معظم رهبری از جمله بحث سبک زندگی دینی است هم توجه شده است.


طاهریان همچنین ادامه داد: تلاش این شورا در این راستاست که نام‌گذاری‌ها بر این اساس باشد که بتوان در مورد آن محتواسازی کرد به این معنا که عناوین روزها از عمق و محتوای لازم برخوردار باشد تا کارشناسان بتوانند محتواهای لازم را در مورد عناوین روزها عرضه کنند.


دبیر اجرایی شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت توجه به مناسبت‌هایی که در این دهه واقع شده را یکی دیگر از مواردی دانست که در شورای بزرگداشت دهه کرامت در نام‌گذاری عناوین روزها به آن توجه شده است و تصریح کرد: به عنوان مثال هشتم شهریور سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر است که طبیعتاً در نام‌گذاری‌ها به این مناسبت‌ها هم توجه شده است.


وی در رابطه با علت زودتر اعلام شدن عناوین روزهای دهه کرامت گفت: تلاش شد با نامگذاری زودتر، عناوین در اختیار افراد مختلف در سراسر کشور قرار گیرد و هر مجموعه بر این مبنا محتوا و برنامه‏ های خود را آماده و طراحی کند. از طرفی عناوین روزها به دبیرخانه شورای مرکزی کمک می‌کند تا برنامه‌ها و محتوا از یک نظام لازم برخودار باشند. ضمن اینکه شورای مرکزی دهه کرامت محتوای واحدی را آماده و به مجموعه ها پیشنهاد می‌کند.


دبیر اجرایی شورای هماهنگی جشنهای دهه کرامت همچنین تصریح کرد: با توجه به اینکه ولادت امام‏ کاظم‏(ع) در ماه صفر واقع است و امکان اجرای برنامه‌های شاد همراه با جشن و سرور به دلیل حرمت ماه محرم و صفر وجود ندارد، شورای هماهنگی بزرگداشت جشنهای مردمی دهه کرامت تصمیم گرفت از امسال به بعد یک روز را اختصاص بنام حضرت موسی بن جعفر(ع) دهد که فرصت ارادتی بهتر و بیشتر به ساحت مقدس آن حضرت شود.

مطالب مرتبط :
  1. جشنهای دهه کرامت در ۷۵ کشور جهان برگزار می شود
  2. عناوین علمی را باید از عناوین سیاسی جدا کرد/اشتیاق سیاسیون برای گرفتن عناوین علمی!
  3. اساس و موانع کرامت/ کریم چه کسی است
  4. فلسفه نقش مهمی در کرامت انسانی دارد
  5. ۲۲ بهمن نقطه عطف تعالی روحی و معنوی مردم ایران/ ۲۲ بهمن روز کرامت و عزت است

پارک علم و فناوری قم

zohur