۲ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


دکتر علی محمد صابری با اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت: بر اساس نسخ معتبر موجود در کتابخانه مجلس و آستان قدس رضوی و قم ۱۰۸ رساله شاه نعمت اله ولی را تصحیح کرده و به همراه یک مقدمه ۵۰، ۶۰ صفحه ای از زندگی و افکار و اندیشه های وی نوشته ام. قرار است انتشارات علمی مهرماه آن را منتشر کند.


وی افزود: اینها رساله هایی است که آداب سیر و سلوک در عرفان را بیان داشته است. کسی که قرار است در عرفان سیر و سلوک داشته باشد و سالک فی سبیل الله باشد، شاه نعمت اله ولی این آداب سیر و سلوک، ادب ظاهری، ادب باطنی، بحث نصایح، بحث تزکیه و تهذیب نفس، مبحث بهشت ها و آسمان ها، اهمیت دل و روح، بحث انسان کامل و بیعت با او را در ۱۰۸ رساله عرفانی که مکتوبات ایشان است شرح داده است. شرح فصوص الحکم ابن عربی شرح لمعات شیخ فخرالدین عراقی جزو این رساله هاست.


این استاد مجتمع آموزشی تربیت دبیر پیامبر اعظم(ص) تصریح کرد: این رساله ها ۳۰ سال پیش با اغلاط زیادی چاپ شده بود که در عرض ۶ سال آنها را تصحیح کرده و بی غلط در دو مجلد آماده انتشار کردم. مقدمه ای هم شامل زندگی نامه و حوادث زندگی شاه تعمت اله ولی در قرن هشتم بر آن زدم. باید توجه داشت که در دوران وی اوضاع ایران که در دوره تیموریان است بسیار آشفته بود. شاگردان زیادی را شاه نعمت اله ولی تربیت کرد و برای مثال سید علی همدانی که وقتی به هندوستان رفت حدود ۷۰۰۰ از بودائیان آنجا را مسلمان کرد و حتی درویش و عارف شدند. حافظ هم یکی از شاگردان وی بوده است. کمال الدین ابوالوفا و خجندی نیز از شاگردان دیگر وی بوده اند.


صابری افزود: حافظ در یک سفری که به همراه شاه نعمت اله ولی داشت این بیت را برای او سرود: آنان که خاک را به یک نظر کیمیا کنند/ آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند. شاه نعمت اله ولی هم در جواب گفت: ما خاک را به یک نظر کیمیا کنیم/ صد درد را به گوشه چشمی دوا کنیم. اسلامی که در هندوستان و پاکستان و چین اشاعه یافت بر اثر مهاجرت فرزندان و شاگردان شاه نعمت اله ولی به این سرزمین ها بوده است.


وی یادآور شد: من در مقدمه از اندیشه ها و مشرب فکری ایشان آورده ام. اینکه یک عارف کامل کیست، بحث رند و رندی را که در عرفان اسلامی مطرح می کند. اینکه انسان کامل کیست؛ خواندن این مقدمه قبل از ورود به رساله ها برای آشنایی با افکار و اندیشه های شاه نعمت اله ضروری به نظر می رسد و شمایی از نقش وی در ذهن خواننده ترسیم می کند. بعضی از رساله های ایشان جنبه آموزش و پرورشی دارند که در مدارس و دانشگاه ها قابل تدریس هستند. می توانیم با ساده کردن و بیان امروزی این رساله ها برای دانش آموزان و دانشجویان  آنها را در اختیار مربیان و اساتید قرار داد.

مطالب مرتبط :
  1. مجموعه مقالات همایش«ابن سینا و فیلسوفان اسلامی» منتشر شد
  2. رابطه دین و نعمت ها/ دین راه استفاده از داده های الهی است
  3. راهنمای وجود و زمان هایدگر منتشر شد
  4. مرا به سوی خشنودیت سوق ده ای آرزوی مشتاقان/ رضای خداوند؛ جامعترین نعمت الهی است
  5. ملاصدرا عرفان و فلسفه و دین را عناصر مجموعه‌ای هماهنگ می‌داند

پارک علم و فناوری قم

zohur