۲۰ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


حجت الاسلام سیدمهدی طباطبایی از اساتید اخلاق بر مقابله با خرافات دینی متناسب با شرایط زمان تأکید کرد و به خبرنگار مهر گفت: هر زمانی به تناسب شرایط زمان خرافات جدیدی وارد باورهای مردم می شود و اینگونه نیست که یک مطلب خرافی برای همیشه باقی بماند چون بشر نوپذیر است لذا از مطالب جدید استقبال می کند اما مقابله با خرافات قدیمی زیاد مشکل نیست چون مردم به تدریج متوجه این خرافات می شوند و چون از دین هم نبوده است به طور طبیعی از بین می رود.


وی برخی تفسیرهای غلط و نادرست از قرآن و روایات را زمینه ایجاد خرافات دینی خواند و افزود: در زمان معاویه با نوع تفسیری که ارائه می شد مردم متوجه شرک نمی شدند و اصلا نمی دانستند شرک چیست، چون خودشان مشرک بودند سعی می کردند اصلا مردم معنای شرک را متوجه نشوند و مردم را به چیزهایی به نام ایمان هدایت می کردند که ایمان نبود بلکه ضلالت بود.


این کارشناس دینی تصریح کرد: اول باید خرافات را بشناسیم چون گاهی افراد برای اینکه خرافات را در مردم جا بیندازند، ابتدا آن را اعلام نمی کنند بلکه اول آن قداست را نابود می کنند تا خرافات جای آن بنشیند. یعنی اگر می خواهند در زمینی درخت بکارند درخت قبلی را می کنند و بعد جای آن درخت می کارند و الان یکی از مسائل ما همین است که خرافات را از طریق مقدسات در بین مردم جا می اندازند یعنی قداستهایی را می اندازند تا خرافات و بدعت جای آن بنشانند.


حجت الاسلام طباطبایی افزود: حتی در باب نماز یادم هست یک موقعی می خواستند نماز را از قداست بردارند و در بین مردم و جوانان چنین جا انداختند که نماز خود یک ورزش است! خب وقتی نماز می شود ورزش، به مرور ورزشِ دیگر بهتر از این ورزش می شود.


وی با بیان اینکه مقابله با خرافات جدید سخت اما مقابله با خرافات کهنه آسان است، یادآور شد: آنچه مهم است اینکه ببینید در برابر خرافات چه چیزی را می اندازند اگر آنچه را که مورد حمله قرار داده شده را درست حفظ کنیم خود به خود خرافات از بین می رود. یادم هست که در عزاداری سالهای اول انقلاب مطالب مختلفی در مورد نحوه عزاداری محرم گفته می شد. مثل اینکه نهار و شام ندهید علم و پرچم نیاورید و فقط در خیابان راه بروید حتی لباس سیاه نپوشید و یک پارچه سیاه روی لباس بدوزید و یا با وقار و بدون سر و صدا در خیابان حرکت کنید اما امام راحل فرمود همان عزاداری سابق باشد، چون امام می دانست این مطالب چه مسائلی به دنبال دارد.


وی با تأکید بر تأثیر عملکرد نهادها و سازمانهای فرهنگی و مذهبی مردمی و غیرمردمی در مقابله با خرافات دینی تصریح کرد: کسانی اهل شعر و مداحی هستند دست به قلم و گفتار شوند و سلامت این مباحث را حمایت کنند.


حجت الاسلام طباطبایی در پایان گفت: برای دوری از نفوذ خرافات و بدعت در عزاداری باید ببینیم که عزاداری اصیل چیست مثلا خود امام رضا(ع) در مرو جلسه روضه برپا می کردند و خودشان مردم را اطعام می دادند. پس مثلا اگر کسی می گوید دیگر نمی خواهد به مردم نهار بدهیم و یا دیگر نمی خواهد اینگونه عزاداری کنیم و غیره، قطعا برنامه ای را در ذهن دارد که کم کم از آن عزاداری اصیل فاصله گرفته می شود. اگر در عزاداری از آنچه اهل بیت(ع) بدان تأکید کردند فاصله بگیریم مسائل جدید و خرافات دینی ایجاد می شود.

 

مطالب مرتبط :
  1. کارگاه آسیب شناسی مراسم عزاداری ماه محرم برگزار می شود
  2. آثار هنری به ساحت فکری که ذیل آن زندگی می‌کنیم مرتبط هستند/ مخاطب آثار هنری قدیم در روزگار جدید
  3. زمینه های خرافات دینی در جامعه/ ذهنیت سازی نسبت به مسائل دینی وظیفه اندیشمندان است
  4. رویکرد تخریبی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان مشهود است/ راهکار مناسب برای مقابله با ماهواره
  5. انواع اهمال کاری و راهکار مبارزه با آن

پارک علم و فناوری قم

zohur