۱۵ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نخستین دور نشست دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با رهبران دینی کنیا، با عنوان «نقش گفت‌وگوهای دینی در مقابله با افراط‌گرایی و خشونت» عصر دوشنبه ۱۴ مهرماه در سالن شهید رحیمی این سازمان آغاز شد.


اولین روز از این دور از نشست با حضور آیت‌الله تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، دکتر ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ولینگتن ماتیسو، دبیرکل ائتلاف انجیلی کنیا، آصف کریم، رییس جامعه‌ی شیعیان کنیا، حجت‌الاسلام خسرو‌پناه، رییس مؤسسه‌ی حکمت و فلسفه، اسقف اعظم سرکیسیان، اسقف اعظم ارامنه‌ی ایران، قهرمان سلیمانی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و علی‌محمد حلمی، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان این سازمان، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، خورشیدیان، نماینده‌ی جامعه‌ی زرتشتی، یوناتن بت‌کلیا، نماینده‌ی آشوریان در مجلس شورای اسلامی و چند تن دیگر از رهبران دینی این کشور آفریقایی و محققان و پژوهش‌گران کشورمان برگزار شد.


دکتر ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در مراسم آغازین این نشست، گفت: امروز و در دنیایی که پیشرفت‌ها و کامیابی‌های بشر، توان او را افزون ساخته است، خوبی‌ها و بدی‌ها باسرعت بیش‌تر و در ابعاد گسترده‌تر انتشار می‌یابد.


وی افزود: ابزارهای پیشرفته‌ی ارتباطی و اطلاعاتی، هم می‌توانند حقایق و ارزش‌ها و پیام‌های دوستی‌آفرین و صلح‌آمیز را و هم دروغ و خرافه و زشتی و نامهربانی را در زمانی کوتاه در دنیا پراکنده سازند. پیشرفت‌های فنی و صنعتی، هم می‌توانند تولید افزون‌تر غذا و دارو و اسباب رفاه و آسایش و آرامش برای بشریت را به بار آورند و هم می‌توانند منجر به تولید سلاح‌های کشتار جمعی و اسباب تخریب محیط زیست و نابودی زندگی بشر را فراهم آورند.


دکتر ابراهیمی‌ترکمان ادامه داد: هرچند توفیقات امروز بشر را باید مغتنم شمرد و از برکات دست‌آوردهای علمی و فنی باید استفاده کرد، اما امروزه مراقبت و پرهیزکاری و پارسایی ضرورت مضاعف دارد. ایستادگی بر سر ارزش‌های اخلاقی و احتیاط در به کاربردن ابزارهای تمدن نوین، راه استفاده‌ی درست و در جهت حق و فضیلت از این امکانات را هموار می‌کند. درهمین جاست که نقش بی‌بدیل ادیان الهی و جایگاه برجسته‌ی محافل دینی و رهبران مذهبی و عالمان و روحانیان روشن می‌شود.رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تأکید کرد: اصلی‌ترین رسالت دین، تهذیب و پاکسازی بشر از خودخواهی، برتری جویی، زیاده‌خواهی، ظلم و تجاوز به حقوق دیگران و شکستن پیمان بندگی میان خود و خداوند است.


وی همچنین با بیان اینکه بیایید صبور باشیم و امیدوار و خوش‌بین که آینده از آن خوبی‌هاست، اظهار کرد: زیاده‌خواهان و برتری‌جویان و فرصت‌طلبان برای رسیدن به اهداف پلید خود، آزادی و کرامت و حتی نان و جان آدمیان را دست‌انداز خود کرده‌‌اند. آنها برای اهداف شوم خود از ارزش‌های گران‌بهای بشری دست‌آویز ساخته‌اند تا جایی که به نام خداوند مهربان و به اسم دین و آیین، دست به جنایت می‌زنند. یکی به نام خدا سر می‌برد و دیگری به نام خدا بمباران می‌کند.


دکتر ابراهیمی‌ترکمان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هنوز هم دعوت رسولان حق در عالم پیچیده است. هنوز هم به ورود در سرزمین آرامش و صلح، دعوت می‌کنند؛ اما این ما هستیم که بد کرده‌ایم و بی‌راهه رفته‌ایم، پیمان شکسته‌ایم و عقوبت دیده‌ایم.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اظهار این نکته که تلاش برای غلبه بر خشونت و افراطی‌گری در جهان امروز، انعکاس دعوت پیامبران است، بیان کرد: ای اهل دیانت و ایمان، بیایید صدای وحی خداوندی را از کلام قرآن بشنویم که همه را به آرمانی مشترک فراخوانده است که «جز بر آستان خداوند سر عبودیت نساییم و هرگز هیچکس را شریک و همتای او ندانیم و بر یکدیگر فخر نفروشیم، رابطه‌ی برادری انسان را به رابطه‌ی برتری‌جویی و ربوبیت تبدیل نکنیم.»


علی‌محمد حلمی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این نشست با اشاره به اینکه جهان امروز درگیر جنگی است که امنیت و صلح آن را به مخاطره انداخته است، گفت: سیاست‌های دوگانه‌ی آمریکا و غرب در مواجهه با دموکراسی و حقوق بشر، آشکار است. برخی از این سیاست‌ها، ایجاد و حمایت‌ها از گروه‌های افراط‌گراست که به نام دین، دست به خشونت می‌زنند.

وی ادامه داد: مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بیش از ۲۱ سال است که فعالیت خود را در سطح جهانی انجام می‌دهد و تاکنون بیش از یکصد نشست دینی با رهبران دینی جهان برگزار کرده است.


در ادامه‌ قهرمان سلیمانی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در سخنانی کوتاه گفت: تا پیش از این، گفت‌وگوهای دینی، یک بحث تئوریک و فکری محسوب می‌شد؛ ولی حوادث دو دهه‌ی اخیر در سطح جهان، گفت‌وگوهای دینی را از حالت تئوریک آن به یک ضرورت حیاتی تبدیل کرد.


وی با اشاره به حوادث دهه‌های قبل در آفریقا و وضعیتی که این قاره امروزه با آن مواجه است، تأکید کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که متولی رسمی گفت‌وگوهای دینی در جمهوری اسلامی ایران است، این جلسات تعامل را به شکل گسترده در داخل و خارج از ایران برگزار می‌کند و آغاز سلسله گفت‌وگوهای دینی با رهبران دینی کنیا هم بر همین اساس است.


نخستین دور نشست دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با رهبران دینی کنیا، امروز سه‌شنبه ۱۵ مهر، با حضور هیأت کنیایی در دانشگاه ادیان و مذاهب در شهر قم ادامه می‌یابد.

مطالب مرتبط :
  1. پیشینه تبلیغ در ادیان الهی/ ابعاد متفاوت دعوت پیامبران
  2. گردهمایی رهبران ادیان مختلف در آستانه اجلاس تغییرات جوی سازمان ملل
  3. افراطی گری و سلفی گری نتیجه بی توجهی به اخلاق دینی است
  4. اختلاف ادیان ناشی از اختلاف تفسیر است/ تکثر ادیان نشانه بر حق بودن همه آنها نیست
  5. عرضه چاپ بیست ویکم تاریخ جامعه ادیان در نمایشگاه قرآن

پارک علم و فناوری قم

zohur