۱۱ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، سحرگاه ۲۸ فروردین ماه سال جاری در شهر نور استان مازندران همه در صحنه اعدام حاضر شده بودند. مادر قربانی جنایت که پسرش را در سال ۸۶ در پی درگیری از دست داده بود همراه شوهر ورزشکارش پای در مراسم گذاشت. طناب قرمز رنگ دور گردن عامل جنایت حلقه شد و شاهدان اجرای حکم از خانواده قربانی بخشش خواستند.


عامل جنایت و خانواده اش التماس می کردند تا این حکم اجرا نشود. عقربه های ساعت به کندی حرکت می کرد و کیفرخواست از سوی نماینده دادستان خوانده شد و در حالی که همه خواهان بخشیده شدن پسر جوان بودند، مادر مقتول به سمت قاتل پسرش رفت. همه منتظر بودند که حکم اجرا شود اما مادر فداکار با صدای غم آلود خواست طناب دار را از گردن قاتل پسرش خارج کنند. عامل جنایت که در یک قدمی اعدام بود با بخشش مادر فداکار جان دوباره ای گرفت. این اقدام انسانی در پای چوبه دار کافی بود تا مادر فداکار از طریق رسانه ها به دیگر کشورها معرفی شود.


مادر سال ترکیه


روز ۱۹ اردیبهشت ماه دعوتنامه ای از سوی شهردار استانبول به دست خانواده قربانی این جنایت قدیمی رسید که در آن عنوان شده بود «سامره علی نژاد» به عنوان مادر نمونه سال کشور ترکیه معرفی شده است.


ترک‌ها در تمام رسانه‌های خود خبری منتشر کردند که برای ما هم قابل تأمل بود. خبر این بود که شهردار منطقه «مال‌تپه» استانبول ترکیه اعلام کرده است که «سامره علی‌نژاد» همان مادری که روایت بخشش او امروز جهانی شده را به عنوان «مادر سال» انتخاب کرده‌اند.


قرار بود خانم علی‌نژاد به ترکیه برود که داستان این بخشش بزرگ را از زبان خود برای ترک‌ها تعریف کند اما به دلیل ناراحتی جسمانی نتوانست در این مراسم حضور یابد و با ارسال یک ویدئو با مردم قدرشناس ترکیه سخن گفت.


بر اساس گزارش روزنامه حریت چاپ ترکیه، سامره علی‌نژاد در این ویدئو گفت: امروز روز جهانی مادر است. من بسیار خوشحالم که به عنوان «مادر سال» انتخاب شدم. روز مادر را به همه مادران به خصوص مادران ترکیه تبریک می‌گویم و از همه کسانی که مرا برای این عنوان لایق دانستند تشکر می‌کنم.


وی ادامه داد: زمانی که زیر پای قاتل صندلی گذاشتند و دور گردنش طناب انداختند، شروع به التماس کرد. در آن لحظه حسی از درون به من دست داد که باید کشیده‌ای بزنم. انگار این سیلی تمام خون، ‌کینه و نفرتی که در بدنم بود را ذوب کرد. به همسرم گفتم بیا او را از صندلی پایین بیاوریم. از آن روز به بعد آرامش بزرگی احساس می‌کنم. احساس می‌کنم نسبت به گذشته به خدا نزدیک‌تر شده‌ام و خدا را در کنار خودم در هر جا احساس می‌کنم. از زمانی که فرزندم را از دست داده‌ام دچار بیماری شده‌ام و درمانم ادامه دارد. برای اینکه نتوانستم در مراسم استانبول شرکت کنم بسیار عذرخواهی می‌کنم. متأسفانه وضعیت جسمانی چنین اجازه‌ای را به من نمی‌دهد.


دستان کریمانه ات را به من هدیه کن


مادر مهربان مازندرانی در نهمین جشنواره نامه ای به امام رضا (ع) شرکت کرد و دلنوشته ای عاشقانه برای امام مهربانی نوشت.

نامه ای سرشار از ارادت به ساحت اهل بیت عصمت و طهارت(ع)

السلام علیک یا امام رضا

السلام علیک یا غریب الغربا

السلام علیک یا ضامن آهو

با عرض سلام خدمت امام عزیزم. تا دلتنگ می شوم تو را صدا می زنم و از تو کمک می خواهم. ما هر چه داریم از شما اهل بیت(ع) داریم. ایمان، ایثار، گذشت، فداکاری، همه را از شما آموختیم. آقایم! اول خدایم کمکم کرد و بعد شما اهل بیت(ع) واسطه این امر مهم شدید تا دستم به خون قاتل فرزندم آلوده نشود و از خون فرزندم بگذرم. شاکر خدایم هستم و اکنون در لحظه های بی قراری روح تو را ضامن می کنم تا شفاعتم را از آن بالا بخواهی و آرامش را با دستهای کریمانه ات به من هدیه دهی. آقاجان! اول، ظهور آقاامام زمان و سلامتی کل مسلمانان شفای همه مریضها سلامتی خانواده ام را از شما خواهان هستم.

ارادتمند شما سامره علی نژاد

مطالب مرتبط :
  1. برگزاری سه نشست در پژوهشگاه علوم انسانی/ از بررسی«عقل‌گرایی در تفاسیر» تا «محبان علی(ع) در ترکیه»
  2. محبت امام حسین (ع) باعث شستشوی گناهان انسان می‌شود/ دل‌خوشی پدر و مادر سرنوشت را عوض می‌کند
  3. دیدار معاون فرهنگی بعثه رهبری در حج با رئیس سازمان دیانت ترکیه
  4. عوامل موثر بر روابط مادر و کودک/ چه موقع یک کودک احساس ناامنی می کند
  5. مدرنیته لزوماً مساوی با کنارگذاشتن دین نیست/ چین، مالزی، ترکیه و ایران جدید نمونه آن

پارک علم و فناوری قم

zohur