۳۱ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، یکی از مسائلی که افراد باید بیاموزند این است که زندگی مجموعه ای از مشکلات است، چه از آن شکایت کنیم یا برای حل مشکلات کاری کنیم. زندگی همیشه به شکلی که ما دوست داریم عمل نمی کند. اگر می توانستیم راه خودمان را برویم، کار ساده تر می شد، احساس انصاف بیشتری می کردیم و تفریح و لذت بیشتری هم داشتیم، درد و رنج برایمان باقی نمی ماند و مجبور نبودیم کار کنیم. اما زندگی همیشه این گونه نیست به جای آن با واقعیت ها روبه رو می شویم، اما واقعیت هم آموزگار بزرگی است به ما کمک می کند تا بیاموزیم.


ما چه دوست داشته یا نداشته باشیم وجود مشکلات یکی از مهمترین حقایق دنیاست، یکی از اولین و ارزشمندترین درسها درباره حقیقت است. فیلسوفان هزاران سال است که توضیح می دهند چرا دنیا این گونه است. بنابراین اگر دنیا را درک نکنیم و آن را به این شکلی که هست نپذیریم خواهان چیز دیگری خواهیم بود و هرگز به آن نخواهیم رسید و همچنان شکایت خواهیم کرد.


بنابراین وقتی واقعیت زندگی کردن را بهتر بشناسیم و با کاستی های آن به درستی کنار بیاییم و مشکلات و دشواری ها را به درستی مدیریت و کنترل کنیم از زندگی بیشتر و بهتر استفاده می کنیم و بهتر آن را درک می کنیم و بینش درستی از زندگی به دست می آوریم. وقتی می دانیم زندگی دشوار است و آن را می پذیریم می توانیم زندگی موثری داشته باشیم، برای اینکه از مشکلات زندگی گله کنیم می توانیم برای حل این مشکلات مترصد راههایی شویم.


یکی از تفاوت های بارز میان انسانهای موفق و آنهایی که شکست خورده اند را می توان در نگرش آنها را در قبال مشکلات زندگی جستجو کرد. ناکام ها می خواهند از مشکلات اجتناب کنند و یا آنها را دور بزنند، اما موفق ها مشکلات را می پذیرند و به استقبال آنها می روند، حتی اگر در این میان متحمل رنج و ناراحتی شوند.


اشکال بسیاری از مردم، صرف نظر از سن و سال آنها، این است که یا متوجه نیستند و یا این حقیقت را قبول ندارند که زندگی با سختی هایی روبه روست. از این رو به جای اینکه خود را با مشکلات تطبیق دهند به جنگ با این مشکلات می روند، مرتب شکایت می کنند، هم به خودشان غر می زنند و هم به دیگران. مرتب مشکلات زندگی خود را درشت نمایی می کنند، طوری صحبت می کنند که انگار مشکلات آنها منحصر به فرد است و احساس می کنند که زندگی برای دیگران راحت تر است، اما شکایت کردن سببی نیست که مشکلات را از میان بردارد، تنها بر شدت مشکلات می افزاید زیرا با شکایت بر ابعاد گرفتاری افزوده می شود شکایت کردن اقدامی برای نشاندن مشکلات بر دوش دیگران است.


ما انسانها وقتی این حقیقت را بپذیریم که زندگی دشوار است متوجه می شویم که هر مسئله خود فرصتی مطلوب است و چالش های زندگی را می پذیریم و به جای اینکه به سختی ها اجازه بدهیم که ما را مغلوب کنند، آنها را به عنوان آزمونی برای خود مورد استقبال قرار می دهیم و می توانیم با استفاده از آنها به فراسوی مشکلات برویم.


این یک واقعیت قطعی است که زندگی همیشه مطلوب نیست، و حقیقتی است که باید آن را همیشه به یاد داشته باشیم. باید قبول کنیم حوادث بد برای انسانهای خوب هم اتفاق می افتد، گاه برای دیگران، گاه برای ما و اغلب به نظر می رسد که این حوادث برای کسانی روی می دهد که کمتر شایسته و سزاوار آن هستند. از آن گذشته گاه شاهدیم اتفاقات خوب برای کسانی روی می دهد که ابدا سزاوار آن نیستند.

مطالب مرتبط :
  1. وضعیت ترجمه متون علوم انسانی در کشور مطلوب نیست
  2. ترجمه در هر کشوری متناسب با رشد و پیشرفت فرهنگی صورت می گیرد/ وضع ترجمه در ایران مطلوب نیست
  3. تفاوت دیدگاه اسلام درباره حکومت با سایر ادیان/ نگاه اسلام به انسان تک بعدی نیست
  4. اهمیت موقعیت شناسی زن و مرد در زندگی مشترک/ زندگی همیشه توام با شیرینی و تلخی است
  5. دبیر همایش ملی سبک زندگی اسلامی: برنامه های مرکز رشد برای نمایشگاه مطلوب است

پارک علم و فناوری قم

zohur