۲۲ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، یکی از ملزومات موفقیت داشتن اعتماد به نفس است، چرا که اگر کسی خودش را تنها و بی عرضه ببیند نتیجتا بد عمل می کند، دیگر تلاش نمی کند و افسرده می شود. بعضی آدم ها بعد از شکست ناامید می شوند و بعضی تلاش می کنند. تفاوت در نحوه ی تفسیر است اگر بگوید “تقصیر من بود، کار من نیست” دفعه بعد هم ضعیف عمل می کند و شکست می خورد. اگر بگوید “زیاد تلاش نکردم، دفعه بعد جبران می کنم” دفعه بعد بیشتر تلاش خواهد کرد. کسانی که شکست را علامتی برای تلاش بیشتر می دانند در نهایت راه موفقیت را پیدا خواهند کرد.


بهتر است انسان بر خودش سخت نگیرد. هر کس وقتی کاری را انجام می دهد در حقیقت دو نفر است.کسی که کار می کند و دیگری که می گوید چگونه انجام دهد. گاهی اوقات کارها خود به خود روبراه می شود و همه چیز درست از آب در می آید. فرد آرام است و فقط به کاری که می کند متمرکز است، همه چیز درست است و او از کاری که می کند لذت می برد. در این حالت فرد مجذوب کاری است.


اما بعضی وقت ها انسان خود تحقیر می کند و درپی آن تردیدها آشکار می شوند. افکار منفی و سختگیرانه داخل مغز جریان دارند، دلش شور می زند، دلش می خواهد فرار کند. به عنوان مثال، من که شیمی ام ضعیف است باید دانشکده پزشکی را بی خیال بشوم و امثال این افکار که زیاد در مغز انسان خطور می کند. گاهی این فکرها چندان واضح نیستند و باور ندارد که کاری را می تواند انجام بدهد و به آن فکر هم نمی کند هیچوقت احتمالات را در نظر نمی گیرد.


تردیدها مانع از آرزو و خیال می شوند. به عنوان مثال خانمها معمولا به اینکه خلبان، پرفسور و…بشوند فکر نمی کنند. بد نیست ببینید از توانایی تان در یک موقعیت خاص چه برداشتی دارید. چقدر مطمئن هستید در یک همایش عمومی بتوانید پیش چند نفر غریبه بروید و صحبت کنید؛ چقدر مطمئن هستید که در یک مهمانی بتوانید به طرف یک نفر که از او خوشتان نمی آید بروید. اینها فقط مثال هستند هر کس باید سوالات خاص خودش را داشته باشد.


اگر تردیدها مانع می شوند، قدم بعدی رفع آنهاست. البته تردیدها تا وقتی علت بودنشان اثبات نشده از بین نمی روند. تا وقتی کسی توانایی خودش را قبول نداشته باشد تلاش نمی کند و جلو تردیدها را باز می گذارد. این تردیدها باید محک بخورند. تنها راه محک زدن کارایی کسب آمادگی و تلاش است. البته تلاش نیاز به امید دارد.


نگاه مثبت نسبت به خود انگیزه را بالا می برد، صحبت با کسی که در این زمینه موفق بوده یا تشویق از جانب دوستان و خانواده هم کارساز است،به خودتان قول بدهید که تا سر حد امکان تلاش کنید،به خودتان حرفهای احمقانه تلقین نکنید؛ مثلا،اگر تلاش هم بکنم کاری از پیش نمی رود یا “همه ی امتحان ها را بیست می شوم” حتی مثبت گرایی هم بی دلیل نمی شود. اگر اول تابستان تکواندو را شروع کرده اید انتظار نداشته باشید که آخر تابستان قهرمان مسابقات آموزشگاهها می شوید اما اگر بعد ازسه سال چنین انتظاری داشته باشید شاید منطقی باشد.


توقع های خود و دیگران روی کارآیی فرد تاثیر می گذارند. این پیشگویی سبب خود شکوفایی می شود. یک توقع نو و صادقانه مبنی بر پیشرفت تدریجی موجب تلاش و تسهیل پیشرفت می شود.


در نتیجه بعد از جا افتادن تفکر جدید، کسب مهارت های نو و آماده شدن، باید توانایی خود را محک بزنید کارایی فعلی و قبلی تان را مقایسه کنید. اگر توانایی تان بیشتر شده به دلیل بیشتر شدن تلاش،بهتر شدن فکر و افزایش مهارت است.


شکست را علامتی مبنی بر نیاز به افزایش تلاش بدانید تا پیشرفت کنید. تلاش کنید اما سخت نگیرید. اگر کسی کارایی خود را به هر دلیلی ضعیف بداند، کارایی اش کمتر خواهد شد. گاهی تفسیر باید اصلاح شود، گاهی باید بیشتر تلاش کرد خطری ندارد. در طول زندگی گاهی به این نتیجه می رسیم که توانایی برخی کارها را نداریم یا بعضی چیزها به زحمتش نمی ارزد.

مطالب مرتبط :
  1. لزوم تکمیل پروژه مسکن مهر با ساخت مسجد/ تقدیر از ۱۰ دستگاه برتر اقامه‌ نماز
  2. اثرات رفتاری و اجتماعی خودخواهی/ خودخواهی مانع دیدن حقیقت می شود
  3. ابعاد ادراکی و گرایشی انسان/ راز یک حدیث از امام علی درباره دیدن خداوند
  4. تفاوت دیدگاه اسلام درباره حکومت با سایر ادیان/ نگاه اسلام به انسان تک بعدی نیست
  5. تحرک فکری از نگاه انتقاد آمیز و نگاه همراه با شک آغاز می شود/ شک دستوری دکارت ۵ قرن پس از اسلام

پارک علم و فناوری قم

zohur