۶ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز در نشست خبری بیست و دومین اجلاس سراسری نماز که روز چهارشنبه ۶ شهریور ماه برگزار شد، گفت: برخی عبادت‌ها نیاز به هیاهو، سر و صدا و تبلیغات دارد که یکی از این عبادت‌ها نماز است، به همین خاطر گفته شده که روی بلندی و پشت بام‌ها برای نماز اذان بگویید، پس نماز نیاز به تبلیغات و هیاهو دارد و برگزاری اجلاس نماز ایجاد موجی است، برای اینکه همه به نماز توجه کنند.


وی توجه مقام معظم رهبری و دیگر مسئولان کشوری به مسئله نماز را نشانه اهمیت این موضوع خواند و گفت: برگزاری اجلاس نماز در سال‌های متمادی موجب افزایش آمار اقامه نماز ظهر عاشورا، احداث مساجد در جاده‌ها و حضور ۳ هزار طلبه برای اقامه نماز در آموزش و پرورش شده است.


حجت الاسلام قرائتی خواسته‌های نفسانی، عدم آگاهی به اسرار نماز و تبلیغات سوء را از علل کم ‌توجهی افراد به نماز برشمرد و گفت: برای ترویج و تببین اقامه نماز نباید درگیر کارهای اداری و چارچوب‌های اداری بود، بلکه باید بر اساس احساس وظیفه و کاملاً‌ مردمی در این راه گام برداشت.  


وی با تشکر از اقدام دولت نهم و دهم برای ساخت مسکن مهر، نسبت به عدم ساخت مسجد در این پروژه انتقاد کرد و گفت: هر چند نامه برای احداث مسجد نوشته شده است، اما انگار این نامه‌ها تمبر نداشته که به سرانجام برسد. امیدواریم که دولت یازدهم با ساخت مساجد این پروژه ها را تکمیل کند.


رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به کمبود مسجد در کشور، گفت: اگر برای خرید پفک نمکی، صابون، پودر رختشویی و … خواستید از منزل خارج شوید به فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر به یک مغازه می‌رسید، اما گاهی برای رسیدن به یک مسجد باید کیلومترها راه بروید.


در ادامه این نشست حجت‌الاسلام کلباسی قائم مقام ستاد اقامه نماز نیز طی سخنانی نماز را عامل توسعه فرهنگ و زندگی اسلامی خواند و گفت: در روایت است که بین کفر و ایمان جز ترک نماز فاصله نیست که منظور از کفر در اینجا کفر اعتقادی نیست، بلکه کفر عملی است، بنابراین نیاز فوری و لازم داریم که برای جامعه فرهنگ نماز را توسعه دهیم.


وی با اشاره به موضوع بیست و دومین اجلاس سراسری نماز که «نماز و سبک زندگی» نامگذاری شده است؛ افزود: بیست و دومین اجلاس سراسری نماز با همکاری دستگاه‌های مختلف نظیر استانداری لرستان و دانشگاه خرم آباد در روزهای ۱۳ و ۱۴ شهریور ماه جاری در خرم‌آباد برگزار می‌شود.


حجت‌الاسلام کلباسی اعلام کرد: تاکنون هزار و ۶۶۰ مقاله به دبیرخانه بیست و دومین اجلاس سراسری نماز ارسال شده است که حدود ۴۰ مقاله به عنوان مقاله برتر شناخته شده‌اند که در دو روز برگزاری همایش در کارگروه‌های تخصصی مطرح و در نهایت در آیین اختتامیه گزارشی از خلاصه مقاله‌های برتر ارائه می‌شود.


وی با اعلام اینکه بیش از ۸۰ دستگاه در امر ترویج و تبیین نماز دخیل هستند، افزود: از ۱۰ دستگاه برتر در امر اقامه نماز در این اجلاس قدردانی می شود، همچنین دستگاه‌هایی که نتوانسته اند در طول یک سال گذشته به وظایف خود عمل کنند، اعلام کتبی می‌شود.


در ادامه این نشست، سید محمد عبداللهی دبیر بیست و دومین اجلاس سراسری نماز با ارائه آماری از مقاله‌های ارسالی به دبیرخانه گفت: فراخوان مقالات در چهار محور نماز و سبک زندگی اسلامی، نماز و کاهش آسیب‌های اقتصادی، نماز و سلامت اقتصادی و سبک زندگی اسلامی و اقتصادی سالم، هر کدام با ۱۰ موضوع یا ۵ موضوع صورت گرفته است. از هزار و ۵۸۶ مقالاتی که در مرحله اول داوری مورد پذیرش قرار گرفتند،‌۹۴۷ مقاله توسط بانوان فرهیخته قلم زده شده و ۶۳۹ مقاله هم آقایان به رشته تحریر در آوردند. استان اصفهان رتبه نخست تعداد مقالات ارسالی و استان تهران در جایگاه دوم و در نهایت استان‌های لرستان و فارس مشترکاً رتبه سوم را به دست‌ آورده‌اند.


وی در پایان از اجرای بیش از ۱۰۰ برنامه در حاشیه اجلاس سراسری نماز خبر داد و گفت: این برنامه ها در قالب نشست‌ها و همایش‌های ویژه دانش آموزان، دانشجویان، بانوان و نمایشگاه‌های محتوایی در بوستان‌ها و اماکن تفریحی در حاشیه اجلاس در خرم آباد برگزار می‌شود.


بیستمین و دومین اجلاس سراسری نماز با موضوع «نماز و سبک زندگی» ۱۳ و ۱۴شهریور ماه جاری در استان لرستان برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط :
  1. شرط امام رضا(ع) برای اقامه نماز عید فطر/ چگونگی خروج پیامبر(ص)برای نماز
  2. قلب تپنده مسجد، نماز است/مسجد و تقویت بنیان‌های اخلاقی
  3. پیام آیت الله جوادی آملی به اجلاس روز جهانی مسجد/ مردم ستون سیاست اسلامی هستند
  4. هفتمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی برگزار شد/اعلام اسامی نفرات برتر
  5. نماز در قرآن؛ از تاکید از زبان پیامبران تا شمردن فوائد نماز

پارک علم و فناوری قم

zohur