۲۰ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، نشست «ابن‌سینا پژوهی در ترازوی نقد» با هدف نقد و بررسی دو کتاب مهم «سخن ابن‌سینا و بیان بهمنیار»، تألیف استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی و « التعلیقات ابن‌سینا» به تحقیق و تصحیح دکتر سید حسین موسویان، دوشنبه ۲۰ خرداد در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد.


در بخشی از این نشست حجت‌الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، ابن سینا را یکی از فلاسفه بزرگ ایران و جهان اسلام خواند و گفت: با اینکه ابن سینا عمر کوتاهی در حد ۵۸ سال داشت، اما آثار و برکات زیادی در حوزه منطق، الهیات، طبیعیات، ریاضیات، طب و… از خود بر جای گذاشت. با اینکه از میراث گذشتگان بهره مند بود اما ابداعاتی را هم داشته است که ضرورت دارد از آثارش او این ابداعات استخراج شود.


وی با اشاره به تصحیح کتاب«التعلیقات» ابن سینا، آن را از آثار ارزشمند ابن سینا هم در حوزه عامه و هم در حوزه الهیات بالمعنی الاخص، خواند و درباره کتاب « سخن ابن‌سینا و بیان بهمنیار» نیز گفت: دکتر دینانی با قلمی روان و دقیق به مباحث هستی شناسی و معرفت شناسی پرداخته است.


حجت الاسلام خسروپناه به سه زمینه فعالیت در ابن سینا پژوهی اشاره کرد و با تأکید بر آمادگی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در این حوزه، افزود: اولین کار احیای تراث و احیای آثار حکمی است. هنوز بسیاری از آثار ابن سینا تصحیح و چاپ نشده است و لازم است در این زمینه فعالیتها جدی شود. دومین کار تدوین نظامهای ابن سینا است مثل نظام معرفت شناسی ابن سینا، نظام علم النفس ابن سینا، نظام فلسفی ابن سینا و غیره.


وی تأکید کرد: کار سومی که از دیگر کارها سخت تر است، استنطاق حکمت ابن سینا است. باید از کلام و متن ابن سینا نسبت به پاسخ پرسشهایی که فلسفه های مضاف امروزی در پیش روی ما گذاشته، استفاده کنیم و به نظرم دکتر دینانی چنین کاری را در کتاب« سخن ابن‌سینا و بیان بهمنیار» کرده اند و ابن سینا را به نطق در آورده اند.


رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در پایان تأکید کرد: باید ابن سینای هزار سال پیش را به ابن سینای امروزی تبدیل کنیم که این کار با آثار خود ابن سینا امکان پذیر است چون معتقدیم همانطور که تفسیر به رأی متون دینی جایز نیست، تفسیر به رأی آراء حکما هم جایز نیست.


 

مطالب مرتبط :
  1. کتاب «جلال حکمت و عرفان» منتشر شد/ یادنامه استاد علامه سیدجلال‌الدین آشتیانی
  2. نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی به فلسفه‌ زبان» برگزار می شود
  3. انقلاب اسلامی درخت علم را آبیاری کرد/ فلسفه روح علوم است
  4. علاقه آیت الله خامنه ای به فلسفه از نوجوانی/ شعر برای ایشان تفنن نیست
  5. مدیرموسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران:ظرفیت های نخبگان باید به ایده و محصول شاخص تبدیل شود

پارک علم و فناوری قم

zohur