۲۴ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


خانم رحیمه دادش اورا رئیس واحد مطبوعاتی اداره مسلمانان قفقاز اعلام کرد روحانیون و امامان مساجد موظفند لباس متحدالشکل جدیدی را که اداره مسلمانان قفقاز تعیین کرده است، استفاده کنند.


خانم رحیمه دادش در ادامه افزود: ما لباسی را برای خادمان دینی انتخاب کرده ایم که امکان رفتن آنها به مجالس مختلف و داخل جامعه را بدهد.


گفتنی است در حدود دو سال پیش نیز مجلس جمهوری آذربایجان با تصویب قانونی اشتغال طلاب تحصیل کرده در حوزه های علمیه خارج از جمهوری آذربایجان را در مساجد این کشور ممنوع کرد.


در هنگام مباحث مجلس جمهوری آذربایجان در خصوص ممنوعیت اشتغال روحانیون تحصیل کرده در حوزه های علمیه خارج از جمهوری آذربایجان، سیاووش نوروزاف یکی از نمایندگان جنجالی حزب حاکم آذربایجان نوین در مجلس با اعتراض به رایج بودن لباس روحانیت شیعه در میان روحانیون جمهوری آذربایجان تصریح کرده بود که این لباس باید در جمهوری آذربایجان تغییر داده شود تا روحانیون جمهوری آذربایجان لباسی شبیه روحانیون ایران نداشته باشند!


طی سالهای اخیر دهها تن از روحانیون شیعه در جمهوری آذربایجان به علت اعتراض به ممنوعیت حجاب در مدارس دخترانه و نیز اعتراض به ترویج جنبه های مبتذل فرهنگ غربی در جمهوری آذربایجان از جمله برگزاری رژه همجنسگرایان غربی در باکو دستگیر و به زندان محکوم شده اند. از جمله روحانیون دستگیر شده جمهوری آذربایجان حاج محسن صمداف رهبر حزب اسلام، حاج آبگل سلیمانف و حاج طالع باقروف از روحانیون مبارز می باشند که در راس اعتراض کنندگان به ممنوعیت حجاب در مدارس جمهوری آذربایجان قرار داشته اند. این سه روحانی مبارز مطابق  رویه باقیمانده از زمان حاکمیت رژیم کمونیستی شوروی در جمهوری آذربایجان، به اتهاماتی همچون نگهداری مواد مخدر و سلاح و تلاش برای سرنگونی حاکمیت به زندانهای طولانی مدت محکوم شده اند.


گفتنی است بر اثر سیاست شیعه هراسی که طی ۲۰ سال گذشته در جمهوری آذربایجان حاکم بوده است، گروهها و سازمانهای وهابی فرصت عضوگیری در جمهوری آذربایجان و ترویج این فرقه را به دست آورده اند و طی یک سال اخیر اعزام اعضای این گروهها برای شرکت در حرکت های تروریستی سازمان تروریستی داعش در سوریه و عراق به معضل مهمی در جمهوری آذربایجان تبدیل شده است.

مطالب مرتبط :
  1. جمهوری افلاطون منتشر شد/ تغییر متن به زبان امروزی
  2. رابطه لباس و پوشش با فرهنگ/ ظرفیت جهانی لباس های محلی در ایران
  3. جلد دهم مجلدات گلشن ابرار به زودی منتشر می شود/ شرح حال بیش از ۳۰۰ تن از عالمان آذربایجان
  4. لباس زیرین را ترس از خدا و لباس روئین را آرامش قرار دهید/تفاوت جهاد با قتال
  5. آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

پارک علم و فناوری قم

zohur