۲۹ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، جلسه کارگروه چهار شنبه ٢۶ شهریور و جلسات دبیرخانه پنجشنبه ٢٧ شهریور در آستانه قزاقستان برگزار شد. در این جلسات  گفتگو نمایندگانی از کشورهای ایران، روسیه، واتیکان، انگلیس، عربستان، مصر، هندوستان، کره جنوبی، پاکستان، ژاپن، ازبکستان و نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور ادیان شرکت داشتند و پیرامون ضرورت همکاری های گسترده میان رهبران ادیان و سازمان های فعال در عرصه گفتگوی بینادینی بحث و تبادل نظر  کردند.


همچنین در این نشست ها که به ریاست آقایان baglan Mailybayev معاون گنگره ادیان و معاون رئیس نهاد ریاست جمهوری قزاقستان و Aidar Abuov رئیس مرکز بین المللی فرهنگ ها و ادیان قزاقستان و با حضور معاون وزیر امور خارجه و معاون وزیر فرهنگ و ورزش و نیز مفتی اعظم و ریس شورای معنوی مسلمانان قزاقستان برگزار شد، پیرامون موضوعات پنجمین کنگره رهبران ادیان و اوضاع منطقه و جهان به ویژه درگیری ها و خشونت هایی که بنام دین انجام می شود، سخنانی ارایه شد.


علی محمد حلمی ریس مرکز گفتگوی ادیان و تمدن های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که به دعوت دبیرخانه ادیان قزاقستان در این کنفرانس شرکت نموده بود، ضمن تقدیر و تشکر از مسولین دبیرخانه کنگره ادیان قزاقستان گفت: امروزه افراط گرایی و خشونت بنام دین متاسفانه تمامی ابعاد زندگی انسان را تحت تاثیر قرار داده و ارزش های الهی ودینی را که موجب کمال و رشد و آرامش بشریت است را به چالش کشیده است و این اعمال غیر انسانی از نگاه همه علما و رهبران دینی محکوم شده است.


وی همچنین با اشاره به آیات قرآن کریم در خصوص اخلاق، پارسایی، عدالت، مهرورزی و خوش رفتاری با همه انسان ها و احترام به پیروان دیگر ادیان آسمانی، پرهیز از خشونت و اعتدال در رفتار را مورد تاکید کتاب آسمانی قران و دیگر کتب آسمانی و پیامبران الهی دانست.


ریس مرکز گفتگوی ادیان و تمدن ها گفت: عوامل سیاسی و اجتماعی و عملکرد قدرت های زیاده خواه و سلطه طلب در شکل گیری این گروه های افراطی و حمایت از آنها سهیم هستند و با اظهارات نمایشی و تبلیغاتی خود نمی توانند ادعای مبارزه با این گروه های تروریستی را بنمایند.


حلمی افزود: جمهوری اسلامی ایران سال ها است که با برگزاری نشست های گفتگو با رهبران ادیان مختلف جهان ضمن تلاش برای توجه دادن به ضرورت احیای ارزش های الهی و اخلاقی و تاکید بر همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان نسبت به استفاده ابزاری از دین توسط قدرت های سلطه گر هشدار داده و از همه اندیشمندان و رهبران دینی می خواهد تا با اتخاذ راهکارها و برنامه های تاثیر گذار نسبت به آگاهی بخشی به جوامع وملت های خود و فاصله گرفتن از سیاست های جنگ طلبانه و خشونت آمیز و درگیری بین ادیان و مذاهب اقدامات خود را گسترش دهند.


در این کنفرانس دو روزه نماینده شورای پاپی واتیکان”خالد عکاشه” و “رمان بگداسارف” نماینده کلیسای ارتدکس روسیه، ریچارد اتکینسون کشیش کلیسای انگلستان، یانگ کی هون روحانی معبد بودا در آسیای مرکزی، خانم کالا آچاریا ریس انستیتوی مطالعات هندو از هندوستان، دکتر عبد الرحمن مشاور شیخ الازهر و دکتر عبدالله فهد مشاور وزیر فرهنگ و امور دینی عربستان و تنی دیگر شخصیت های  مسلمانان، مسیحیان وبوداییان طی سخنانی با تاکید برضرورت محکومیت اعمال تروریستی گروه های تکفیری و افراط گرا، وضعیت خاورمیانه راتاسف بار دانستند و خواستار همکاری و گفتگو برای مقابله با گروههای افراط گرای دینی شدند.


این کنفرانس، روز پنجشنبه ٢٧ شهریور با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.در بیانیه صادره آمده است: شرکت کنندگان در کنفرانس دبیرخانه ادیان جهانی و سنتی متفقا از جامعه جهانی می خواهیم تا با اظهارات و اقدامات خود افراط گرایی، رادیکالیسم، خشونت و تروریسم را محکوم نمایند و اینگونه اعمال را قبیح وجنایت علیه بشریت معرفی نمایند. همچنین ما شرکت کنندگان اعلام می کنیم که اعمال تروریستی و خشونت آمیز هرگز با دین واعتقادات دینی ارتباط و سنخیتی ندارد.

مطالب مرتبط :
  1. لزوم مبارزه جهانی با خشونت و افراط گرایی و تروریسم بررسی شد/ داعش مولود آمریکا، انگلستان و اسرائیل است
  2. گردهمایی رهبران ادیان مختلف در آستانه اجلاس تغییرات جوی سازمان ملل
  3. برگزاری نشست "جهان عاری از خشونت و افراط گری" در نمایشگاه کتاب تهران
  4. دیکتاتوری در کشورهای عربی عامل ظهور افراط گرایی است
  5. دولتها و رهبران دینی جهان باید در مقابل جنایت علیه بشریت متحد شوند

پارک علم و فناوری قم

zohur