۱۵ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نخستین دور نشست دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با رهبران دینی کنیا، با عنوان «نقش گفت‌وگوهای دینی در مقابله با افراط‌گرایی و خشونت» عصر روز گذشته ۱۴ مهرماه در سالن شهید رحیمی این سازمان برگزار شد.


آصف کریم، رییس هیأت رهبران دینی کنیایی حاضر در این دور از نشست‌ دینی و رییس جامعه‌ی شیعه‌ی اثنی‌عشری کنیا، در سخنانی با اشاره به تلاش‌هایش برای ایجاد تفاهم مشترک بین پیروان ادیان در این کشور آفریقایی، اظهار کرد: شیعیان کنیا رابطه‌ی مناسبی با رایزنی فرهنگی ایران در این کشور دارند.


وی ادامه داد: به دلیل سوء تبلیغات فراوان غربی‌ها و آنچه از رسانه‌ها به دست مردم می‌رسد، کنیایی‌ها دید منفی به ایران دارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا هیأتی را به ایران اعزام کنیم تا این کشور را از نزدیک ملاقات کنند و به بیان واقعیات درباره‌ی آن بین جامعه‌ی کنیا بپردازند و در کنار آن هم دیدار و گفت‌وگوهایی با رهبران دینی ایران داشته باشند.


وی افزود: این هیأت بازدیدی از کاخ نیاوران و بعد از آن از خانه‌ی امام خمینی (ره) در جماران داشت. همین محل زندگی امام خمینی (ره) بعد از بازگشت از تبعید نشان می‌دهد که انقلاب وی برای مردم بود و ما را بسیار تحت تأثیر قرار داد.


آصف کریم، در ادامه با اشاره به بازدید هیأت رهبران دینی کنیا از کلیسای آشوریان، گفت: برای ما ثابت شده است که ایران، در کمال بردباری و تحمل، تمامی ادیان را می‌پذیرد و با پیروان آنها همزیستی مسالمت‌آمیز دارد.ولنگتین ماتیسو، دبیرکل ائتلاف انجیلی کنیا، دیگر سخنران این مراسم بود. وی گفت: می‌دانیم که ایران در طول تاریخ دارای مردمانی بزرگ بوده است. در انجیل از کارهای بزرگ ایرانیان نام برده شده است و امروزه هم در کلاس‌های درس خود، تمدن ایرانی و بزرگی و کارهای بزرگ ایرانیان را تدریس می‌کنیم.


وی افزود: ذهنیت اشتباهی نسبت به ایران داشتم. به خاطر تبلیغات رسانه‌ای فراوان و مغرض، منتظر دیدن سلاح‌های اتمی در خیابان‌های تهران بودم؛ ولی آنچه دیدم، محبت و دوستی مردم و جوانانی بود که به دور از تبعیض با ما برخورد می‌کردند و علاقه‌ی خود به مردم آفریقا را نشان می‌دادند.


اولین روز از این دور از نشست با حضور آیت‌الله تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، دکتر ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ولینگتن ماتیسو، دبیرکل ائتلاف انجیلی کنیا، آصف کریم، رییس جامعه‌ی شیعیان کنیا، حجت‌الاسلام خسرو‌پناه، رییس مؤسسه‌ی حکمت و فلسفه، اسقف اعظم سرکیسیان، اسقف اعظم ارامنه‌ی ایران، قهرمان سلیمانی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و علی‌محمد حلمی، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان این سازمان، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، خورشیدیان، نماینده‌ی جامعه‌ی زرتشتی، یوناتن بت‌کلیا، نماینده‌ی آشوریان در مجلس شورای اسلامی و چند تن دیگر از رهبران دینی این کشور آفریقایی و محققان و پژوهش‌گران کشورمان برگزار شد.


نخستین دور نشست دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با رهبران دینی کنیا، امروز سه‌شنبه ۱۵ مهر، با حضور هیأت کنیایی در دانشگاه ادیان و مذاهب در شهر قم ادامه می‌یابد.

 

مطالب مرتبط :
  1. فتوای رهبر انقلاب درباره حرمت ساخت سلاح اتمی می تواند بابی برای تولید نظریه های اسلامی حقوق بین الملل باشد
  2. حضور حافظ و قاری برگزیده کنیایی در مسابقات بین المللی قرآن کریم ایران
  3. گردهمایی رهبران ادیان مختلف در آستانه اجلاس تغییرات جوی سازمان ملل
  4. یکصد و پنجمین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان علوم برگزار شد/ رئیس سازمان انرژی اتمی عضو فرهنگستان علوم شد
  5. پنجمین همایش «وقف و رسانه» برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur