۲۶ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین حسین انصاریان، مدرس اخلاق و پژوهشگر دینی، موقوفات را امانتی بسیار سنگین دانست و گفت: یک وقت بیت المال در دست ماست که امانت عام است اما موقوفات امانت بسیار خاص است، که یک ریال آن نباید بالا و پایین شود زیرا موقوفات متعلق به حضرت سیدالشهداء(ع)، حضرت صدیقه کبری(س)، قرآن و امام زمان(عج) است. واقف با چه نیت پاک و آرزویی، مال و اموال خود را وقف کرده است و خیانت در امانت موقوفات، در دنیا و آخرت برای انسان گران تمام می شود.


وی با بیان اینکه شیعه باید در کارهایش صادق و امانتدار باشد، تصریح کرد: کسی که امین است متخلق به اخلاق پیامبر است و شیعه چرا باید کسی را بالای سرداشته باشد که وی را زیر نظر داشته باشد زیرا فقط یک پاسبان باید داشته باشد و آن هم خداست.


وی با اشاره به آیه ۴۰ سوره مبارکه انفال اظهار داشت: « نِعْمَ الْمَوْلى‏ وَ نِعْمَ النَّصیر »یعنی تنها سرپرست و یار خوب ما پروردگار مهربان عالم است و تنها کسی که در زندگی ما همه چیز را با هم جور می کند، خداوند است و کس دیگری این هنر را ندارد.


حجت الاسلام انصایان تاکید کرد: در دفاع و حفظ این امانات باید شجاع بود و همان طور که خداوند در قرآن کریم می فرماید: « إِنَّ اللَّهَ یُدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا » من دفاع گر هستم؛ پس مردم مومن باید به خدا اعتماد و تکیه کنند زیرا تکیه گاهی است که فرو ریختنی نیست.


این مدرس اخلاق و پژوهشگر دینی اضافه کرد : وقتی انسان یقین دارد که در آغوش رحمت خداست احساسی به گناه در وجودش نمی ماند و با شجاعت کار درست و صحیح را انجام می دهد.


وی با اشاره به واقعه کربلا و شهادت شیعیان خالص و ناب در روز عاشورا، تاکید کرد: ما شیعیان چنین الگوهای ارزشمند و گرانقدری داریم؛ که حضرت اباعبدالله الحسین(ع) درباره ایشان فرمودند: « لا أعلم أصحابنا » یعنی من بهتر از ایشان را خبر ندارم و هیچ زمانی ندیدم و رسول خدا (ص) نیز درباره ۷۲ تن فرمود: گذشتگان به اینان سبقت نداشتند آیندگان هم از اینان سبقت نخواهند داشت.


حجت الاسلام انصاریان در پایان سخنانش گفت: بنابراین باید از اصحاب حضرت سیدالشهدا(ع) که اینگونه مورد وصف نبی مکرم اسلام(ص) و ابا عبدالله الحسین(ع) می باشند الگو بگیریم و مانند آنها زندگی کنیم.

 

مطالب مرتبط :
  1.  نقش مهم اخلاق را در حقوق نمی ­توان انکار کرد/ بررسی رابطه اخلاق و حقوق 
  2. اخلاق بر حقوق در ورزش مقدم است/ شروع اخلاق باعث اتمام قانون
  3. اخلاق پیامبر(ص) عامل جذب مردم می شد/ مبلغان اخلاق مدار باشند
  4. نظریه های نوین گستره حقوق را جزئی از محدوده اخلاق تلقی می‌کند/ مبانی قانون و اصول اخلاق
  5. احقاق حقوق و ارتقای بهره وری موقوفات از برنامه های ویژه امسال سازمان اوقاف است

پارک علم و فناوری قم

zohur