۱۲ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این کتاب در حقیقت مواضع و دیدگاه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تمام مسایل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی و اجتماعی است که به طور خلاصه و فهرست‌وار با ذکر متن اصلی سخنان ایشان و مصادیق موفقیت‌های به دست آمده در دوران ریاست جمهوری و پس از آن در دوران زعامت و رهبری نظام را ارایه می‌دهد.


مهم‌ترین ویژگی این کتاب، پرداختن به جزیی‌ترین مسایل و دقیق بودن محتوای آن همراه با ذکر موفقیت‌هایی است که در دوران رهبری رهبر معظم انقلاب به دست آمده و به صورت موضوعی تنظیم شده است.


کتاب در شش فصل کلی و هر فصل به موضوعاتی اختصاص یافته که در جمع بیست وشش موضوع به شرح ذیل می باشد:


فصل نخست: احیای دین که به چهار موضوع به قرار ذیل پرداخته است:

۱- خط امام خمینی (ره)، به سیره و روش عملی زندگی امام (ره) و اندیشه‌ی دینی و سیاسی ایشان از زبان مقام معظم رهبری پرداخته است.

۲- بیداری اسلامی، ایران را به عنوان مهد بیداری اسلامی معرفی و دشمنی مستکبران نسبت به ایران را شرح و بهار عربی را یک بیداری ناقص معرفی می‌کند.

۳- ایمان و برکات آن، اسلام را به عنوان منشأ خیر و برکت میظداند و بازگشت مردم به خداوند متعال را اساس موفقیت‌های زیربنایی و علمی انقلاب می‌داند.

۴- بصیرت، ضمن تعریف آن، معتقد است که بصیرت انسان را به سوی حق هدایت و مانند نوری راه را برای وی روشن می‌کند و سرانجام به لزوم داشتن بصیرت اشاره می‌کند.


فصل دوم: برنامه‌ریزی استراتژیک و راهبردی که شامل سه موضوع است:

۱- سندهای راهبردی، نگاهی به سند چشم‌اندازه بیست‌ساله انداخته و به نام‌گذاری دهه‌ی چهارم انقلاب توسط مقام معظم رهبری به دهه‌ی پیشرفت و عدالت اشاره کرده و سپس به چهار نشست راهبردی در ایران و هدف از برپایی آنها را بیان می‌کند و در ادامه به طرح علمی جامع و برخی از جزییات آن طرح مانند سند تحول ساختار آموزش و پرورش، سند راهبردی نخبگان، توجه به علوم انسانی، تحول در حوزه‌های علمیه و اصالت دادن به فرهنگ اشاره می‌کند.

۲- نامگذاری سال، یکی دیگر از ابتکارهای مقام معظم رهبری نام‌گذاری سال‌هاست که در این کتاب به برخی نام‌گذاری‌ها اشاره و هدف از این نام‌گذاری ها را بیان می‌کند؛ مانند سال وحدت ملی و مشارکت عمومی، سال پیامبر اعظم (ص)، سال وحدت ملی و انسجام اسلامی، سال جهاد اقتصادی و برخی از دیگر نامگذاری‌ها.

۳- وسعت اطلاعات مقام معظم رهبری، به دید وسیع ایشان در زمینه‌های مختلف اشاره دارد.


فصل سوم: حاکمیت مردم و پیروزی که در آن به پنج موضوع پرداخته شده است:

۱- ولایت فقیه، مفهوم ولایت خاص و عام و سپس ولایت فقیه و حکومت اسلامی شرح داده شده و پس از آن به سمت‌هایی که مقام معظم رهبری از آغاز نهضت اسلامی داشته‌اند اشاره و تأیید صلاحیت ایشان توسط امام خمینی (ره) و سپس انتخاب وی به سمت رهبری توسط مجلس خبرگان بیان شده و به نظر معظم‌له در خصوص ولایت فقیه اشاره می‌کند.

۲- حاکمیت دینی مردم، جمهوری اسلامی ایران نمونه‌ی عملی این حاکمیت بوده و در ادامه نویسنده توضیح می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران با دموکراسی غربی چه تفاوت‌هایی دارد و انتخابات را به عنوان رکن اصلی نظام اسلامی معرفی می‌کند.

۳- عاشورا، در این موضوع به تربیت عاشورایی و نقش مجالس عزاداری در احیای آموزهظهای دینی و تأکید مقام معظم رهبری به احیای این مجالس و ارشادات ایشان در این باره اشاره می‌کند.

۴- موضوع حضرت امام مهدی (عج)، به مسأله‌ی انتظار و کیفیت آن و اهمیت زمینه‌سازی برای ظهور حضرت حجت (عج) مطالبی اشاره و برپایی نظام جمهوری اسلامی ایران را یکی از مقدمات ظهور برمی‌شمرد.

۵- پیروزی در مقابله با چالش‌ها، یکی از تأکیدهای همیشگی رهبر معظم انقلاب بوده و از آغاز انقلاب همراه نظام بوده است؛ مانند جنگ تحمیلی، فشارها و تحریم‌های اقتصادی، پرونده‌ی هسته‌ای، میدان علم و تکنولوژی و اینکه یکی از دلایل این پیروزی‌ها، شایستگی ملت ایران و رهبری شایسته‌ی آن است.


فصل چهارم: مقابله با جنگ نرم که در این فصل پنج موضوع مطرح شده است:

۱- دشمنی با اسلام، منظور همان دشمنی غرب و شرق با ایران از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی است.

۲- جنگ نرم و فتنه‌ی سال ۸۸، به راهنمایی‌های رهبر انقلاب درخصوص مقابله با جنگ نرم و خنثی کردن فتنه‌ی فتنه‌گران و در نهایت به اجرای قانون برای همه به عنوان مرجعی که باید همگی به آن پای‌بند باشند، اشاره می‌کند.

۳- نقد سازنده و مثبت، رهبر انقلاب مردم را به ارایه‌ی نقد سازنده و عدم سرپوش گذاشتن بر روی اشتباهات تشویق می‌کنند.

۴- حق استفاده از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز، به بیانات رهبر انقلاب در این خصوص و ارایه‌ی راهکارهایی برای ادامه‌ی این مسیر اشاره دارد، سپس مطالبی درباره‌ی مقابله غرب در برابر پیشرفت علمی ایران بیان کرده و بعد به بیان حرمت ساخت و استفاده از سلاح هسته‌ای از دیدگاه اسلام می‌پردازد.

۵- مذاکره با آمریکا، بیاناتی از رهبر انقلاب و دیدگاه‌های ایشان در خصوص مذاکرات هسته‌ای با آمریکاست.


فصل پنجم: ارکان اصلی تشکیل‌دهنده‌ی جامعه که به شش موضوع اصلی ذیل پرداخته شده است:

۱- آموزش و پرورش، به اهمیت آموزش و پرورش و نقش معلم در این حوزه و پس از آن تربیت دینی و تزکیه‌ی نفوس، مطالبی از بیانات معظم‌له ارایه شده است.

۲- اهتمام به قرآن کریم که به مسأله‌ی توجه به گسترش مفاهیم و آموزش قرآن کریم در کشور و نیز برگزاری مسابقات مختلف قرآنی در سطوح مختلف داخلی و بین‌المللی و تأکید رهبر معظم انقلاب بر حضور دایمی قرآن در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مطالبی بیان شده است.

۳- زن و خانواده، توجه و تأکید رهبری انقلاب به جایگاه زن و نقش او در ساختار خانواده و نیز تأکید بر ادای حقوق زنان در جامعه و مسأله‌ی عفاف و حجاب و اشتغال زنان و حضور آنها در عرصه‌ی انقلاب و عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، علمی و فرهنگی در جامعه و سپس به نگاه غرب به زن‌ها اشاره شده است.

۴- جوانان و انقلاب، توجه به اینکه حضور جوانان بزرگ‌ترین پیروزی انقلاب به شمار می‌رود، به حضور جوانان در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تأسیس آن پس از پیروزی انقلاب و موفقیت‌های این نهاد انقلابی اشاره کرده و بسیج را یکی از پدیده‌های شاخص انقلاب معرفی می‌کند.

۵- به فواید حج و برقراری ارتباط با خالق یکتا و جهاد با نفس و شست‌وشوی درون از رذایل اخلاقی در این فریضه‌ی الهی اشاره و در ادامه به مسأله‌ی برائت از مشرکین به عنوان یکی از برکات حج و یک فریضه‌ی سیاسی ـ عبادی اشاره شده است.

۶- استفاده از هنر، به تأکیدات رهبر انقلاب به استفاده‌ی درست از هنر و اصلاح این ذهنیت غلط که هنر مخالف با دین است، اشاره داشته و صداوسیما را به عنوان مرکز هدایت مردم معرفی می‌کند.


فصل ششم: مسایل مهم که به سه موضوع وحدت اسلامی، مسأله‌ی فلسطین به عنوان اصلی‌ترین مسأله‌ی نظام و همچنین حزب‌الله، الگویی برای جهاد و جنبش‌های مردمی می‌پردازد و به نظرات معظم‌له درباره‌ی این سه موضوع مهم و راهنمایی‌های ایشان اشاره می‌کند. و در پایان پیوست کتاب که شامل سه پیوست قوانین و طرح توسعه‌ی پنج‌ساله‌ی پنجم، متن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

مطالب مرتبط :
  1. حزب الله لبنان و بیداری اسلامی منتشر شد/ تاریخچه حزب الله لبنان و نقش آن در منطقه
  2. سمینار بین المللی مردم سالاری دینی در اندیشه آیت الله خامنه ای در لبنان برگزار می شود
  3. «اساس تاریخ شیعیان در سوریه و لبنان» منتشر شد
  4. انتشار دو کتاب علامه طهرانی به زبان عربی در لبنان
  5. ترجمه کتاب دین و علم «ایان باربور» منتشر شد/ معرفی چند کتاب پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

پارک علم و فناوری قم

zohur