۲۲ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این کتاب دستاورد پژوهشی طرحی در پژوهشکده ارتباطات فرهنگی بین الملل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که توسط دکتر هوشنگ نایبی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و محمدحسن آغاز انجام گرفته است؛ ناظر علمی این پژوهش دکتر سیدمجتبی رضوی طوسی و ارزیاب آن دکتر عباس کشاورز شکری بوده است.


این کتاب در هفت فصل تدوین شده است: فصل یکم به طرح سؤال اصلی این کتاب، اهداف و اهمیت آن اختصاص دارد. در فصل دوم مبانی روش‏شناسی (روش پژوهش، روش گردآوری داده ‏ها، جامعۀ آماری، روش نمونه ‏گیری و تعریف عملیاتی متغیرها) مطرح شده است. در فصل سوم وضعیت فرهنگی و اجتماعی زرتشتیان ؛ در فصل چهارم وضعیت فرهنگی و اجتماعی ارامنه، در فصل پنجم وضعیت فرهنگی و اجتماعی آشوریان و در فصل ششم وضعیت فرهنگی و اجتماعی کلیمیان مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.


فصل هفتم هم به مقایسه وضعیت فرهنگی و اجتماعی اقلیت‏های دینی اختصاص دارد. با توجه به دستور دین مبین اسلام در رعایت حرمت و حفظ مودت با اهل کتاب و همچنین با عنایت به اصول متعدد قانون اساسی، این کتاب در پی آن است که مشخص کند منویات و مقاصد مدنظر قانون دربارۀ اقلیت‏های دینی در ایران تا چه حد رعایت شده و این اقلیت‏ها به لحاظ فرهنگی و اجتماعی در چه جایگاهی قرار دارند و خود را در چه جایگاهی می‏بینند. به عبارت دیگر، سؤال و مسئله اصلی نوشتار حاضر این است که وضعیت اجتماعی و فرهنگی اقلیت‏های دینی ایران چگونه است؟ همچنین هدف این کتاب سنجش و توصیف وضعیت فرهنگی و اجتماعی اقلیت‏های دینی ایران و مقایسه آنها با یکدیگر است.


بررسی های انجام شده در این کتاب نشان می‌دهد در کل وضعیت فرهنگی و اجتماعی هر چهار اقلیت دینی زرتشتیان، ارامنه، آشوریان و کلیمیان بسیار نزدیک به هم است و تفاوت‏های اندکی بین آنها وجود دارد. از دیگر نتایج این تحقیق می توان به این موارد اشاره کرد:


– آشوریان بیش از همه به مطالعه روزنامه و مجله می‏ پردازند و زرتشتیان و کلیمیان کمتر. در عوض کلیمیان بیش از همه کتاب غیردرسی می ‏خوانند و ارامنه کمتر از همه.


– بیشتر اقلیت‏های دینی از وضع سلامتی و محله سکونت و میزان‏ آزادی ‏مذهبی ‏اقلیت‏ها راضی ‏اند، اما از وضع مالی خود و وضعیت اقتصادی کشور چندان راضی نیستند. در کل رضایتمندی از ابعاد گوناگون زندگی و احساس خوشبختی در ارامنه از همه بیشتر و در آشوریان از همه کمتر است.


– گرایش به تعامل با هم‏کیشان، هم‏کیش بودن دوستان، همکاران یا همسایگان ‏یا دادوستد اقتصادی در بین زرتشتیان از همه بیشتر و در بین کلیمیان از همه کمتر است.


– گرایش به ملیت که مبین افتخار کردن به ایرانی‌ بودن خود و تمایل نداشتن به ترک ایران است، در بین زرتشتیان بیشتر و در بین ارامنه و کلیمیان کمتر است.


– کلیمیان بیش از همه عملکرد دولت را در ایجاد امنیت در جامعه، افزایش رفاه مردم، حفظ ارزش‏های دینی و اخلاقی و حمایت از آزادی اقلیت‏های دینی موفقیت‏آمیز می‏بینند و ارامنه کمتر از همه.


کتاب «ارزش‌ها و نگرشهای اقلیت‌های دینی ایران» نوشته دکتر هوشنگ نایبی و محمدحسن آغاز با همکاری پژوهشکده باقرالعلوم(ع) در شمارگان هزار نسخه با قیمت ۶۰۰۰ تومان وارد بازار نشر شده است.

مطالب مرتبط :
  1. کتاب «جامعه‌پذیری دینی در ایران» منتشر شد
  2. جلد سوم مطالعات استراتژیک توسعه فرهنگ دینی منتشر شد
  3. کتاب «جلال حکمت و عرفان» منتشر شد/ یادنامه استاد علامه سیدجلال‌الدین آشتیانی
  4. نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی به فلسفه‌ زبان» برگزار می شود
  5. کتاب «اسلام‌هراسی در غرب» در خبرگزاری مهر رونمایی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur