۳۱ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


دکتر عباس محمدی اصل، عضو هیئت علمی جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشتباه خواندن تصور عده­‌ای که مردم ایران را به لحاظ رفتاری، اجتماعی و سیاسی غیرقابل پیش بینی می­‌دانند، گفت: تمام مسئله این است که ما بر حسب روان‌‌شناسی فردی درصدد یافتن قوانین اجتماعی هستیم و این کاملاً اشتباه است، چراکه با جمع کردن ویژگی­های فردی، قوانین جمعی حاصل نمی‌­شود.


وی افزود: الگوی پدیده‌­های مدرنی مثل انتخابات از کشورهای غربی گرفته شده است از همین رو باید رفتارهای جدیدی مثل رفتارهای انتخاباتی را در مقایسه با الگوهای غربی ارزیابی کرد.


وی یادآور شد: رفتار انتخاباتی در جامعه غربی مبتنی است بر مبانی تولیدی و اقتصادی جامعه و شیوه‌­های حزب­‌گرایی است، بنابراین در مدل نظری انتخابات، با یک شرایط صنفی مواجه هستیم که ناشی از تولید اقتصادی است؛ به دنبال این شرایط، اصناف جهت یافتن شرایط کار و تولید بهتر با یکدیگر به هم‌­فکری پرداخته و تلاش آنها منجر به ارائه برنامه­ های سیاسی در غالب احزاب می­ شود. در نهایت برنامه‌­های حزبی به معرض رأی گیری گذاشته و برنام‌ه­ای که متوسط جامعه بر آن صحه می‌­گذارند، انتخاب می­‌شود.


محمدی اصل ادامه داد: با در نظر گرفتن این مدل نظری به راحتی به این نتیجه می­‌رسیم که جامعه ما با آن الگو فاصله بسیاری دارد چرا که در وهله اول، جامعه ایران، یک شرایط استبدادی ۳۰۰۰ ساله را پشت سر گذاشته و تجربه­‌ای در زمینه دموکراسی و تبعات آن یعنی انتخابات ندارند، ثانیاً در دوره جدید، پیدایش نفت و وابستگی اقتصادی به آن باعث شد با موضوعی به نام تولید اقتصادی بیگانه باشیم و به تبع آن درصدد تشکیل مجموعه­‌هایی بنام صنف و حزب نیز نباشیم.


وی در خصوص اینکه چرا مردم ایران به لحاظ رفتاری، اجتماعی و سیاسی قابل پیش بینی نیستند، گفت: این موضوع به اشتباه در جامعه ما انگاشته شده است و ریشه این اشتباه در تحلیل­‌های روان­شناسی است که بر اساس فردمحور صورت می­‌گیرد، یعنی تصمیم‌گیری­‌ها مبتنی بر صحبت­‌های افراد است، در حالی­‌که قواعد حاکم بر عملکرد جمع و اجتماع متفاوت از قوانین عملکرد افراد است.


این محقق و استاد دانشگاه بیان کرد: تمام مسئله این است که ما بر حسب روان­‌شناسی فردی درصدد یافتن قوانین اجتماعی هستیم و این کاملاً اشتباه است، در واقع با جمع کردن ویژگی‌­های فردی، قوانین جمعی حاصل نمی‌­شود.


عضو هیئت علمی جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به این سؤال که چه ویژگی­‌های مردمی می­‌تواند برای پیشرفت و توسعه مورد استفاده قرار گیرد، گفت: در حال حاضر باید بیشترین تأکید و تمرکز را بر شور انتخاباتی، انتظارات، امیدها و چشم اندازهایی داشته باشیم که در حداقل ۵۰ درصد جامعه به وجود آمده است و تلاش کنیم زمینه­‌ای فراهم شود که این شور و التهاب جهت مثبتی به خود بگیرد.


وی افزود: اگر نتوانیم این فضا را بسترسازی کنیم و وعده­‌های دور از دسترس دهیم، ممکن است این شور و هیجان ناکام مانده و انتظار برای ظهور تحول دوباره توسط یک شخص دیگر در دوره دیگر ایجاد شود.


این کارشناس در پایان تصریح کرد: باید شور و التهاب ایجاد شده را به سمت حل مسائل سوق داد و آنها را به یک فرصت تبدیل کرد، باید نیازهای قشر انتخاب کننده را شناسایی کرده و بررسی همه جانبه صورت گیرد که کدام نیاز اولویت دارد و کدام‌یک در دسترس است و زودتر به نتیجه می­‌رسد و … . در غیر این صورت باید شاهد آسیب­‌های دوباره باشیم.

مطالب مرتبط :
  1. رفتار مردم در انتخابات ریاست جمهوری تحلیل جامعه شناختی می شود
  2. مواضع اخیر اصلاح‌طلبان نشان داد فهمی از توسعه سیاسی ندارند/ آسیب‌شناسی رفتار انتخاباتی
  3. نشست «روندهای تغییرات اندیشه در ایران» برگزار می شود
  4. ایران در دوره اشکانی بررسی می شود
  5. قدرشناسی کاندیدای پیروز از سایر رقبا از اخلاق انتخاباتی پس از پیروزی است

پارک علم و فناوری قم

zohur