۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت‌الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بازدید از شهرداری قم گفت: فقه ما در تمامی ساختارها حرفی برای گفتن دارد. یکی از آن ها موضوع مدیریت شهری و شهرسازی است که باید در این زمینه کار شده و مطالب مرتبط با مدیریت شهری استخراج شود.


وی افزود: در خصوص ارتفاع ساختمان‌ها، فاصله میان آنها، جایگاه خدمات عمومی در شهرها و… آیات و روایات بسیاری وجود دارد که باید این مسائل استخراج و مد نظر قرار گیرد. ما می‌توانیم یک مهندسی فقهی برای شهر اسلامی ارائه کنیم و اگر به دنبال شهر اسلامی هستیم باید این معیارهای اسلامی را رعایت کنیم.


وی با بیان اینکه فرهنگ غرب در حال گسترش است، گفت: نباید اجازه دهیم این فرهنگ بیش از این گسترش پیدا کند و باید با معرفی الگوهای اسلامی در همه ابعاد به ویژه مدیریت شهری در گسترش مباحث اسلامی تلاش کنیم.


آیت الله اراکی اذعان داشت: شهرسازی مبتنی بر مبانی غربی آثار منفی بسیاری دارد که باید این موضوع را پایان داده و اجازه نداد سبک و سیاق فرهنگ‌های دیگر در کشور ما رسوخ کند.


وی با اشاره به جایگاه شهر قم گفت: قم یک شهر مقدس و ام‌القرای جهان تشیع به شمار می‌رود و از این رو از شهرداری قم نیز انتظار می‌رود در مسائل فقه اسلامی مدیریت شهری تلاش کند و با پژوهش و تحقیق در گسترش آن بکوشد. قم باید در این عرصه پیشتاز باشد و از آنجایی که شهرداری قم و شخص شهردار اهتمام ویژه‌ای به این موضوع دارند می‌توان اقدامات خوبی را در این زمینه ایجاد کرد.


دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: باید قم به عنوان پایلوت مدیریت شهری اسلامی به جهان معرفی شود تا بتواند الگوی مناسب شهری ارائه کند. شهرداری قم یکی از شهرداری‌های موفق کشور در چند سال اخیر بوده است و خدمات خوبی را ارائه کرده و با توجه به ارتباط خوب شهردار با مراجع عظام تقلید باید از تلاش‌های آنها قدردانی کنیم.

مطالب مرتبط :
  1. آرامش و متانت حاصل مدیریت صحیح زندگی است/ در مدیریت زمان ضعف داریم
  2. نشست «مدیریت جهادی در قرآن» برگزار شد/ ۲ شرط اساسی تحقق مدیریت جهادی
  3. حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری با تقدیر از عملکرد مرکز رشد؛ ایده استفاده از سبک زندگی اسلامی در توسعه شهری عالی است
  4. نقش وقف و نذر در مدیریت شهر مشهد بررسی شد
  5. فرهنگ عمومی از جایگاه بالایی برخوردار است

پارک علم و فناوری قم

zohur