۱ تیر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، همایش «وحدت امت اسلامی» به همت و همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران، رایزنی فرهنگی ایران و انجمن جهانی اعتدال در کشور تونس برگزار شد. در این همایش دهها تن از اندیشمندان و نخبگان دینی، فرهنگی و دانشگاهی و برخی از روسای احزاب تونسی، صادق المهدی نخست وزیر سابق سودان و آیت‌الله‌محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی شرکت کردند.


آیت الله اراکی در این همایش با تبیین شرایط حساس فعلی در جهان اسلام تاکید کرد که دشمنان اسلام نقشه‌ای شیطانی را برای از بین بردن یکپارچگی امت اسلامی طراحی کرده‌اند و درصدد هستند با دامن زدن به فتنه‌های طایفه‌ای و راه افتادن جنگ‌های مذهبی توجهات را از دشمن حقیقی یعنی رژیم صهیونیستی منحرف کنند.


رئیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بر ضرورت هوشیاری و بیداری امت اسلامی برای مواجهه با این توطئه‌ها و خنثی سازی آنها تاکید کرد و با انتقاد شدید از مواضع تفرقه افکنانه و فتاوی فتنه‌انگیزانه برخی چهره‌های به‌ظاهر دینی جهان اسلام، گفت: آیا بهتر نیست یوسف القرضاوی و امثال او به‌ جای دامن زدن به آتش جنگ و خونریزی در سوریه توجه مردم را به دشمن حقیقی یعنی رژیم غاصب صهیونیستی جلب کنند؟


در این همایش که برای نخستین بار در تونس برگزار می‌شد حاضران با استقبال شدید از سخنان آیت الله اراکی توطئه‌های دشمنان ملت های مسلمان و مزدوران داخلی آنها را محکوم کردند.


پیمان جبلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس نیز با تاکید بر اهمیت همگرایی ملت‌های مسلمان گفت: مسلمانان امروز انتظار دارند از علمای خود سخنانی بشنوند که موجب تقویت صفوف آنان در برابر دشمن اصلی یعنی رژیم غاصب صهیونیستی شود نه سخنانی که به فتنه ها و اختلافات دامن زند.


همچنین آیت الله اراکی با حضور دو ساعته در برنامه زنده شبکه تلویزیون الجنوبیه تونس به تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در تقویت وحدت امت اسلامی و مبارزه با تلاش‌های تفرقه افکنان و فتنه‌گران پرداخت.


در این سفر همچنین آیت الله اراکی با منصف المرزوقی رئیس جمهوری تونس دیدار کرد و المرزوقی در این دیدار با تبریک برگزاری باشکوه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در ایران خواستار تعامل جدی دو کشور برای ارتقای مناسبات شد.


رئیس جمهوری تونس همچنین در تماسی تلفنی با  حجت الاسلام روحانی انتخاب وی را تبریک گفت و افزود: به رییس جمهوری منتخب ملت ایران برای حل مشکلات منطقه و جهان اسلام ازجمله سوریه امید بسته‌ایم.


رئیس جمهوری تونس در ادامه دیدار با آیت الله اراکی که برای مشارکت در همایش وحدت اسلامی به تونس سفر کرده، از فعالیت‌های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در تقویت وحدت میان صفوف مسلمانان جهان و مواجهه با فتنه‌های طایفه‌ای و مذهبی بویژه در شرایط حساس فعلی جهان اسلام تقدیر کرد و گفت: تونس از هر تلاشی برای ایجاد وحدت و ترویج همگرایی در میان ملت‌های مسلمان حمایت می‌کند.


منصف المرزوقی همچنین با تکرار موضع قاطع کشورش در مخالفت با هرگونه دخالت خارجی در سوریه بر ضرورت پایان هرچه سریع‌تر بحران این کشور از طریق راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز و سیاسی تاکید کرد.

مطالب مرتبط :
  1. انتشار جلد سوم اعترافات فتنه با موضوع نقش حزب کارگزاران سازندگی
  2. فریب توطئه دشمنان را نخورده و با وحدت آتش فتنه را بی اثر خواهیم نمود
  3. فهم فلسفه قرون وسطی بدون ابن‌سینا امکان ندارد/ ابن سینا اجمال تفکر فلسفی مسلمانان است
  4. مراسم بزرگداشت آیت الله سید محمد خامنه ای برگزار می شود
  5. «نقشه راه» منتشر شد/ شناخت خط مشیهای سیاسی

پارک علم و فناوری قم

zohur