۱۳ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


روز دهم ذیحجه، روز عید قربان است و بسیار روز شریفی است و اعمال آن چند چیز است:
۱- غسل ، که در این روز سنت مؤکد است و بعضی از علما واجب دانسته‎اند.


۲- اقامه نماز عید قربان، به همان نحو که در عید فطر ذکر شده است. اما در این روز مستحب است که بعد از نماز با گوشت قربانی افطار شود.


۳- خواندن دعاهائی که وارد شده پیش از نماز عید و بعد از آن و در اقبال ذکر شده و شاید بهترین دعاهای این روز، دعای چهل و هشتم صحیفه


سجادیه باشد که اوّل آن “اَللّهُمَّ هذا یَوْمٌ مُبارَکٌ” است.


۴- خواندن دعای چهل و ششم صحیفه سجادیه که این گونه آغاز می‎شود: “یا مَنْ یَرْحَمُ مَنْ لا یَرْحَمُهُ الْعِبادُ”.  ۵- خواندن دعای ندبه .


۶- قربانی کردن که سنت مؤکد است.


۷- خواندن تکبیرات برای کسی که در منا باشد بعد از پانزده نماز که اولش نماز ظهر روز عید است و آخرش نماز صبح روز سیزدهم است و کسانی که در سایر شهرها هستند نیز بعد از ۱۰ نماز از ظهر روز عید تا صبح دوازدهم این تکبیرات را بگویند.


تکبیرات بنا بر روایت صحیح در اصول کافی از این قرار است: اللهُ اَکْبَرُ اللهُ اَکْبَرُ لا اِلهَ اِلا اللهُ وَاللهُ اَکْبَرُ اللهُ اَکْبَرُ اللهُ اَکْبَرُ ولِلّه الْحَمْدُ اللّهُ َکْبَرُ: خدا بزرگتر از توصیف است، معبودی جز خدا نیست و خدا بزرگتر است، و ستایش خاص خداست.


اعَلی ما هَدانا اَللّهُ اَکْبَرُ عَلی ما رَزَقَنا مِنْ بَهیمَةِ الاْنْعامِ: خدا بزرگتر است بر آنچه ما را راهنمائی کرد خدا بزرگتر است بر آنچه روزی ما کرد از چهارپایان انعام (شتر و گاو و گوسفند) وَالْحَمْدُلِلّهِ عَلی ما اَبْلانا: و ستایش خاص خدا است برای آنکه آزمود ما را  و مستحب است که به مقداری که توانایی است این تکبیرات بعد از نمازها تکرار شود.

مطالب مرتبط :
  1. اعمال شب و روز عید قربان/ نگاهی به سابقه قربانی از زمان حضرت آدم(ع)
  2. تقویم اعمال حجاج مشخص شد/ ۱۲ مهر عید قربان در عربستان
  3. خدایا مرا به اعمال صالح رهنما باش/ اهمیت نیت در اعمال
  4. آثار معنوی حج در جهان مادی گرای امروز/ اسرار عرفانی قربانی کردن در حج
  5. فلسفه و تاریخچه ذبح قربانی؛ هر عملی که در آن تقرب باشد، قربانی است

پارک علم و فناوری قم

zohur