۲۱ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، قرآن در پیدایش تدریجی جهان صریحا تاکید می کند: و لقد خلقنا السموات والارض و ما بینهما فی سته ایام؛ ما آسمان ها و زمین و آنچه را در بین آنهاست در شش روز آفریدیم. (سوره ق آیه ۳۸)


از این آیه بدست می آید که تطور و تحول جهان در بستر زمان رخ داده است؛ منتهی باید توجه داشت که هدف داری در جهان که اینک یک پدیده مسلم علمی است فقط از طریق جهان بینی الهی قابل توجه است، برای نمونه به یکی از آنها استناد می جوییم. در سوره دخان، آیه ۳۸ قرآن می فرماید: و ما خلقنا السموات و الارض و ما بینهما لاعبین؛ آسمان و زمین و آنچه را در بین آنهاست بازیچه نیافریدیم.


به هر شکل جهان متحول و هدف دار در طول زمان پیچیده تر و سازمان یافته تر می شود تا به منظومه شمسی می رسد که لازم است سیر بحث را از آن ادامه دهیم.


زمین ما نیز دوره هایی را پشت سر می گذارد که هر یک میلیون ها سال طول می کشد،در ابتدا حالت گازی داشته، سپس حالت مایعی پیدا می کند به طوری که مواد آن به راحتی جابه جا می شود و به همین سبب عناصر سنگین تر به سوی مرکز زمین جریان یافته و کم کم سطح زمین در طول هزار سال،سرد و جامد شده و ضخامت قابل توجهی پیدا می کند.عمق جامد زمین تا ۴۰ کیلو متر است و زمین هر چه مسن تر می شود و بر اثرآن حوادث دیگری همراه با پیدایش کوه ها و قاره ها به وجود می آید، جو اطراف زمین کم کم شکل می گیرد؛ ولی مواد اصلی آن هنوز در درون زمین اند.


مثلا در اتمسفر زمین اکسیژن آزاد و ازت وجود نداشته، بلکه اکسیژن آزاد محصول فتوسنتز گیاهان سبز و خزه ها می باشد؛اما در آغاز در اثر تابش اشعه خورشید در طی میلیون ها سال،اسید کربنیک به کربن و اکسیژن تجزیه شده،و کربن به صورت ذخایر عظیم ذغالی سرب و نفت در آغوش زمین جای گرفته و اکسیژن آزاد در جو زمین قرار می گیرد.


آب بر اثر ترکیب اکسیژن های آزاد با هیدروژن موجود در جوزمین به وجود می آید،باران های ممتد و سنگین،سال ها زمین را می شوید و گودال ها را پر کرده و دریا ها و اقیانوس ها را به وجود می آورد.


پیدایش حیات بر روی کره زمین در جریان تحول جهان ماده، به تکامل تدریجی زمین و پیدایش آب بر روی زمین منتهی می شود؛ به عبارت دیگر حیات، پس از پیدایش آب بر روی کره زمین مطرح می شود و این امری است که کوچک ترین تردیدی از دیدگاه علم درباره آن وجود ندارد.


سوره انبیا،آیه ۳۰ قرآن به خلقت اشیاء از آب نیز اشاره می کند: وجعلنا من الما کل شی حی؛ آنچه را تا کنون علم کنونی در باره حیات و تحولات آن بیان می دارد به طور کلی عبارت است از اینکه آب،حلال موادی بود که قطره های باران از هوا به زمین آورده و به دریاها بردند.


آب ها درجریان خویش سنگ های مسیر را متلاشی و نمک های آن را شسته و به دریاها بردند و در آنها مواد مرکب که از جمله مواد کربن و نیتروژن دار نیز بود به وجود آمد، و همین مواد بودند که مواد خام لازم جهت پیدایش حیات را به وجود آوردند.


البته ممکن است مقداری هیدرو کربن و آمونیاک اتمسفر اولیه در هوا باقی مانده باشد، ولی جریان های طبیعی نیز در ساختن این دو ماده کمک کردند؛ یعنی اتم هیدروژن با نیتروژن ترکیب و آمونیاک ساخته شد، آمونیاک که افزایش یافت، به وسیله باران ها به دریا ها انتقال یافت و از طرفی اشعه خورشید با اشعه ماورا بنفش که همراه داشت اتم هایی از آن و هیدرو کربن و آمونیاک جدا کرده و با هم ترکیب کرد و اسید آمینه ساخت. باز هم باران، آن ها را به دریاها برده و دریاها پر از مواد آلی شد و کم کم در این مرحله ملکول های پیچیده تری به وجود آمدند.


ساده ترین مهره داران،تاریخشان طبق مطالعات زمین شناسی به ۴۵۰ میلیون سال قبل می رسد و سپس موجودات دیگری که از لحاظ تکامل در مراحل بعدی قرار دارند به وجود آمدند تا بالاخره پستانداران که از لحاظ تکامل در صدر همه جانوران قرار دارند به وجود می آیند و در پایان،آخرین موجود بسیار پیچیده و عظیم شگرفی که به اتفاق همه علمای جهان پیچیده تری و شگرف ترین موجود جهان است یعنی انسان به وجود می آید.آنچه که برای ما در این بحث مهم است این است که مثلا از پیدایش اولین مهره داران ۴۵۰  میلیون سال و بالاخره از پیدایش پستانداران،نزدیک به ۷۵  میلیون سال می گذارد و در می یابیم که تکامل موجودات از ماده بی شکل گرفته تا پیچیده ترین موجود به طورتدریجی از ساده به سوی پیچیده بوده است.                                                       

مطالب مرتبط :
  1. قرآن مجید و مسئله پیدایش تدریجی جهان
  2. چگونگی تبدیل عمل به جزا در قیامت/ بررسی سه نظریه مبتنی بر قرآن مجید
  3. سوره هایی که یکباره بر پیامبر(ص) نازل شد/ نزول تدریجی قرآن چه موقع آغاز شد
  4. تأکید بر روشهای تدریجی آموزش مفاهیم قرآن/ بررسی آفات تربیت دینی در محیط های آموزشی
  5. خاستگاه و علل پیدایش سکولاریسم

پارک علم و فناوری قم

zohur