۲۳ اسفند ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، یکی از آیین های کهن پیش از نوروز یاد کردن از مردگان است که به این مناسبت به گورستان می روند و خوراک می برند و به دیگران می دهند. در روزهای پنجه، از جمله رسم ها،تهیه کردن غذا، آیینی مذهبی بوده، ابوریحان می نویسد؛ و گبرکان در این پنج روز خورش و نوشیدنی نهند روان های مردگان را وهمی گویند که جان مرده بیاید و آن غذا گیرد.


غذا پختن و بر مزار مردگان بردن در قرن چهارم، رسم بوده است؛ از خوارزم تا فارس؛ خوارزمیان پنج روز آخر اسفند و پنج روز دیگری که در پی آن است و ملحق به این ماه مانند اهالی فارس در روزهای فروردگان برای ارواح مردگان در گورستان غذا می گذارند.


یکی از صورت های بر جا مانده این رسم، در شهرو روستا به گورستان رفتن”پنج شنبه آخر سال”است، به ویژه خانواده هایی که درطول سال عضوی را از دست داده اند. رفتن به زیارتگاه ها و”زیارت اهل قبور”در پنج شنبه و نیز روز پیش از نوروز و با مداد نخستین روز سال رسمی عام است.


در این روز،خانواده ها خوراک پلو خورش،نان،حلوا و خرما بر مزار نزدیکان می گذارند و بر مزار تازه گذشتگان شمع،چراغ روشن می کنند. در برخی از شهرهای ایران، روز پیش از نوروز،خانواده های عزادار از خویشان و نزدیکان با غذا و حلوا پذیرایی می کنند و در سر مزار جمع می شوند. همچنین رسم است که ایرانیان در موقع سال تحویل به زیارت قبر امامان و امام زادگان می روند.


علمای شیعه، نوروز را بسیار بزرگ دانسته ووقایع مهمی را بدان نسبت داده اند. نوروز،جشن تولد دوباره زمین و زمان و جهان و جهانیان است و آغاز شکوفایی طبیعت که آن را نمونه کوچک رستاخیز نام نهاده اند. بدین مناسبت مولانا جلال الدین فرموده است؛ این بهار نوزبعد از برگ ریز/هست برهان وجود رستخیز


همچنین بسیار توصیه شده است به وادی خاموشان و مقابر و آرامگاه های در گذشتگان سر بزنیم و برای آنان خیرات کنیم. فلسفه این امرآن است که در آن محیط، فکر رفتن از این جهان، تصور سنگینی خاصی به تفکر انسان می بخشد و انسان سعی می کند گام های بعدی زندگی را دقیق تر و حساب شده تر بر دارد. همین امر،در هنگام تبادل طبیعت بر زندگی او نیز اعتدال می بخشد و در کنار سفره پیشانی سال نو می اندیشد برای هر گام و هر حرکت و هر گفت و هر طرح باید برنامه ای داشته باشد که چه می خواهد و چگونه می شاید.این امر در دین زرتشت نیز به تاکید تمام متداول بوده و در زمره همان موارد مورد قبول و امضایی اسلام به شمار می آید.


بنابراین در باورهای همه مسلمانان است که شب آدینه آخر سال یا شب چهارشنبه یا واپسین شب سال بایستی به دیدن گورستان و مردگان بروند و خیرات پیشکش و نذر داده شود همه این ها و بسیاری دیگر یاد آور آیین های مردم ایران کهن است که برای همه این روز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مطالب مرتبط :
  1. روایت علامه طهرانی از روزهای آخر حیات پیامبر(ص)/ دیگر چه ‌کسی برای فقرا و مساکین و ابن ‌سبیل پناه باشد
  2. شناخت طبیعت دارای «انواع» است / شناخت طبیعت را به دو دسته می توان تقسیم کرد
  3. زیارت سیر الی الله است که از وادی ولایت عبور می‌کند/ زیارت سفر توریستی نیست
  4. حیات و زندگی انسان بسته به فلسفه است/ دیدگاه های رورتی جامع و فراگیر نیست
  5. مراتب و درجات حیات از دید قرآن/ حیات پائین تر نسبت به حیات بالاتر "میت" است

پارک علم و فناوری قم

zohur