۳۰ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حسین واعظیان، مدیر بخش رسانه های دیجیتال بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با اشاره به تغییر فضای نمایشگاه قرآن در این دوره، گفت: با توجه به تغییرات صورت گرفته ما نیز فعالیت ها و برنامه های خود را بر اساس آن طراحی و اجرا کردیم.


وی با اشاره به اینکه در دوره های آینده تلاش خواهیم کرد تا فضای بیشتری را برای این بخش در نظر بگیریم، افزود: امسال ۲۰۰ متر فضا در اختیار این بخش قرار گرفته بود که با رایزنی های بیشتر فضای بیشتر در اختیار ما قرار گرفت و با این فضای اختصاص داده شده باعث شد تا در نهایت ۵۵ مؤسسه فعال در این عرصه را برای حضور در نمایشگاه قرآن دعوت کنیم.


مدیر بخش رسانه های دیجیتال تصریح کرد: با توجه به اینکه مؤسسات فراوانی در این عرصه فعالیت دارند، برای دعوت از مؤسسات برتر چند فیلتر را در نظر گرفته بودیم که از جمله آنها می توان به تعداد نرم افزارهای قرآنی که توسط مؤسسه ارائه شده است و به روز بودن و تولید نرم افزارهای فاخر توسط مؤسسه مورد نظر اشاره کرد.


واعظیان در ادامه با تأکید بر اهمیت رسانه های دیجیتال و لزوم آشنایی کودکان با آن، اظهار کرد: امسال و در بیست و دومین نمایشگاه قرآن بخشی را برای کودکان در نظر گرفته بودیم که در آن کودکان نقاشی هایی را با موضوع رسانه های دیجیتال می کشیدند، مطمئناً اجرای چنین برنامه های در مهیا کردن زمینه آشنایی کودکان با رسانه های دیجیتال مؤثر خواهد بود.


وی یادآور شد: یکی دیگر از فعالیتهای عمده ای که در این بخش صورت گرفته بحث معرفی پایگاه ها، نرم افزارها و وبلاگهای قرآنی به بازدیدکنندگان بود که این کار در برخی از غرفه ها صورت می گرفت و استقبال از این غرفه ها نیز در حد مطلوبی بود.


مدیر بخش رسانه های دیجیتال نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در ادامه بخش ثبت ایده های قرآنی را یکی از موفق ترین غرفه های این بخش معرفی کرد و گفت: در این بخش روزانه به طور متوسط ۳۰ تا ۴۰ ایده قرآنی توسط مراجعه کنندگان ثبت می شد، البته از بین ایده های ثبت شده چندین ایده وجود دارد که بسیار ارزشمند هستند و در صدد پیگیری ویژه آنها هستیم.


واعظیان افزود: سال آینده بحث ایده های قرآنی را به طور ویژه ای تقویت خواهیم کرد و سعی و تلاش بیشتری برای عملیاتی کردن ایده های ثبت شده انجام خواهیم داد، تلاش خواهیم کرد تا علاوه بر اینکه این ایده ها به یک پایگاه قرآنی تبدیل شوند، در اختیار عموم مردم جهت استفاده بیشتر قرار بگیرند.


وی در ادامه در مورد مهمترین فعالیت صورت گرفته توسط بخش رسانه های دیجیتال در نمایشگاه قرآن گفت: بحث خیر و شر یکی از مهم ترین فعالیتهایی بود در این بخش صورت گرفت، این بخش برای آگاهی بخشی به خانواده ها و کاربران با مصادیق خیر و شر در فضای مجازی و رسانه های دیجیتال و تطبیق آن با دیدگاه های قرآنی و روایات ائمه معصومین (ع) بود؛ همچنین الگوی مناسبی جهت استفاده صحیح از رسانه های دیجیتال در سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی نیز ارائه شده بود.


مدیر بخش رسانه های دیجیتال نمایشگاه قرآن با تأکید بر اینکه اجرای برنامه های محتوامحور در مقطع سنی کودکان مهم ترین فعالیت این بخش بود، تصریح کرد: کودکان از همین سنین کودکی باید ارتباط درستی با رسانه های دیجیتال برقرار کنند و ما در این راستا فعالیت هایی را در نظر گرفته بودیم که بحث خیر و شر تنها یکی از این فعالیت ها بود که البته به عنوان پربازدیدکننده ترین غرفه نیز می توان به آن اشاره داشت.


واعظیان در ادامه با تأکید بر اینکه از هم اکنون فعالیتها برای بیست و سومین دوره نمایشگاه قرآن را آغاز کرده ایم، گفت: اواخر هفته جاری اولین جلسه اتاق فکر بخش رسانه های دیجیتال برگزار خواهد شد. ایده هایی که دریافت شده است در این جلسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


وی در پایان یادآور شد: امسال با توجه به اینکه فضا تغییر کرده بود، اما توانستیم آیتمهای مثبت فراوانی را برای مخاطبان بخش رسانه های دیجیتال طراحی کنیم و مطمئناً اگر سالهای آینده نمایشگاه قرآن هم در این فضا برگزار شود شاهد حضور بسیار گسترده مردم خواهیم بود.

مطالب مرتبط :
  1. عرضه بیش از ۳ هزار نرم افزار قرآنی در بخش رسانه های دیجیتال
  2. فعالیتهای بخش دانشگاهی بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تشریح شد
  3. گشایش نمایشگاه بزرگ قرآن کریم با ۶۰ غرفه/ پوشش رسانه‌ای مسابقات قرآن با حضور ۳۷۰ خبرنگار
  4. روحیه جهادی در عرصه فعالیتهای قرآن محدود به ایام برپایی نمایشگاه قرآن نشود
  5. فعالیتهای قرآنی بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن سال آینده گسترش می یابد

پارک علم و فناوری قم

zohur